1955.08.28 Legia Warszawa - Wisła Kraków 2:0

Z Historia Wisły

1955.08.28, I liga, 14. kolejka, Warszawa, Stadion Wojska Polskiego,
CWKS Warszawa 2:0 (0:0) Gwardia Kraków
widzów: ok. 15.000
sędzia: Franczykowski ze Stalinogrodu
Bramki
Henryk Kempny 75'
Henryk Kempny 81'
1:0
2:0
CWKS Warszawa
3-2-5
Edward Szymkowiak
Horst Mahseli
Jerzy Słaboszowski
Jerzy Woźniak
Marceli Strzykalski
Zygmunt Pieda
Longin Janeczek
Lucjan Brychczy
Edmund Kowal
Henryk Kempny
Andrzej Cehelik

trener: János Steiner
Gwardia Kraków
3-2-5
Jerzy Jurowicz
Jerzy Piotrowski
Mieczysław Dudek Grafika:Kontuzja.png
Ryszard Budka
Leszek Snopkowski
Jan Wapiennik
Marian Machowski
Adam Michel Grafika:Zmiana.PNG (Zbigniew Kotaba)
Włodzimierz Kościelny
Wiesław Gamaj
Zdzisław Mordarski

trener Mieczysław Gracz

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - Sports.pl

Relacje prasowe

"Przegląd Sportowy" z 1955.08.29

Defensywa nie popłaca

przekonała się o tym krakowska Gwardia w stolicy

WARSZAWA 28.8. CWKS Warszawa - Gwardia Kraków 2:0 (0:0). Bramki zdobył Kempny. Sędziował: Franczykowski ze Stalinogrodu. Widzów ok. 15 000.

CWKS: Szymkowiak, Mahseli, Słaboszewski, Woźniak, Strzykalski, Pieda, Janeczek, Brychczy, Kowal, Kempny, Cehelik.

Gwardia: Jurowicz, Piotrowski, Dudek, Budka, Snopkowski, Wapiennik, Machowski, Michel, (Kotaba), Kościelny, Gamaj, Mordarski.

Zegar na boisku wskazywał już 75 minutę gry, a wynik brzmiał 0:0. CWKS atakował, przeważ.. a mógł [???] ...[słowo nieczytelne] posiadania szeregu doskonałych sytuacji podbramkowych, stracić jeden mistrzowski punkt. Po ten jeden punkt przyjechała właśnie do Warszawy Gwardia.

Krakowianie wyszli na boisko ze ściśle określonym planem taktycznym. Od pierwszych minut nastawili się na defensywę, która jak widać stała się plagą naszych boisk. Gwardia korzystała w napadzie z usług tylko Mordarskiego, Kościelnego i Machowskiego, łącznicy bowiem grali głęboko w tyle. Gamaj pomagał Snopkowskiemu w unieruchomieniu Brychczego. Michel (jest w zasadzie pomocnikiem) opiekował się operującym zazwyczaj w głębi pola - Kowalowi.

Ten plan gry, który wypaczał w ogromnym stopniu sens walki na boisku nie przyniósł jednak Gwardii sukcesu. Zwyciężyła zasłużenie drużyna grającą ofensywnie, posiadająca poza tym większą szybkość i kondycję.

Pod względem techniki nie było w obu drużynach ....[słowo nieczytelne] różnic. Gwardziści dość swobodnie operowali piłką daleko podawali czynili to jednak za wolno. Szybko i dobrze w niedzielę ... [słowo nieczytelne] obrona CWKS nie miała więc dużo roboty.

Przeciwnie miała się sprawa pod bramką gości. Tu zarówno najlepszy z trójki obrońców - Dudek, jak i ostro grający Piotrowski "..."[słowo nieczytelne, być może "pocili"] się "co niemiara", by nie zostawić Jurowicza "oko w oko" z groźnymi napastnikami CWKS. Świetnie również spisywał się sam bramkarz. Weteran naszych boisk Jurowicz w dobrym stylu obronił kilkakrotnie groźne strzały Brychczego i Janeczka, a przy obronie "główki" Kowala w sam rów bramki zademonstrował prawdziwy kunszt piłkarski, wobec którego najbardziej zdziwiony był pewny "gola" środkowy CWKS.

Skapitulował jednak Jurowicz dwukrotnie przed strzałami Kempnego. Po raz pierwszy było to w 75 minucie, kiedy w spokojnie dotychczas grającej defensywie Gwardii pojawił się chaos, (kontuzjowany Dudek opuścił na moment boisko), drugi w beznadziejnej sytuacji znalazł się krakowianin w 81 min. Po strzale Kotaby w poprzeczkę, piłkę przejął Brychczy, pognał z nią do przodu , tuż przed bramką przerzucił ją do Kempnego i losy meczu zostały przesądzone 2:0...

W zespole zwycięzców dobrze zagrali obrońcy oraz pomocnicy, w napadzie ..... Cehelik i Kempny. Nieźle spisywał się również Janeczek. Niestety nie dopisały mu nerwy. Prawoskrzydłowy wojskowych zaczął po przerwie faulować w wyniku czego ..... kontuzjowany przez niego obrońca Gwardii Dudek. W drużynie gości "rolę" Janeczka spełniał Piotrowski. J.L.