1955.09.10 Wisła Kraków - Cracovia 3:2

Z Historia Wisły

1955.09.10, mecz towarzyski, Kraków, boisko Cracovii, sobota, 16:00
Wisła Kraków 3:2 (1:1) Cracovia
widzów: 3.000
sędzia: Urban z Krakowa
Bramki
Stanisław Adamczyk 1'

Józef Maniecki 50'

Kazimierz Kościelny 90'
1:0
1:1
2:1
2:2
3:2

15' Wawrzusiak

88' Pitala

Wisła Kraków
3-2-5
Jerzy Jurowicz
Leszek Snopkowski
Grafika:Kontuzja.pngMieczysław Dudek
Stanisław Adamczyk
Józef Maniecki
Kazimierz Kościelny
Cracovia

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl


Spis treści

Relacje prasowe

Echo Krakowskie. 1955, nr 214 (8 IX)

‎‎

W sobotę spotkanie Gwardii z Cracovią

DRUŻYNY piłkarskie I ligi pauzują obecnie do 25 bm. na skutek spot kań międzypaństwowych z Finlandią

Nie chcąc jednak stracić formy rozgrywać będą one w okresie przerwy mecze towarzyskie

W najbliższą sobotę 10 bm. Gwardia zmierzy z Cracovią na boisku Cracovii przy al. Puszkina

„Biało-czerwoni” również pauzują w tym dniu, gdyż wyznaczony początkowo na dzień 11 bm. mecz o mistrzostwo drugiej ligi pomiędzy Cracovią a CWKS Kraków został przełożony na 21 bm. na skutek po­ wołania dwóch graczy Cracovii Malarza i Reichla do reprezentacyjnej drużyny juniorów na mecz z Bułgarią

Niewątpliwie obydwie drużyny wy próbują w sobotnim spotkaniu zawodników grających w rezerwowych zespołach celem poczynienia odpowiednich zmian w składach pierwszych jedenastek na najbliższe mecze ligowe. Będzie to więc dobry sparring tak dla gwardzistów jak i dla Cracovii przed następnymi spotkaniami mistrzowskimi. Początek meczu o godz. 16.

Echo Krakowskie. 1955, nr 216 (10 IX)

‎‎
‎‎

Dziś mecz piłkarski Gwardia-Cracovia

DZIS tj. w sobotę 10 bm. rozegrane zostaną na stadionie Cracovii przy al. Puszkina towarzyskie zawody piłkarskie po między pierwszoligową Gwardią i drugoligowym zespołem Cracovii

W czasie tego spotkania obydwie drużyny wypróbują kilku swych rezerwowych graczy celem sprawdzenia ich aktualnej formy i przygotowań do ewentualnych zmian w składach na najbliższe mecze ligowe. Zobaczymy więc, jakim narybkiem dysponują nasze czołowe drużyny i czy rezerwowi gracze znajdują się już w takiej formie, że można będzie ich wstawić do pierwszej drużyny

Oprócz kilku utalentowanych młodszych zawodników, zobaczy my w obu drużynach piłkarzy rutynowanych takich, jak: Jurowicz, Piotrowski, Snopkowski, Kotaba, Mordarski czy Gamaj w Gwardii oraz Mazur, Glimas, Kolasa, Rajtar i Radoń w Cracovii Mecz dzisiejszy zapowiada się więc atrakcyjnie, a obydwa zespoły dążyć będą do zrehabilitowania się za słabą grę jaką wykazywały w ostatnich meczach ligowych i zagrają niewątpliwie bardziej .ambitnie niż dotychczas

Początek spotkania o godz. 16


”Dziennik Polski” z 1955.09.11/12

http://mbc.malopolska.pl/dlibra/doccontent?id=10309

Przyjęcie nazwy „WISŁA" dla sekcji wyczynowych ZS Gwardia Kraków

Zarząd Wojewódzki ZS Gwardia w Krakowie opublikował w sobotę komunikat o przyjęciu dla wszystkich sekcji wyczynowych ZS Gwardia nazwy „Wisła". Oto treść komunikatu:

„Prezydium Zarządu Wojewódzkiego ZS Gwardia w Krakowie na posiedzeniu w dniu 10 września 1955 r. w oparciu o uchwałę Głównego Komitetu Kultury Fizycznej w sprawie przyjmowania obok nazwy zrzeszenia również nazwy koła, postanowiło przyjąć dla wszystkich sekcji wyczynowych ZS „Gwardia" w Krakowie nazwę „WISŁA". Uchwała powyższa została podjęta po dokładnym przeanalizowaniu posiadanych materiałów i dokumentów dotyczących działalności b. TS „Wisła" w Krakowie

Wisła—Cracovia 3:2 (1:1)

KRAKÓW. Na ogół spodziewano się słabej gry obu zespołów, po ostatnio wykazywanej formie w meczach ligowych i dlatego w sobotę na boisku Cracovii zebrało się zaledwie 3 tys. widzów. Tym czasem wbrew oczekiwaniom mecz stał na niezłym poziomie, gra była szybka, a co najważniejsze widzieliśmy sporo celnych strzałów. Obydwie bramki uzyskano przez Cracovie ze strzałów Wawrzusiaka i Pitali były bardzo ładne, podobnie jak i ostatnia bramka dla Wisły zdobyta w ostatniej minucie meczu przez Kościelnego II.

Wykorzystując sobotni mecz jako sparing przed zawodami ligowymi, obydwie drużyny wypróbowały wielu młodszych zawodników, którzy zagrali bardzo ambitnie. Szczególnie wyróżnili się lewoskrzydłowy Wisły Maniacki, oraz prawy pomocnik Cracovii Szarański. Ze starszych piłkarzy dobrze wypadli Jurowicz, Snopkowski i Dudek w Wiśle, oraz Mazur, Kolasa i Glimas w Cracovii.

Bramki dla zwycięzców uzyskali: w 1 min. Adamczyk, w 50 min. Maniecki i w 90 min. Kościelny II, dla Cracovii w 15 min. Wawrzusiak i w 88 min. Pitala.

Zawody prowadził Urban z Krakowa, nie reagując w końcowej fazie meczu na przejawy nazbyt ostrej gry, w wyniku czego Kolasa i Dudek doznali kontuzji i zeszli z boiska.

(d)

”Przegląd Sportowy” z 1955.09.14

W rozegranych w niedzielę towarzyskich meczach piłkarskich osiągnięto wyniki: w Krakowie – Wisła Kraków – Cracovia 3:2 (1:1), CWKS Kraków – Garbarnia 2:0 (0:0).


Gazeta Krakowska. 1955, nr 217 (12 IX) nr 2177

Derby Wisła-Cracovia 3:2

Na ogół spodziewano się słabej gry obu zespołów, po ostatnio wykazywanej formie w meczach ligowych i dlatego w sobotę, na boisku Cracovii zebrało się zaledwie 3 tysiące widzów. Tymczasem wbrew oczekiwaniom mecz stał na niezłym poziomie, gra była szybka, a co najważniejsze, widzieliśmy sporo celnych strzałów, Obydwie bramki, uzyskane przez Cracovię ze strzałów Wawrzusiaka i Pitali, były bardzo ładne, podobnie jak i ostatnia bramka dla Wisły, zdobyta w ostatniej minucie meczu przez Kościelnego II.

Wykorzystując sobotni mecz jako sparring przed zawodami ligowymi, obydwie drużyny wypróbowały wielu młodszych zawodników, którzy zagrali bardzo ambitnie. Szczególnie wyróżnili się lewoskrzydłowy Wisły Maniecki, oraz prawy pomocnik Cracovii Szarański. Ze starszych piłkarzy dobrze wypadli Jurowicz, Snopkowski i Dudek w Wiśle, oraz Mazur, Kolasa i Glimas w Cracovii.

Bramki dla zwycięzców uzyskali: w 1 min. Adamczyk, w 50 min. Maniecki i w 90 min. Kościelny II, dla Cracovii w 15 min. Wawrzusiak i w 88 min. Pitala.

Zawody prowadził Urban z Krakowa, nie reagując w końcowej fazie meczu na przejawy nazbyt ostrej gry, w wyniku czego Kolasa i Dudek doznali kontuzji i zeszli z boiska. (d)