1955.09.10 Wisła Kraków - Cracovia 3:2

Z Historia Wisły

1955.09.10, mecz towarzyski, Kraków, boisko Cracovii, sobota
Wisła Kraków 3:2 (1:1) Cracovia
widzów: 3.000
sędzia: Urban z Krakowa
Bramki
Stanisław Adamczyk 1'

Józef Maniecki 50'

Kazimierz Kościelny 90'
1:0
1:1
2:1
2:2
3:2

15' Wawrzusiak

88' Pitala

Wisła Kraków
3-2-5
Jerzy Jurowicz
Leszek Snopkowski
Grafika:Kontuzja.pngMieczysław Dudek
Stanisław Adamczyk
Józef Maniecki
Kazimierz Kościelny
Cracovia

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl


Relacje prasowe

”Dziennik Polski” z 1955.09.11/12

http://mbc.malopolska.pl/dlibra/doccontent?id=10309

Przyjęcie nazwy „WISŁA" dla sekcji wyczynowych ZS Gwardia Kraków

Zarząd Wojewódzki ZS Gwardia w Krakowie opublikował w sobotę komunikat o przyjęciu dla wszystkich sekcji wyczynowych ZS Gwardia nazwy „Wisła". Oto treść komunikatu:

„Prezydium Zarządu Wojewódzkiego ZS Gwardia w Krakowie na posiedzeniu w dniu 10 września 1955 r. w oparciu o uchwałę Głównego Komitetu Kultury Fizycznej w sprawie przyjmowania obok nazwy zrzeszenia również nazwy koła, postanowiło przyjąć dla wszystkich sekcji wyczynowych ZS „Gwardia" w Krakowie nazwę „WISŁA". Uchwała powyższa została podjęta po dokładnym przeanalizowaniu posiadanych materiałów i dokumentów dotyczących działalności b. TS „Wisła" w Krakowie

Wisła—Cracovia 3:2 (1:1)

KRAKÓW. Na ogół spodziewano się słabej gry obu zespołów, po ostatnio wykazywanej formie w meczach ligowych i dlatego w sobotę na boisku Cracovii zebrało się zaledwie 3 tys. widzów. Tym czasem wbrew oczekiwaniom mecz stał na niezłym poziomie, gra była szybka, a co najważniejsze widzieliśmy sporo celnych strzałów. Obydwie bramki uzyskano przez Cracovie ze strzałów Wawrzusiaka i Pitali były bardzo ładne, podobnie jak i ostatnia bramka dla Wisły zdobyta w ostatniej minucie meczu przez Kościelnego II.

Wykorzystując sobotni mecz jako sparing przed zawodami ligowymi, obydwie drużyny wypróbowały wielu młodszych zawodników, którzy zagrali bardzo ambitnie. Szczególnie wyróżnili się lewoskrzydłowy Wisły Maniacki, oraz prawy pomocnik Cracovii Szarański. Ze starszych piłkarzy dobrze wypadli Jurowicz, Snopkowski i Dudek w Wiśle, oraz Mazur, Kolasa i Glimas w Cracovii.

Bramki dla zwycięzców uzyskali: w 1 min. Adamczyk, w 50 min. Maniecki i w 90 min. Kościelny II, dla Cracovii w 15 min. Wawrzusiak i w 88 min. Pitala.

Zawody prowadził Urban z Krakowa, nie reagując w końcowej fazie meczu na przejawy nazbyt ostrej gry, w wyniku czego Kolasa i Dudek doznali kontuzji i zeszli z boiska.

(d)

”Przegląd Sportowy” z 1955.09.14

W rozegranych w niedzielę towarzyskich meczach piłkarskich osiągnięto wyniki: w Krakowie – Wisła Kraków – Cracovia 3:2 (1:1), CWKS Kraków – Garbarnia 2:0 (0:0).