1957.03.31 Wisła Kraków - Gwardia Warszawa 0:2

Z Historia Wisły

1957.03.31, I liga, 1. kolejka, Kraków, Stadion Wisły, 11:30
Wisła Kraków 0:2 (0:0) Gwardia Warszawa
widzów: ok. 25-30.000
sędzia: Kowal z Katowic
Bramki
0:1
0:2
54' Baszkiewicz
86' Lewandowski
Wisła Kraków
3-2-5
Władysław Machowski
Jerzy Piotrowski
Władysław Kawula
Ryszard Budka
Adam Michel
Ryszard Jędrys
Marian Machowski
Kazimierz Kościelny
Antoni Rogoza
Wiesław Gamaj
Marian Morek

trener Artur Woźniak
Gwardia Warszawa
3-2-5
Stefaniszyn
Woźniak
Maruszkiewicz
Hodyra
Wiśniewski
Szarzyński II
Gawroński
Lewandowski
Hachorek
Szarzyński I
Baszkiewicz

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl

Afisz zapowiadający mecz
Afisz zapowiadający mecz

Spis treści

Relacje prasowe

Echo Krakowa. 1957, nr 75 (29 III)

‎‎

LIGOWCY krakowscy zamierzają ostro ruszyć ze startu i zdobyć pierwsze punkty.

Wisła gra o godz. 11.30 na swoim boisku z warszawską Gwardią. Jedenastka warszawska jak to wykazały pierwsze mecze sparringowe oraz spotkania o Puchar Polski, będzie w tym roku silniejsza niż w ubiegłym sezonie. Tym niemniej Wisła, która również wykazuje jak na początek sezonu całkiem dobrą formę, nie zamierza zrobić gwardzistom prezentu z pierwszych punktów, a przy dopingu swych zwolenników, pragnie rozstrzygnąć niedzielny mecz na swoją korzyść


Echo Krakowa. 1957, nr 77 (1 IV)

‎‎

Fama o dobrej formie piłkarzy stolicy nie była przesadzona

Gospodarze rozczarowali 30- tysięczną widownię

LIGOWY sezon piłkarski rozpoczęto w Krakowie spotkaniem I-ligowym pomiędzy Wisłą a Gwardią Warszawa. Spotkanie to zgromadziło na stadionie Wisły ok. 30 tysięcy widzów, którzy jednak niezbyt zadowoleni byli z postawy swych pupilów. Wisła bowiem po słabej grze uległa gościom 0:2 (0:0) i to zupełnie zasłużenie. Bramki zdobyli: Baszkiewicz w 54 min. i Lewandowski w 86 min. Spotkanie sędziował p. Kowol z Katowic, WISŁA: Machowski II, Piotrowski, Kawula, Budka, Michel, Jędrys, Machowski I, Kościelny, Rogoża, Gamaj, Morek.

GWARDIA W-WA: Stefaniszyn, Woźniak, Maruszkiewicz, Hodyra, Wiśniewski, Szarzyński II, Gawroński, Lewandowski, Hachorek, Szarzyński I, Baszkiewicz.

GOŚCIE NIE ZAWIEDLI

FAMA poprzedzająca dobrą formę piłkarzy Gwardii z Warszawy nie była ani na jotę przesadzona. Gościom na dobre musiała wyjść zmiana trenera (Brzozowskiego na Waśko), bo w ciągu przerwy zimowej wyraźnie podnieśli swój poziom wyszkolenia technicznego. Poza tym walorem popartym dobrą kondycją, zagrali przede wszystkim mądrze taktycznie. CIUCIUBABKA WISŁY PIŁKARZE WISŁY raczej zawiedli. Piszę raczej, ponieważ goście grali bardzo dobrze i może na tle słabszego przeciwnika gospodarze wypadliby lepiej. W Wiśle uwidocznił się stary błąd — gra w kółko i do tego na ślepo.

Większość akcji ofensywnych (nie było ich zresztą za dużo), przeprowadzano w iście żółwim tempie.

PRZEBIEG GRY TUŻ po gwizdku sędziego Wisła przeprowadziła szybki atak zakończony ostrym strzałem Rogoży, który jednak z brawurą obronił Stefaniszyn.

Od tego momentu goście uzyskują przewagę i z fantazją przeprowadzają wiele niebezpiecznych akcji przed samą bramką Machowskiego. Do przerwy nie zdobywają jednak bramki, w czym dużą zasługę ma bramkarz gospodarzy oraz obrońcy. Kontrataki Wisły można by w tym czasie policzyć na palcach jednej ręki.

W drugiej połowie znów pierwsze minuty należą do gospodarzy. Goście atakują jednak wypadami i każdy z nich nosi w sobie zarodek bramki.

W 6 minucie gry jeden z ataków gwardzistów kończy się na „starciu” Hachorka z będącym tuż przy linii bramkowej fotoreporterem „Głosu Sportowca” — p. Borkiem. W wyniku tego piłka wychodzi na aut a p. Borek mocno oszołomiony uchodzi z „życiem” i całym aparatem fotograficznym.

W trzy minuty później Baszkiewicz ostrym strzałem z dużego kąta zdobywa bramkę.

Wisła gra w tym czasie nieco lepiej, ale popełnia znów błąd, grając górą i zbyt krótko.

Kiedy przewaga gospodarzy wzrasta z minuty na minutę, jeden z kolejnych wypadów gości przynosi im drugą bramkę. Po centrze Baszkiewicza, Lewandowski głową kieruje piłkę do siatki. Teraz już zwycięstwo Gwardii jest przesądzone.

P. S. Tym razem „nowa miotła” (mamy na myśli nowe władze Wisły) nie zabezpieczyła porządku przed bramami stadionu i przed meczem panował przy wejściu niesamowity bałagan. J. FRANDOFERT

Piłkarzom Wisły przyznano walkower

Jak nam donoszą z Warszawy wczorajsze zawody piłkarskie o mistrzostwo I ligi pomiędzy Gwardią Warszawa a Wisłą zostały zweryfikowane jako walkower dla Wisły 3:0, gdyż w drużynie warszawskiej grał zawodnik Gawroński, którego zgłoszenie do Gwardii nie zostało ostatecznie potwierdzone przez PZPN.


"Dziennik Polski" z 1957.04.02

WISŁA JESZCZE NIE RUSZYŁA

Niewielu chyba spośród 25.000 widzów znalazłoby się takich wróżbitów, którzy przepowiadaliby zwycięstwo warszawskiej Gwardii. Wiedzieliśmy przecież, że Wisła dobrze przygotowała się do mistrzostw i spodziewaliśmy się, że ostro i skutecznie ruszy ze startu. Tak, ale nie wiedzieliśmy, jaki poziom reprezentuje Gwardia. Mieliśmy w pamięci zeszłoroczna jej słabiutką formę, przy której groził jej spadek do II ligi. Tak było, ale się — zmieniło. Gwardia zagrała piękny dla oka mecz. Atak sprawnie, chwilami koncertowo, przeprowadzał szybkie akcje (oklaskiwane przez widownię), stwarzając dużo niebezpiecznych sytuacji podbramkowych, a obrona likwidowała pewnie nie dość skoordynowane zakusy ataku „wiślaków". W sumie Gwardia to drużyna wyrównana, dobrze wyszkolona, szybka i bez słabych punktów. Słowem, bardzo groźna.

W tej formie Gwardia może odegrać dużą rolę w tegorocznych mistrzostwach. Wisła natomiast zagrała przez pierwsze 30 minut wcale dobrze, ale powoli, rozszyfrowana przez przeciwnika, nie potrafiła przeciwstawić własnych koncepcji i skutecznej akcji. Pierwszy zatem partner wbrew przewidywaniom, "nie podszedł" Wiśle. Toteż trzeba było zejść z boiska z przegraną 0:2.