1957.04.22 Wisła Kraków - Rapid Wiedeń 1:1

Z Historia Wisły

(Różnice między wersjami)
Linia 18: Linia 18:
| statystyki =
| statystyki =
}}
}}
-
==Relacje==
+
==Relacje prasowe==
-
Przegląd Sportowy 58/1,3:
+
===”Przegląd Sportowy” z 1957.04.23===
 +
http://buwcd.buw.uw.edu.pl/e_zbiory/ckcp/p_sportowy/1957/nr058/directory.djvu
 +
 
 +
'''Dwa kwadranse… Wisły zmusiły Rapid do największego wysiłku'''
 +
<br>'''Mistrzowie Austrii remisują w Krakowie 1:1'''
 +
 
 +
KRAKÓW, 22.4 (tel. wł.). Wisła Kraków — Rapid Wiedeń 1:1 (0:0). Bramkę dla Rapidu zdobył w 62 min. Halla, dla Wisły w 78 min. Machowski. Sędzia Mytnik z Krakowa. Widzów ok. 15 tys.
 +
 
 +
WISŁA: Liszka, Snopkowski, (Morek), Kawula, Budka, Michel, Jędrys, Machowski, Rogoza, Gamaj, (Maniecki), Budek, Morek (Kościelny I).
 +
 
 +
RAPID: Zeman, Zaglistch (Lenziger), Happel, Holtl, Hanappi (Bitek), Gisser, Halla, (Korner I), Rigier (Hanappi), Mesarosch (Halla), Koerner II, Szafranek, (Kasamas).
 +
 
 +
Tak jak smakosze, z góry cieszyli się na zastawiony stół świąteczny, tak wybredni znawcy cmokali już na samą myśl o występie 20-krotnego mistrza Austrii Rapidu. Przecież nawet ci najmłodsi z widzów, którzy nigdy dotychczas nie oglądali zespołów wiedeńskich słyszeli już wiele o Rapidzie, o jego słynnym kwadransie, ze sprawozdań z meczów międzypaństwowych znali nazwiska Hanappiego, Koernerów, Halli i innych. Ci smakosze w najśmielszych swoich marzeniach nie mogli nawet przypuszczać, że prawdziwie świąteczną biesiadę zgotuje im właśnie Wisła i że zobaczą słynne kwadranse nie w wykonaniu Rapidu a swoich pupilów.
 +
A tak się właśnie stało. Wisła miała w meczu przeciw Rapidowi dwa wielkie kwadranse, podczas których następcy Reymana, Balcera, Kotlarczyków, Gracza, Koguta i Artura podtrzymywali najlepszą tradycje klubu białej gwiazdy i potrafili zmusić do pełnego respektu słynną drużynę internacjonałów austriackich.
 +
 
 +
Zdaniem trenerów i kierownictwa Wisły na tą wielką przemianę wpłynął w dużym stopniu spokój nerwowy zawodników, grających w tym meczu z mocnym punktem w bramce. Istotnie też wypożyczony z Garbarni bramkarz Liszka spełnił całkowicie pokładane w nim nadzieje, choć w pierwszej fazie gry jego interwencje nacechowane były jakgdyby debiutancką tremą.
 +
Za to mur obrony Wisły był w tym meczu tak szczelny, że wiedeńczycy, mimo finezyjnych zagrań i nieoglądanych na naszych boiskach, roszadowych kombinacji nie wiele wskórać zdołali. A że jednocześnie napad Wisły w meczu przeciw Rapidowi w niczym nie przypominał tej formacji sprzed tygodnia, tedy świąteczna niespodzianka przybyłych na stadion Wisły widzów była jedną z najmilszych, Jakie zdarzyć się mogą.
 +
 
 +
O grze i wartości Wisły w tym wielkim dla niej spotkaniu świadczyć mogą następujące cyfry i wypadki:
 +
Wisła zdobyła w sumie 11 rzutów rożnych podczas gdy Rapid tylko 3. W pierwszych 20 min. na bramkę Zemana padło 7 strzałów, i których przy nieco gorszym bramkarzu najmniej 2 znalazłoby drogę do siatki.
 +
W tym samym okresie Liszka tylko w dwóch wypadkach zmuszony był do poważniejszych interwencji.
 +
W ostatnich 15 minutach gry wiedeńczycy przeprowadzili na bramkę Wisły trzy groźniejsze ataki — natomiast w tym samym czasie Zeman dwoił się i troił, interweniując niemal bez przerwy, przyczyni w trzech wypadkach przyszli mu z pomocą Happel i Lenziger, wybijając piłkę względnie tarasując jej drogę do pustej już bramki.
 +
 
 +
Z dwóch bramek, jakie padły w …???... Wisłę miała walory kwalifikujące ją do kamery filmowej. Oto z prawego rogu boiska oddaje tu w pełnym biegu do środka centrę Kościelny. Do tej centry startują jednocześnie obrońca i bramkarz Rapidu oraz Machowski. Zeman jest już o krok od piłki, gdy równocześnie dobiegają do niej Happel i Machowski. Wiślak przejmuje w wyskoku piłkę na głowę i w trudnej pozycji — bokiem do bramki — przerzuca ją ponad wyciągniętymi rękami Zemana do siatki.
 +
 
 +
Bramka dla Rapidu zaś była — Jak to mówią kibice krakowscy — „wygnieciona", przy czym odnosiło się wrażenie, że ten strzał mógł Liszka obronić. Usprawiedliwia go jednak bliskość strzelca (Halla) i śliska po ulewnym, rzęsistym deszczu piłka.
 +
Zwycięzcy — bo tak można nazwać Wisłę po remisowym wyniku z Rapidem — zasłużyli na same pochwały. Wiedeńczycy zaś zasłużyli na uznanie za zademonstrowanie futbolu w wydaniu, jakie może zjednać dla piłki nożnej tysiące nowych zwolenników i entuzjastów.
 +
 
 +
St. Habzda
 +
===”Dziennik Polski” z 1957.04.23===
 +
http://mbc.malopolska.pl/dlibra/doccontent?id=6363
 +
 
 +
'''Wisła remisuje z RAPIDEM 1:1'''
 +
 
 +
KRAKÓW. Przyjemną niespodziankę sprawiła swym zwolennikom Wisła, remisując w poniedziałek z wielokrotnym mistrzem Austrii Rapidem 1:1 (0:0).
 +
 
 +
Po wysokim zwycięstwie Rapidu nad Ruchem w pierwszy dzień świąt, oczekiwano również ponownego zwycięstwa drużyny austriackiej w Krakowie. Tymczasem goście, którzy czuli zmęczenie spotkaniem chorzowskim, wypadli słabiej i w rezultacie tylko zremisowali. Zademonstrowali oni bardzo dobrą technikę, dokładne opanowanie piłki, krycie i umiejętne ustawianie się. Wisła okresami nawiązywała równorzędną grę, a po przerwie miała nawet okresy przewagi. Szczególnie dobrze wypadli krakowianie w końcowych 15 minutach, kiedy to zdobyli wyrównującą bramkę ze strzału Machowskiego, po ładnej centrze Kościelnego I. Bramkę dla Rapidu zdobył Halla w 17 minucie drugiej połowy.
 +
 
 +
W zespole gości wszyscy zawodnicy pokazali grę na dobrym technicznie poziomie, a do najlepszych zawodników Rapidu zaliczyć należy bramkarza Zemana, stopera Happla, pomocnika Hanappi'eęo, wielokrotnego reprezentanta Austrii oraz Hallę i Kornera II w ataku.
 +
 
 +
Drużyna Wisły miała najmocniejsze punkty w obrońcach: Kawuli i Budce, pomocniku Michelu, oraz Machowskim i Gamaju w ataku.
 +
 
 +
Sędziował Mytnik z Krakowa. Widzów ponad 10 tys.
-
W-Rapid 22.4. Kraków 1:1 (0:0). Gole: Halla 62’, Machowski 78’. s. Mytnik. 15.000. Liszka, Snopkowski (Morek), Kawula, Budka, Michel, Jędrys, Machowski, ?Rogoza, Gamaj (maniecki), Budek, Morek (Kościelny).
 
[[Kategoria:Mecze towarzyskie międzynarodowe 1957 (piłka nożna)]]
[[Kategoria:Mecze towarzyskie międzynarodowe 1957 (piłka nożna)]]
[[Kategoria:Wszystkie mecze 1957 (piłka nożna)]]
[[Kategoria:Wszystkie mecze 1957 (piłka nożna)]]
[[Kategoria:Rapid Wiedeń]]
[[Kategoria:Rapid Wiedeń]]

Wersja z dnia 14:54, 23 lut 2011

1957.04.22, mecz towarzyski, Kraków, Stadion Wisły,
Wisła Kraków 1:1 (0:0) Rapid Wiedeń
widzów: ok. 15.000
sędzia: Julian Mytnik z Krakowa
Bramki

Marian Machowski 78'
0:1
1:1
62' Halla

Wisła Kraków
3-2-5
Włodzimierz Liszka (Garbarnia Kraków)
Leszek Snopkowski Grafika:zmiana.PNG (Włodzimierz Kościelny)
Władysław Kawula
Ryszard Budka
Adam Michel
Ryszard Jędrys
Marian Machowski
Antoni Rogoza
Wiesław Gamaj Grafika:zmiana.PNG (Józef Maniecki)
Kazimierz Budek
Marian Morek

trener Artur Woźniak
Rapid Wiedeń
3-2-5
Zeman
Zaglitsch Grafika:zmiana.PNG (Lenziger)
Happel
Höltl
Hanappi
Gisser
Halla
Rigler Grafika:zmiana.PNG (Bilek)
Mesarosch Grafika:zmiana.PNG (Koerner I)
Koerner II
Szafranek Grafika:zmiana.PNG (Kasamas)

trener:

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl

Relacje prasowe

”Przegląd Sportowy” z 1957.04.23

http://buwcd.buw.uw.edu.pl/e_zbiory/ckcp/p_sportowy/1957/nr058/directory.djvu

Dwa kwadranse… Wisły zmusiły Rapid do największego wysiłku
Mistrzowie Austrii remisują w Krakowie 1:1

KRAKÓW, 22.4 (tel. wł.). Wisła Kraków — Rapid Wiedeń 1:1 (0:0). Bramkę dla Rapidu zdobył w 62 min. Halla, dla Wisły w 78 min. Machowski. Sędzia Mytnik z Krakowa. Widzów ok. 15 tys.

WISŁA: Liszka, Snopkowski, (Morek), Kawula, Budka, Michel, Jędrys, Machowski, Rogoza, Gamaj, (Maniecki), Budek, Morek (Kościelny I).

RAPID: Zeman, Zaglistch (Lenziger), Happel, Holtl, Hanappi (Bitek), Gisser, Halla, (Korner I), Rigier (Hanappi), Mesarosch (Halla), Koerner II, Szafranek, (Kasamas).

Tak jak smakosze, z góry cieszyli się na zastawiony stół świąteczny, tak wybredni znawcy cmokali już na samą myśl o występie 20-krotnego mistrza Austrii Rapidu. Przecież nawet ci najmłodsi z widzów, którzy nigdy dotychczas nie oglądali zespołów wiedeńskich słyszeli już wiele o Rapidzie, o jego słynnym kwadransie, ze sprawozdań z meczów międzypaństwowych znali nazwiska Hanappiego, Koernerów, Halli i innych. Ci smakosze w najśmielszych swoich marzeniach nie mogli nawet przypuszczać, że prawdziwie świąteczną biesiadę zgotuje im właśnie Wisła i że zobaczą słynne kwadranse nie w wykonaniu Rapidu a swoich pupilów. A tak się właśnie stało. Wisła miała w meczu przeciw Rapidowi dwa wielkie kwadranse, podczas których następcy Reymana, Balcera, Kotlarczyków, Gracza, Koguta i Artura podtrzymywali najlepszą tradycje klubu białej gwiazdy i potrafili zmusić do pełnego respektu słynną drużynę internacjonałów austriackich.

Zdaniem trenerów i kierownictwa Wisły na tą wielką przemianę wpłynął w dużym stopniu spokój nerwowy zawodników, grających w tym meczu z mocnym punktem w bramce. Istotnie też wypożyczony z Garbarni bramkarz Liszka spełnił całkowicie pokładane w nim nadzieje, choć w pierwszej fazie gry jego interwencje nacechowane były jakgdyby debiutancką tremą. Za to mur obrony Wisły był w tym meczu tak szczelny, że wiedeńczycy, mimo finezyjnych zagrań i nieoglądanych na naszych boiskach, roszadowych kombinacji nie wiele wskórać zdołali. A że jednocześnie napad Wisły w meczu przeciw Rapidowi w niczym nie przypominał tej formacji sprzed tygodnia, tedy świąteczna niespodzianka przybyłych na stadion Wisły widzów była jedną z najmilszych, Jakie zdarzyć się mogą.

O grze i wartości Wisły w tym wielkim dla niej spotkaniu świadczyć mogą następujące cyfry i wypadki: Wisła zdobyła w sumie 11 rzutów rożnych podczas gdy Rapid tylko 3. W pierwszych 20 min. na bramkę Zemana padło 7 strzałów, i których przy nieco gorszym bramkarzu najmniej 2 znalazłoby drogę do siatki. W tym samym okresie Liszka tylko w dwóch wypadkach zmuszony był do poważniejszych interwencji. W ostatnich 15 minutach gry wiedeńczycy przeprowadzili na bramkę Wisły trzy groźniejsze ataki — natomiast w tym samym czasie Zeman dwoił się i troił, interweniując niemal bez przerwy, przyczyni w trzech wypadkach przyszli mu z pomocą Happel i Lenziger, wybijając piłkę względnie tarasując jej drogę do pustej już bramki.

Z dwóch bramek, jakie padły w …???... Wisłę miała walory kwalifikujące ją do kamery filmowej. Oto z prawego rogu boiska oddaje tu w pełnym biegu do środka centrę Kościelny. Do tej centry startują jednocześnie obrońca i bramkarz Rapidu oraz Machowski. Zeman jest już o krok od piłki, gdy równocześnie dobiegają do niej Happel i Machowski. Wiślak przejmuje w wyskoku piłkę na głowę i w trudnej pozycji — bokiem do bramki — przerzuca ją ponad wyciągniętymi rękami Zemana do siatki.

Bramka dla Rapidu zaś była — Jak to mówią kibice krakowscy — „wygnieciona", przy czym odnosiło się wrażenie, że ten strzał mógł Liszka obronić. Usprawiedliwia go jednak bliskość strzelca (Halla) i śliska po ulewnym, rzęsistym deszczu piłka. Zwycięzcy — bo tak można nazwać Wisłę po remisowym wyniku z Rapidem — zasłużyli na same pochwały. Wiedeńczycy zaś zasłużyli na uznanie za zademonstrowanie futbolu w wydaniu, jakie może zjednać dla piłki nożnej tysiące nowych zwolenników i entuzjastów.

St. Habzda

”Dziennik Polski” z 1957.04.23

http://mbc.malopolska.pl/dlibra/doccontent?id=6363

Wisła remisuje z RAPIDEM 1:1

KRAKÓW. Przyjemną niespodziankę sprawiła swym zwolennikom Wisła, remisując w poniedziałek z wielokrotnym mistrzem Austrii Rapidem 1:1 (0:0).

Po wysokim zwycięstwie Rapidu nad Ruchem w pierwszy dzień świąt, oczekiwano również ponownego zwycięstwa drużyny austriackiej w Krakowie. Tymczasem goście, którzy czuli zmęczenie spotkaniem chorzowskim, wypadli słabiej i w rezultacie tylko zremisowali. Zademonstrowali oni bardzo dobrą technikę, dokładne opanowanie piłki, krycie i umiejętne ustawianie się. Wisła okresami nawiązywała równorzędną grę, a po przerwie miała nawet okresy przewagi. Szczególnie dobrze wypadli krakowianie w końcowych 15 minutach, kiedy to zdobyli wyrównującą bramkę ze strzału Machowskiego, po ładnej centrze Kościelnego I. Bramkę dla Rapidu zdobył Halla w 17 minucie drugiej połowy.

W zespole gości wszyscy zawodnicy pokazali grę na dobrym technicznie poziomie, a do najlepszych zawodników Rapidu zaliczyć należy bramkarza Zemana, stopera Happla, pomocnika Hanappi'eęo, wielokrotnego reprezentanta Austrii oraz Hallę i Kornera II w ataku.

Drużyna Wisły miała najmocniejsze punkty w obrońcach: Kawuli i Budce, pomocniku Michelu, oraz Machowskim i Gamaju w ataku.

Sędziował Mytnik z Krakowa. Widzów ponad 10 tys.