1958.01.26 Wisła Kraków - Brda Bydgoszcz 13:7

Z Historia Wisły


Spis treści

Relacje prasowe

Echo Krakowa. 1958, nr 18 (23 I)

‎‎

Zawody pięściarskie Brda Bydgoszcz — Wisła o mistrzostwo II ligi bokserskiej, odbędą się w dniu 26 bm. w hali Wisły przy ul. Reymonta 22. Początek spotkania o godz. 16,39. Po zawodach drugoligowych odbędzie się mecz o mistrzostwo klasy „B”: Gorce — Wisła II. Początek godz. 19.


Echo Krakowa. 1958, nr 21 (27 I)

‎‎

W wadze muszej Konrad (W) zdobył punkty walkowerem. W wadze koguciej Kowalski (W) pokonał zdecydowanie Wiśniewskiego. Przez wszystkie rundy krakowianin zasypywał przeciwnika la winą ciosów. W wadze piórkowej Dziechciołowski (W) przegrał z Panfilem w drugiej rundzie przez poddanie. W wadze lekkiej Gliszczyński (W) przegrał przez tko z Kuncą w drugiej rundzie.

W wadze lekkopółśredniej doszło do dużej sensacji. Krakowianin Smrek po ambitnej walce Dokonał Walczaka, zawodnika, który znajduje się na 3 miejscu w klasyfikacji ogólnopolskiej. Zwycięstwo Smreka było nieznaczne, ale 1ak najbardziej zasłużone. Po pierwszej rundzie minimalnie przegranej, w następnych Smrek przystąpił do zdecydowanego natarcia.

W końcówce Walczak był „groggy”. Walkę tę sędziowie Loch i Anioła punktowali 58:57, 59:58 dla Smreka, Sędzia Dali był innego zdania, przyznając zwycięstwo Walczakowi aż 60:57. Jest to paradoksalne jeśli się zważy, że w drugiej rundzie bydgoszczanin otrzymał 1 napomnienie a więc nie mógł wygrać rundy do 20-tu, W wadze półśredniej Błasiak (W) zremisował z Żuławskim. Obaj stoczyli wyrównaną walkę i remis nie krzywdzi żadnego z pięściarzy. W wadze lekkośredniej Bolesta uległ Kucharskiemu.

Niespodziankę sprawił Chodorowski (W), wygrywając z b. mistrzem Polski — Planutisem, przez dyskwalifikację w trzecim starciu.

Bydgoszczanin walczył b. nieczysto. W wadze półciężkiej Kapcia wygrał z Kulpą. Zwycięstwo swe zawdzięcza w tej walce tylko przeciwnikowi, który ma o boksie niewielkie pojęcie. W ostatniej walce wieczoru Kraj (W) w wadze ciężkiej, już w pierwszej rundzie pokonał przez tko Niemczyka.

(J. F.)


Gazeta Krakowska. 1958, nr 21 (25/26 I) nr 3002

Cenny sukces pięściarzy Wisły

Do „białości” rozpalił widzów niedzielnego spotkania pięściarskiego Brda Bydgoszcz — Wisła pojedynek krakowianina Smreka z kadrowiczem Walczakiem. Zawodnik krakowski wykazuje jeszcze wprawdzie sporo braków technicznych, należą mu się jednak słowa uznania za nadzwyczaj ambitną postawę.

Jego zwycięstwo — naszym zdaniem w pełni przekonywające — świadczy o dalszych postępach tego wartościowego pięściarza.

W ogólnej punktacji zawody, rozgrywane o mistrzostwo II ligi, zakończyły się zwycięstwem Wisły 13:7. Wynik ten jest dużym sukcesem pięściarzy krakowskich, z których prócz Smreka wyróżnić należy Kowalskiego, Chodorowskiego i Kapcię. Dobrze spisał się również w wadze ciężkiej kraj, rozstrzygając swą walkę z Niemczykiem już w pierwszym starciu przez tko.

Wyniki walk (na I miejscu zawodnicy Wisły): W wadze muszej Konrad zdobył punkty w. o.

— z powodu braku przeciwnika, w koguciej Kowalski odniósł wysokie zwycięstwo punktowe nad Wiśniewskim, w piórkowej Dziechciowski przegrał z Panfinem w II r. przez tko, podobny przebieg miała walka w wadze lekkiej, w której Gliszczyńskiego poddał Kuncowi sekundant, w lekkopółśredniej Smrek zwyciężył Walczaka, w półśredniej Błasiak zremisował z Żurawskim, w lekkośredniej Bolesta uległ Kucharskiemu, w średniej Chodorowski wygrał z Planiutisem, który został zdyskwalifikowany w III r., w półciężkiej Kapcia przekonywająco pokonał Kulpę i w ciężkiej Kraj wygrał z Niemczykiem.