1958.02.22-23 Indywidualne mistrzostwa okręgowe w boksie

Z Historia Wisły

Relacje prasowe

Echo Krakowa. 1958, nr 44 (22/23 II)

‎‎

NA RINGU w Nowej Hucie rozpoczęły się indywidualne mistrzostwa województwa krakowskiego seniorów w boksie. W pierwszym dniu zawodów rozegrano 13 walk eliminacyjnych. A oto ich wyniki: W wadze, muszej Konrad (Wisła) pokonał Wasilewskiego II (Hutnik), w piórkowej Kaim (Wisła) wygrał z Barańskim (Olsza), w lekkiej Smrek (Wisła) pokonał w III rundzie Zachera (Victoria Jaworzno), którego poddał sekundant. W lekkopółśredniej stanęło na ringu 8 zgłoszonych do mistrzostw zawodników. Zwycięstwa w tej kategorii odnieśli: Gajdosz (Victoria Jaworzno) nad Szymeczką (Soła Oświęcim), Wdowin (Olszą) nad Kuźmą (Hutnik), Ochman (Wanda) nad Sowińskim (Cracovia), Orłowski (Cracovia) nad Gliszczyńskim (Wisła).

Również w kategorii półśredniej przez ring przewinęło się 8 pięściarzy. Do półfinałów zakwalifikowali się: Błasiak (Wisła) po zwycięstwie, nad Banachowiczem (Skawinka), Słabczyński (Hutnik) zwyciężając Stokłosę (Góral Żywiec), Kudłacik (Hutnik) nokautując Pieniążka z Wisły, Grochal (Olsza) po zwycięstwie przez tko po kilku ciosach wygrał przez tko z Sternalskim (Cracovia), a Dudaj (Wanda) wygrał na punkty z Przebindowskim (Victoria Jaworzno) nad Chwastkiem (Soła Oświęcim). [ ciach.

W średniej Soboń (Hutnik) już 1 W mistrzostwach bierze udział 53 zawodników. Najliczniejszy zespół — 15 pięściarzy, wystawił Hutnik. Wisła zgłosiła 9 bokserów, a Wanda 7.

W pierwszym dniu mistrzostw dobry boks pokazali zawodnicy wagi muszej — Wasilewski II i Konrad. Była to najładniejsza walka w eliminacjach. Dobrze zaprezentowali się również zwycięzcy w wadze półśredniej. Pozostali zawodnicy demonstrowali słaby boks, a wręcz na kompromitująco niskim poziomie stały walki w wadze lekkopółśredniej


Echo Krakowa. 1958, nr 45 (24 II)

‎‎

PO TRZYDNIOWYCH zmaganiach zakończone zostały wczoraj w hali Wisły indywidualne mistrzostwa województwa krakowskiego seniorów w boksie na rok 1958. Tytuły i biało-błękitne szarfy mistrzów Krakowa w kolejności wag od muszej do ciężkiej zdobyli: Konrad, Kowalski (obaj z Wisły), Dadok (Hutnik), Smrek (Wisła), Ochman (Wanda Nowa Huta), Kudłacik, Czajecki, Soboń, Wasilewski I oraz Biel (wszyscy z Hutnika), Poziom poszczególnych walk — slaby. W wagach koguciej i piórkowej walki przypominały przysłowiowy trening na jedną bramkę i zakończyły się już po kilkunastu czy kilkudziesięciu sekundach. Również w wadze muszej, lekkośredniej, półciężkiej i ciężkiej wicemistrzowie zdecydowanie ustępowali zdobywcom tytułów.

Na obniżenie przeciętnego poziomu mistrzostw duży wpływ miała absencja wielu czołowych zawodników m. in. Majewskiego i Boczarskiego z Hutnika, Burzyńskiego z Cracovii, Dragosza i Pasławskiego z Olszy oraz Chodorowskiego I, Bolesty, Krausa i Kraj a z Wisły. Mistrzostwa wykazały wyraźną supremację Hutnika, który wystawił najliczniejszy zespół i zdobył 6 tytułów.

Wisła zdobyła 3 tytuły mistrzów i 1 wicemistrzowski. Na wyróżnienie zasługują poza tym zawodnicy Wandy z N. Huty i z Victorii Jaworzno.