1958.06.22 Wisła Kraków - Zimbru Kiszyniów 3:3

Z Historia Wisły

1958.06.22, mecz towarzyski, Kraków, Stadion Wisły, 18:00
Wisła Kraków 3:3 (1:3) Mołdawa Kiszyniów
widzów:
sędzia: Kolber
Bramki



Stanisław Adamczyk 49' (g)
Józef Maniecki 59'
Antoni Rogoza 88'
0:1
0:2
0:3
1:3
2:3
3:3
16' Muchortow
17' Muchortow
28'



Wisła Kraków
Bębenek (46' Władysław Machowski)
Leszek Snopkowski
Władysław Kawula
Ryszard Budka
Adam Michel
Ryszard Jędrys (Józef Maniecki)
Marian Machowski
Kazimierz Kościelny (60' Antoni Rogoza
Stanisław Adamczyk
Roman Jurczak
Wiesław Gamaj
Mołdawa Kiszyniów
Kacarawa
Lowkin
Łarin
Mirgorocki
Butyłkin
Jesin
Fołomiejew
Cinkler
Samsonow
Muchortow
Bachmutow

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl

Burewiestnik Kiszyniów

Spis treści

Relacje prasowe

Echo Krakowa. 1958, nr 143 (21/22 VI)

PIŁKA NOŻNA Godz. 10 Stadion Wisły: Wisła — Stal Sosnowiec (Spotkanie juniorów o mistrzostwa Polski)

Godz. 18 Stadion Wisły: Wisła — Burewiestnik (Międzynarodowe spotkanie towarzyskie


Echo Krakowa. 1958, nr 143 (21/22 VI)

‎‎

JUTRO tj. w niedzielę o godz. 18 na boisku Wisły przy ul. Reymonta spotkają się pierwszoligowe zespoły Burewiestnika Kiszyniów (ZSRR) i krakowskiej Wisły. Drużyna gości — mistrz Mołdawii — stanowi silny i bardzo wyrównany zespół.


Echo Krakowa. 1958, nr 144 (23 VI)

‎‎
‎‎

Wisła remisuje z Burewiestnikiem

WYKORZYSTUJĄC okres przerwy w rozgrywkach ligowych Wisła gościła wczoraj zespól Burewiestnika z Kiszeniewa, z którym uzyskała wynik remisowy 3:3 (1:3).

Drużyny rozpoczęły zawody w następujących składach: BUREWIESTNIK: Kacarawa, Lowkin, Łarin, Mirgorocki, Butyłkin, Jesin, Fołomiejew, Cinkler, Samsonow, Muchortow, Bachmutow. WISŁA: Bębenek, Snopkowski, Kawula, Budka, Michę, Jędrys, Machowski, Kościelny, Adamczyk, Jurczak, Gamaj.

Początkowo zanosiło się na porażkę drużyny krakowskiej.

Już bowiem po 28 minutach gry goście prowadzili 3:0, przewyższając gospodarz} przede wszystkim szybkością i dobrym wychodzeniem na pozycję. Grali ambitnie, twardo, nie bawiąc się w jakieś zawile kombinacje i nie przetrzymując niepotrzebnie piłki, lecz długimi prostopadłymi podaniami szybko zdobywali teren, co przy słabej na ogół grze obrony krakowskiej stwarzało niebezpieczne sytuacje podbramkowe. Zwłaszcza lewoskrzydłowy Bachmutow i oby dwaj łącznicy Muchortow i Cinkler okazali się najgroźniejszymi zawodnikami w zespole gości.

Pierwsza bramka padła w 16 min. gry. Pomocnik Jesin doskonale podał piłkę w „uliczkę” Muchortowi a ten z bliskiej odległości silnym strzałem uzyskał prowadzenie. Minutę później ten sam zawodnik po otrzymaniu podania od Bachmutowa zdobył drugą bramkę. Trzecią uzyskał w 28 min. Cinkler, wykorzystując nieporozumienie między Budką i Michlom.

Drużyna krakowska miała również kilka okazji do zdobycia bramek. Raz po rzucie wolnym bitym przez Machowskiego do odbitej przez bramkarza Kacarawę piłki — spóźnił się Gamaj, to znów po strzale Adamczyka piłka trafiła w słupek i wyszła w pole.

Dopiero na pięć minut przed pauzą po ładnej centrze Kościelnego piłkę otrzymał Adamczyk i celnym strzałem głową zdobył pierwszą bramkę dla Wisły.

Po przerwie w drużynie krakowskiej następują zmiany w składzie. Do bramki wszedł Machowski II, a w miejsce Jędrysa na pozycję lewego pomocnika przeszedł Michel, na prawego Jurczak, na łącznika Gamaj a na lewe skrzydło wszedł Maniecki.

Zmiany te okazały się korzystne i w efekcie w tym okresie gry drużyna Wisły gra lepiej aniżeli w pierwszej połowie zawodów.

Zwłaszcza Maniecki swymi szybkimi raidami często siał zamieszanie na polu karnym przeciwnika Wprawdzie skrzydłowy drużyny krakowskiej dwukrotnie zmarnował świetne okazje do polepszenia wyniku, przestrzeliwując z bliskiej odległości, ale w 59 min. zdobył drugą bramkę dla Wisły.

Trzecią po rzucie wolnym pośrednim podyktowanym za faul popełniony przez bramkarza Kacarawę na Gamaju, uzyskał w 88 min. Rogoza, który na pół godziny przed końcem meczu wszedł na boisko za Kościelnego. Zawody prowadził p. Kolber.


Gazeta Krakowska. 1958, nr 146 (21/22 VI) nr 3127

W niedzielę o godz. 18 krakowska Wisła grać będzie z I-ligową drużyną radziecką — Burewiestnik (Kiszyniów). W związku z budową ogrodzenia i likwidacją dotychczasowego głównego wejścia od Al. 3 Maja, na niedzielny mecz można będzie wejść tylko przez bramy od ul. Reymonta.


Gazeta Krakowska. 1958, nr 147 (23 VI) nr 3128

‎‎

Mimo prowadzenia 3:0 Burewiestnik zremisował z Wisłą 3:3

Na dobrym poziomie stało niedzielne międzynarodowe spotkanie Wisła — Burewiestnik (Mołdawa, Kiszyniew).

Obfitowało ono w liczne podbramkowe momenty i przyniosło aż 6 bramek.