1958.07.20 Wisła Kraków - Polonia Bydgoszcz 4:2

Z Historia Wisły

1958.07.20, I liga, 12. kolejka, Kraków, Stadion Wisły,
Wisła Kraków 4:2 (2:0) Polonia Bydgoszcz
widzów: ok. 10.000
sędzia: J. Hasselbusch
Bramki
Stanisław Adamczyk 5'
Zbigniew Kotaba 20'

Antoni Rogoza (k) 52'

Stanisław Adamczyk 58' (g)
1:0
2:0
2:1
3:1
3:2
4:2


Kulesza

53' Norkowski

Wisła Kraków
3-2-5
Bronisław Leśniak
Leszek Snopkowski
Władysław Kawula
Ryszard Budka
Adam Michel
Zbigniew Kotaba
Kazimierz Kościelny
Antoni Rogoza
Stanisław Adamczyk
Roman Jurczak
Józef Maniecki

trener Josef Kuchynka
Polonia Bydgoszcz
3-2-5

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl

Spis treści

Relacje prasowe

Echo Krakowa. 1958, nr 167 (19/20 VII)

PIŁKARZE I i II ligi skończyli wreszcie „leniuchowanie” i rozpoczynają jesienną rundę rozgrywek.

Wprawdzie jesienna jest ona tylko z nazwy, bo tegoroczny lipiec uraczył nas w ostatnich dniach słońcem i to solidnie. Nas krakowian interesuje najbardziej jak spiszą się w drugiej części mistrzostw, drużyny: Cracovii, Wisły, Garbarni i Wawelu. Tym bardziej, że wiosenne rozgrywki nie dały zbytnich powodów do radości.

W ekstraklasie na pierwszy ogień idzie w Krakowie Wisła, która zmierzy się jutro z bydgoską Polonią. Rewanż wiślaków za porażkę w Bydgoszczy 1:2 nie będzie należał do łatwych. Czerwoni muszą wykrzesać z siebie wszystkie umiejętności, aby pokonać Polonię — sąsiadkę z dolnych rejonów tabeli. Zwycięstwo Wisły nad Polonią będzie się równało nie 2 ale 4 punktom mistrzowskim.

Wisła wróciła z obozu kondycyjnego w Gdyni w pełni sił. Wśród 15 kandydatów do pierwszej drużyny wszyscy poza Machowskim są podobno w dobrej formie. Jedenastka wybiegnie na boisko w składzie: Leśniak, Snopkowski, Kawula, Budka, Kotaba, Michel Wł., Kościelny, Rogoza, Adamczyk, Jurczak, Maniecki.

Odsunięcie od gry Machowskiego podyktowane było zdrowiem prawoskrzydłowego, przy równoczesnej zwyżce formy Wł. Kościelnego i Rogozy. Czy nowa koncepcja zmiany w linii ataku będzie szczęśliwa — okaże się w niedzielę. Naszym zdaniem okres rekonwalescencji Machowskiego winien trwać jak najkrócej


Echo Krakowa. 1958, nr 168 (21/22 VII)

‎‎

Prowadzenie zdobyła Wisła w 6 min. ze strzału Adamczyka, który przejął centrę Snopkowskiego, ograł bramkarza gości i posłał piłkę do pustej bramki. W 20 min. Kotaba strzałem z 22 m. w górny róg bramki podwyższył wynik na 2:0. Wisła do końca pierwszej połowy meczu jest w ciągłym ataku, jednak wynik nie ulega zmianie.

Po przerwie Polonia która rozpoczęła grę, przeprowadza szybką akcję; Sylwestrzak ogrywa Budkę; podaj e piłkę do Kuleszy, a ten strzałem w sam róg bramki poprawia wynik meczu na 2:1. W 52 min. Adamczyk w chwili oddawania strzału, zostaje zatrzymany .ręką, przez Jędrzejczaka na polu karnym. Sędzia dyktuje rzut karny, który Rogoza zamienia na# trzecią bramkę. W 43 sek. później Norkowski II strzela drugą bramkę dla swej drużyny. Ostatnią, . najładniejszą bramkę meczu zdobywa Adamczyk, skierowując głową centrę Manieckiego do siatki B Potrykusa, r, J. FRANDOFERT

Dziennik Polski” z 1958.07.22

http://mbc.malopolska.pl/dlibra/doccontent?id=8754

Krakowscy I-ligowcy wystartowali

W ub. niedzielę krakowscy I-ligowcy wystartowali do jesiennej rundy rozgrywek. "Jesienna" runda dała się jednak ligowcom we znaki — olbrzymi upał przyczynił się prawdopodobnie do tego, że nie wszystkie mecze stały na należytym poziomie.

Z meczu Wisły możemy być właściwie zadowoleni. Jeżeli już nie całkowicie z poziomu gry, to w każdym razie z wyniku. Niemniej jednak krakowianie grali ambitnie, a kilka zagrań było dobrej marki (m. in. Adamczyk, Snopkowski), Pierwszy, powakacyjny występ wiślaków w Krakowie był pomyślny. Wierzymy, że również dalsze mecze jesiennej rundy, piłkarze „z białą gwiazdą" zagrają tak, jak w ub. niedzielę albo jeszcze lepiej... Wynik meczu Wisła — Polonia Bydgoszcz 4:2 (2:0).