1958.07.20 Wisła Kraków - Polonia Bydgoszcz 4:2

Z Historia Wisły

Wersja z dnia 06:25, 6 kwi 2020; PawelP (Dyskusja | wkład)
(różn) ← Poprzednia wersja | Aktualna wersja (różn) | Następna wersja → (różn)
1958.07.20, I liga, 12. kolejka, Kraków, Stadion Wisły,
Wisła Kraków 4:2 (2:0) Polonia Bydgoszcz
widzów: ok. 10.000
sędzia: J. Hasselbusch
Bramki
Stanisław Adamczyk 5'
Zbigniew Kotaba 20'

Antoni Rogoza (k) 52'

Stanisław Adamczyk 58' (g)
1:0
2:0
2:1
3:1
3:2
4:2


Kulesza

53' Norkowski

Wisła Kraków
3-2-5
Bronisław Leśniak
Leszek Snopkowski
Władysław Kawula
Ryszard Budka
Adam Michel
Zbigniew Kotaba
Kazimierz Kościelny
Antoni Rogoza
Stanisław Adamczyk
Roman Jurczak
Józef Maniecki

trener Josef Kuchynka
Polonia Bydgoszcz
3-2-5

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl

Spis treści

Relacje prasowe

Echo Krakowa. 1958, nr 167 (19/20 VII)

PIŁKARZE I i II ligi skończyli wreszcie „leniuchowanie” i rozpoczynają jesienną rundę rozgrywek.

Wprawdzie jesienna jest ona tylko z nazwy, bo tegoroczny lipiec uraczył nas w ostatnich dniach słońcem i to solidnie. Nas krakowian interesuje najbardziej jak spiszą się w drugiej części mistrzostw, drużyny: Cracovii, Wisły, Garbarni i Wawelu. Tym bardziej, że wiosenne rozgrywki nie dały zbytnich powodów do radości.

W ekstraklasie na pierwszy ogień idzie w Krakowie Wisła, która zmierzy się jutro z bydgoską Polonią. Rewanż wiślaków za porażkę w Bydgoszczy 1:2 nie będzie należał do łatwych. Czerwoni muszą wykrzesać z siebie wszystkie umiejętności, aby pokonać Polonię — sąsiadkę z dolnych rejonów tabeli. Zwycięstwo Wisły nad Polonią będzie się równało nie 2 ale 4 punktom mistrzowskim.

Wisła wróciła z obozu kondycyjnego w Gdyni w pełni sił. Wśród 15 kandydatów do pierwszej drużyny wszyscy poza Machowskim są podobno w dobrej formie. Jedenastka wybiegnie na boisko w składzie: Leśniak, Snopkowski, Kawula, Budka, Kotaba, Michel Wł., Kościelny, Rogoza, Adamczyk, Jurczak, Maniecki.

Odsunięcie od gry Machowskiego podyktowane było zdrowiem prawoskrzydłowego, przy równoczesnej zwyżce formy Wł. Kościelnego i Rogozy. Czy nowa koncepcja zmiany w linii ataku będzie szczęśliwa — okaże się w niedzielę. Naszym zdaniem okres rekonwalescencji Machowskiego winien trwać jak najkrócej


Echo Krakowa. 1958, nr 168 (21/22 VII)

‎‎

Prowadzenie zdobyła Wisła w 6 min. ze strzału Adamczyka, który przejął centrę Snopkowskiego, ograł bramkarza gości i posłał piłkę do pustej bramki. W 20 min. Kotaba strzałem z 22 m. w górny róg bramki podwyższył wynik na 2:0. Wisła do końca pierwszej połowy meczu jest w ciągłym ataku, jednak wynik nie ulega zmianie.

Po przerwie Polonia która rozpoczęła grę, przeprowadza szybką akcję; Sylwestrzak ogrywa Budkę; podaj e piłkę do Kuleszy, a ten strzałem w sam róg bramki poprawia wynik meczu na 2:1. W 52 min. Adamczyk w chwili oddawania strzału, zostaje zatrzymany .ręką, przez Jędrzejczaka na polu karnym. Sędzia dyktuje rzut karny, który Rogoza zamienia na# trzecią bramkę. W 43 sek. później Norkowski II strzela drugą bramkę dla swej drużyny. Ostatnią, . najładniejszą bramkę meczu zdobywa Adamczyk, skierowując głową centrę Manieckiego do siatki B Potrykusa, r, J. FRANDOFERT

Dziennik Polski” z 1958.07.22

http://mbc.malopolska.pl/dlibra/doccontent?id=8754

Krakowscy I-ligowcy wystartowali

W ub. niedzielę krakowscy I-ligowcy wystartowali do jesiennej rundy rozgrywek. "Jesienna" runda dała się jednak ligowcom we znaki — olbrzymi upał przyczynił się prawdopodobnie do tego, że nie wszystkie mecze stały na należytym poziomie.

Z meczu Wisły możemy być właściwie zadowoleni. Jeżeli już nie całkowicie z poziomu gry, to w każdym razie z wyniku. Niemniej jednak krakowianie grali ambitnie, a kilka zagrań było dobrej marki (m. in. Adamczyk, Snopkowski), Pierwszy, powakacyjny występ wiślaków w Krakowie był pomyślny. Wierzymy, że również dalsze mecze jesiennej rundy, piłkarze „z białą gwiazdą" zagrają tak, jak w ub. niedzielę albo jeszcze lepiej... Wynik meczu Wisła — Polonia Bydgoszcz 4:2 (2:0).


Gazeta Krakowska. 1958, nr 169 (18 VII) nr 3150

TS Wisła komunikuje, że niedzielny mecz piłkarski z bydgoską Polonią publiczność będzie mogła wchodzić na stadion Jedynie bramami od ul. Reymonta.

Dla uniknięcia tłoku przy kasach i wejściach organizatorzy proszą o wcześniejsze zajmowanie miejsc na stadionie.


Gazeta Krakowska. 1958, nr 171 (21 VII) nr 3152

Po miesięcznej przerwie znów urlopowej piłkarze wrócili na boiska. Tym razem jesienna runda rozpoczęła się, naszym zdaniem, zbyt wcześnie, gdyż wczorajsze mecze odbywały się przy niezwykle dużym upale. Również frekwencja widzów najlepiej świadczy o wakacyjnym okresie. W ekstraklasie największą niespodzianką był remis Lechii z Polonią Bytom 1:1. Tak więc przodownik tabeli stracił jeden punkt w Gdańsku, ale mimo to w dalszym ciągu utrzymał swą pozycję. Ruch pokonał warszawską Gwardię 1:0 i przesunął się na czwarte miejsce. Miłą niespodziankę sprawiła nam Wisła, która zdobyła 2 punkty wygrywając z Polonią Bydgoszcz 4:2. Po zwycięstwie tym „wiślacy” przesunęli się na ósmą pozycję.

‎‎


Cenne zwycięstwo „wiślaków”

Piłkarze Wisły nie zawiedli swoich licznych zwolenników.

Pierwszy ich występ po miesięcznej przerwie przyniósł zwycięstwo nad bydgoską Polonią Mimo całkowicie zasłużonego zwycięstwa, przyznać trzeba, że „wiślacy" nie grali tak dobrze, jak bardzo szczęśliwie.

W zespole tylko 3 zawodników zagrało poprawnie. Byli to: Budka w obronie, Kotaba w pomocy i Adamczyk w napadzie. Goście zagnali bardzo ładnie w polu, czysto, ale nie mieli pewnej obrony i pomocy.

Atak ich zbyt długo kombinował.

Już w 5 min. Adamczyk uzyskał prowadzenie. Dwa „kiksy” najlepszego napastnika gości — Norkowskiego II i na szczęście piłka minęła słupek Wisły. W 20 min. Kotaba dalekim strzałem w „okienko” podwyższył na 2:0.

Po przerwie w 11 minutach padły 4 bramki. W 56 min.

Kulesza (nie bez winy Leśniaka), zdobył bramkę dla gości.

4:2 (2:0).

Na tablicy 2:1. Za kilka minut sędzia podyktował „jedenastkę” za przytrzymanie Adamczyka przez obrońcę. Pewnie egzekwuje Rogoza. Wisła prowadzi 3:1. W 55 min. już jest 3:2, bo Norkowski II zmusił Leśniaka do kapitulacji. W 2 minuty później wynik dnia ustalił Adamczyk, który po rzucie rożnym główką zdobył czwartą bramkę dla swoich barw. Jeszcze tak Wisła jak i goście mogli zmienić wynik, ale Rogoza „spudłował” a po drugiej stronie to samo zrobił Norkowski II. Z kolei znów poprzeczka ratuje krakowian.

Wprawdzie w grze Wisły widać było jeszcze wakacyjną formę, ale w każdym razie piłkarze jej zdobyli tak bardzo potrzebne dwa punkty.

Zawody prowadził p. Haselbusch z Warszawy.