1959.06.06 ŁKS Łódź - Wisła Kraków 2:0

Z Historia Wisły

1959.06.06, I liga, 10. kolejka, Łódź, Stadion ŁKS-u, 18:00
ŁKS Łódź 2:0 (0:0) Wisła Kraków
widzów: 18-25.000
sędzia: Antoni Marszoł z Katowic
Bramki
Henryk Szymborski 75'
Jerzy Wieteski 78' (k)
1:0
2:0
ŁKS Łódź
3-2-5
Jan Bem
Jerzy Wieteski
Henryk Szczepański
Henryk Stusio
Wiesław Jańczyk
Sławomir Sarna
Leszek Jezierski
Henryk Sass
Henryk Szymborski
Władysław Soporek
Kazimierz Kowalec

trener: Władysław Król
Wisła Kraków
3-2-5
Bronisław Leśniak
Fryderyk Monica
Władysław Kawula
Ryszard Budka
Adam Michel
Leszek Snopkowski
Marian Machowski
Wiesław Gamaj
Stanisław Adamczyk
Józef Maniecki
Kazimierz Kościelny

trener: Károly Kósa

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl

Spis treści

Relacje prasowe

Echo Krakowa. 1959, nr 131 (8 VI) nr 4341

‎‎
‎‎
‎‎

Wisła przegrywa w Łodzi

W sobotę odbyło się w Łodzi spotkanie piłkarskie pomiędzy tamtejszym ŁKS a krakowską Wisłą. Mecz zakończył się zwycięstwem gospodarzy 2:0 (0:0). Bramki zdobyli Szymborski w 75 min. i Wieteski w 86 min. Sędziował p. Marszol z Katowic. Widzów ok. 18 tys.

ŁKS — Bem, Wieteski, Szczepański, Stusio, Jańczyk, Sarna (Wlazły), Jezierski, Sass, Szymborski, Soporek, Kowalec.

WISŁA — Leśniak, Monica, Kawula, Budka, Michel, Snopkowski, Machowski, Gamaj, Adamczyk, Maniecki, Kościelny.

Wisła nie nastawiła się na zwycięstwo w meczu, z ŁKS, bowiem każde nawet dziecko interesujące się piłkarstwem wie o tym, że łodzianie mieli (i po zwycięstwie mają nadal) szanse naszego kraju w Pucharze Mistrzów. I świadomość tego zaciążyła w pewnym stopniu na grze krakowian. Tymczasem piłkarze ŁKS grali w sobotę nadzwyczaj anemicznie i „wiślacy“ mieli szanse wywieźć z Łodzi 2 pkt.

Krakowianie grali nieźle, odnosi się to szczególnie do bloku defensywnego, który przez długi ok.res czasu z powodzeniem zaszachował piątkę ofensywną białoczerwonych. Także linia pomocy utrzymuje się w dobrej formie.

Jedynie atak nie popisał się w Lodzi, chociaż na początku drugiego kwadransa gry Gamaj miał kapitalną okazję na zmuszenie do kapitulacji Bema. Później zaprzepaścił szanse Adamczyk i gospodarze mogą mówić o dużym szczęściu, że mecz wygrali.

Kiedy po zmianie stron nic nie zapowiadało sukcesu ŁKS, widownia wygwizdała swych pupilów i zachęcała nawet napastników Wisły do strzelania. Burza braw zerwała się dopiero w 75 min.

Ery, gdy piękny przebój zainicjował najlepszy zawodnik gospodarzy — Sass. Wywalczył on rzut rożny, po którym Szymborski ulokował piłkę w siatce Leśniaka. Po raz trzeci uśmiechnęło się szczęście do biało-czerwonych, gdy strzał Gamaja w niewiarygodny wprost sposób sparował Bem i wybił piłkę na róg. Ostatnią szansę Wisły na uzyskanie bramki zażegnał Wlazły, który wybił toczącą się do pustej bramki piłkę.

Szczęśliwe zwycięstwo łodzian przypieczętował Wieteski, który po faulu jednego z obrońców Wisły i podyktowanym przez p. Marszola rzucie wolnym — zdobył drugą bramkę z ok. 18 m, przy której nie bez winy był Leśniak.


DWUGŁOS O MECZU:

Wiceprezes PZPN — Zatke.

Z gry łodzian nie jestem zadowolony. Natomiast zaskoczyła mnie dobra forma wiślaków, którzy stoczyli wyrównany pojedynek z mistrzem Polski. Bardzo mi się podobali obrońcy. „Weteran Snopkowski gra z temperamentem młodzieniaszka.

Kierownik Wisły — dyr. Wł. Żak.

Ponieśliśmy niezasłużoną porażkę. Z przebiegu gry byliśmy drużyną lepszą, lecz niestety zawiódł atak, który nie wykorzystał kilku „murowanych" sytuacji. Najlepszymi w naszej drużynie byli Budka w obronie i Snopkowski w pomocy.

(J. F.)

”Przegląd Sportowy” z 1959.06.07

http://buwcd.buw.uw.edu.pl/e_zbiory/ckcp/p_sportowy/1959/nr094/directory.djvu

ŁKS – Wisła 2:0
Chociaż wiślacy byli drużyna lepszą

Gazeta Krakowska. 1959, nr 133 (5 VI) nr 3432

Jedenastka Wisły wyjeżdża do Łodzi, gdzie czeka ją trudny mecz z ŁKS. Przywiezienie choćby jednego punktu uważalibyśmy już za duży sukces „czerwonych”. Nie wiemy czy trener Kosa zdecyduje się na wystawienie niewyleczonego jeszcze Michela. Uważalibyśmy to za duży błąd. Lepiej bowiem nawet stracić punkty w Łodzi, niż „stracić” zawodnika na cały sezon


Gazeta Krakowska. 1959, nr 135 (8 VI) nr 3434

‎‎

Wisła zaprzepaściła wielką szansę

ŁKS: Bem, Wieteski, Szczepański, Stusio, Jańczyk, Sarna, Wlazły, Jezierski, Sass, Szymborski, Soporek, Kowalec.

WISŁA: Leśniak, Monica, Kawula, Budka, Michel, Snopkowski, Machowski, Gamaj, Adamczyk, Maniecki, Kościelny.

Bramki zdobyli: Szymborski i Wieteski.

Sędziował Marszol (Śląsk). Widzów 20 tys.

Wyprawa Wisły po punkty do Łodzi nie zakończyła się sukcesem, zwyciężył ŁKS 2:0 (0:0), choć krakowianie mieli wielkie szanse spotkanie to wygrać, a w najgorszym wypadku zremisować. W pierwszej połowie Wisła była dużo lepsza od „rycerzy wiosny", którzy zaliczają się przecież do czołowych drużyn futbolowych naszego kraju. Właśnie w pierwszej połowie „wiślacy” mieli dwie kapitalne okazje do zdobycia bramek, które mogły przecież zadecydować o wyniku spotkania. Pierwszą zmarnował Gamaj, a potem w ślady jego poszedł Adamczyk.

Ataki Wisły prowadzone z wypadów były bardzo niebezpieczne i tylko doskonała gra Stopera łodzian Szczepańskiego oraz bramkarza Bema, zażegnała w porę niebezpieczeństwo. Leśniak w tym okresie nie miał prawie nic do roboty.

Po zmianie boisk „wiślacy” niepotrzebnie cofnęli do obrony dwóch napastników wzmacniając i tak dobrze przecież dysponowaną defensywę. Właśnie to pociągnięcie kosztowało ich utratę dwóch punktów.

Stało się to wtedy, kiedy wszyscy uważali, że mecz zakończy się bezbramkowo. Sass poszedł na samotny przebój zakończony rzutem rożnym, po którym Szymborski uzyskał prowadzenie. Kontrataki Wisły aczkolwiek bardzo niebezpieczne nie zakończyły się zdobyciem bramki. Na kilka minut przed końcem dopełni! jeszcze formalności Wieteski zdobywając drugą bramkę z rzutu wolnego.