1962.12.09 Szombierki Bytom - Wisła Kraków 2:0

Z Historia Wisły

1962.12.09, Pucha Polski, 1/16 finału, Bytom, Stadion Szombierek, niedziela
Szombierki Bytom 2:0 (1:0) Wisła Kraków
widzów: ok. 5.000
sędzia: Machel
Bramki
Eryk Knop 25'
Eryk Knop 57'
1:0
2:0
Szombierki Bytom

Helmut Mainka
Paweł Hajnisz
Eugeniusz Działach
Jan Wilim
Helmut Śladek
Eryk Knop
Jerzy Wilim

trener: Jerzy Krasówka
Wisła Kraków
3-2-5
Błażej Karczewski
Fryderyk Monica
Władysław Kawula
Jan Rodak
Adam Michel
Antoni Zalman
Marian Machowski grafika: Zmiana.PNG (46’? Zbigniew Lach)
Andrzej Sykta
Aleksander Warmus
Stanisław Śmiałek
Czesław Studnicki

trener: Karel Kolský

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl


Spis treści

Relacje prasowe

Echo Krakowa. 1962, nr 290 (10 XII) nr 5415

‎‎‎‎

SZOMBIERKI—WISŁA 2:0 (1:0). Bramki zdobył: Knop w i 25 i 57 min. gry. Sędziowałp. Machel z Kielc. Widzów 6.000.

Leader Il-ligowej tabeli, zespół bytomskich Szombierek nie uląkł się w meczu o „Puchar Polski” renomy krakowskiego zespołu i od pierwszych minut spotkania przystąpił do zdecydowanego szturmu. Drużyna krakowska, zaskoczona impetem gospodarzy zmuszona była cofnąć się do defensywy. W drugiej części meczu wiślacy przeprowadzili kilka groźnych ataków, a Sykta znalazł się nawet dwukrotnie sam na sam z bramkarzem Szombierek — Mainką, ale ani raz nie potrafił strzelić bramki. W zespole krakowskim najlepszymi za wodnikami byli Monica i Michel. Słabo wypadli natomiast Kawula i Rodak w obronie.

Gospodarze mieli najlepszych zawodników w braciach Wilimach, Sladku, Hajniszu i Maince. Piłkarze Wisły grali, w następującym składzie: Karczewski, Monica, Kawula, Rodak, Michel, Zalman, Machowski (Lach), Sykta, Warmus, Śmiałek, Studnicki.


Gazeta Krakowska. 1962, nr 290 (6 XII) nr 4519

W najbliższą niedzielę odbędą się dalsze mecze o piłkarski Puchar Polski. Na 15 boiskach walczyć będą 32 zespoły. W tym wszystkie zespoły ekstraklasy. Krakowska „Wisła” wybiera się do Szombierek, gdzie zmierzy się z bardzo groźnym zespołem Górnika. Mecz nie będzie zapewne łatwy dla krakowian. Górnik jest przodownikiem tabeli w II lidze, zespołem bardzo zaawansowanym, grającym szybko i dobrze technicznie. Wierzymy jednak, że w tym meczu „Wisła” zrehabilituje się za ostatnie swoje niepowodzenie

Gazeta Krakowska. 1962, nr 293 (10 XII) nr 4522

Wisła kończy karierę w Pucharze Polski

Piłkarze Wisły, przegrywając wczoraj w Bytomiu z temtejszymi Szombierkami 0:2 (0:1), zakończyli swoją tegoroczną karierę w P charze Polski. O porażce krakowian zadecydowała bardzo słaba gra wszystkich jej napastników, którzy stanowili zlepek nie rozumiejących się zawodników. Zwycięstwo Szombierek było zasłużone. Spotkanie rozegrano na bardzo trudnym, zlodzonym boisku.

Wisła wystąpiła wczoraj w składzie: Karczewski, Monica, Kawula, Rodak, Michel, Zalman, Machowski, (Lach), Sykta, Warmus, Śmiałek, Studnicki.

Obydwie bramki — w 30 I 58 min. — strzelił najlepszy w tym meczu zawodnik Knop. Widzów — mimo mrozu ponad 5 tysięcy.

(M.N.)