1963.04.28 Polonia Bytom - Wisła Kraków 2:1

Z Historia Wisły

1963.04.28, I Liga, 19. kolejka, Wrocław, Stadion Olimpijski,
Polonia Bytom 2:1 (1:0) Wisła Kraków
widzów: ok. 30.000
sędzia: Łazowski z Warszawy
Bramki
Pogrzeba 50'
Jóżwiak 86'

1:0
2:0
2:1


90' Wiesław Rusin
Polonia Bytom

Szymkowiak
Dymarczyk
Pierzyna
Wieczorek
Winkler
Grzegorczyk
Lukoszczyk
Bans Grafika:Zmiana.PNG (Orzechowski)
Pogrzeba
Liberda
Jóźwiak

trener:
Wisła Kraków
3-2-5
Bronisław Leśniak
Fryderyk Monica
Władysław Kawula
Antoni Zalman
Adam Michel
Aleksander Warmus grafika: Zmiana.PNG (46’ Ryszard Wójcik)
Andrzej Sykta
Władysław Kmiecik
Wiesław Rusin
Stanisław Śmiałek
Hubert Skupnik

trener: Karel Kolský

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl

Spis treści

Relacje prasowe

Echo Krakowa. 1963, nr 99 (27/28 IV) nr 5530

PRZECIW MISTRZOWI

Zacznijmy od ekstraklasy. Wisła po zwycięstwie nad Gwardią 2:0 zajmuje w tabeli 8 miejsce, legitymując się 16 punktami. Praktycznie oddaliła od siebie, widmo spadku, choć do całkowitego bezpieczeństwa potrzeba jeszcze 2—3 punktów, zdobędzie je zapewne z nawiązką! Tym. niemniej w niedzielę czeka wiślaków niezwykle trudny mecz z samym mistrzem Polski —.Polonią4 Bytom, słusznie uważaną za jedną z najlepszych drużyn w kraju. Posiada ona wielu rutynowanych piłkarzy z Szymkowiakiem, Grzegorczykiem i Liberdą na czele. „Poloniści” nie tylko świetnie grają lecz wykazują ogromną odporność psychiczną, czego wyrazem ostatni mecz z Lechią, w którym przegrywali0:2, mimo to nie załamali się, przeszli do ataku i zwyciężyli 3:2.

Jeśli chodzi o wiślaków, to umieją czasem wznieść się na wyżyny. i odnieść zwycięstwo nawet nad silniejszym zespołem.. Kto wie może przy ofiarnej grze zdołają wywalczyć remis,) jak to miało miejsce w jesiennej rundzie (1:1), Ze względu na remont boiska w Bytomiu męcz odbędzie się na Stadionie Olimpijskim Wrocławiu (o godz. 12


Echo Krakowa. 1963, nr 100 (29 IV) nr 5531

‎‎‎

Porażka Wisły z Polonią (Od specjalnego wysłannika)

NA STADIONIE Olimpijskim we Wrocławiu piłkarze bytomskiej Polonii pokonali Wisłą Kraków 2:1 (1:0). Bramki zdobyli, dla Polonii— w 39 min. Pogrzeba i w 86 min. Jóźwiak, dla Wisły w 33 min. Rusinek. Sędziował wzorowo p. Łozowski z Warszawy Widzów około 30 tys.

POLONIA: Szymkowiak — Dymarczyk. Pierzyna, Wieczorek — Winkler, Grzegorczyk — Łukoszczyk, Banaś (Orzechowski), Pogrzeba, Liberda, Jóźwiak.

WISŁA-: Leśniak — Monica, Kawula, Zalman (Wójcik) — Michel, Warmus (Zalman) — Sykta, Kmiecik, Rusinek, Śmiałek, Skupnik.

Borykająca się po obcych stadionach bytomska Polonia zrobiła dobry wybór, rozgrywając mecz we Wrocławiu zdobywając 2. cenne punkty i zasilając poważnie swą kasę (rekordowa sprzedaż biletów przez bytomian).

POLONIA W ATAKU

Mecz zaczął się od ataków polonistów, ale obrona Wisły mimo nerwowej gry potrafiła w porą zlikwidować zakusy przeciwnika.

Tym bardziej, że 11 Leśniak błysnął świetną formą. Wynik bezbramkowy utrzymywał się do 39 min. gry, ale wówczas Kawula pozwolił Pogrzebie na swobodną ucieczkę bokiem boiska i na oddanie strzału z bliskiej odległości, przy którym Leśniak był bezradny. Wynik do przerwy 1:0 dla Polonii najzupełniej odzwierciedla to co działo się na boisku.

Trzeba Jeszcze dodać, że w 24 min. Warmus doznał kontuzji i jego miejsce zajął Zalman. którego w obronie zastąpił Wójcik.

Na jedną bramkę...

Po przerwie obraz gry uległ zmianie. Teraz wiślacy dyktowali tempo, a chwilami przesiadywali pod bramką Szymkowiaka. Niestety, napastnicy krakowscy wykazali zastraszającą wprost nieudolność. Szczególnie dotyczy to Śmiałka, który 3 razy mógł się wpisać na listę strzelców: w 50 min. po centrze Sykty nie trafił w piłkę na 3 kroki przed bramką, w 53 min. strzelił anemicznie w sytuacji, kiedy piłka prosiła się o skierowanie jej do Rusinka i w 62 min. gdy przerzucił piłkę nad wybiegającym Szymkowiakiem. W tym ostatnim wypadku sytuację zażegnał na samej linii bramkowej Pierzyna. Tymczasem w 86 min. Jóźwiak z wypadu podwyższa wynik na 2:0. „Honorową” bramkę dla krakowian zdobywa w 88 min. Rusinek.

W sumie Polonia była lepsza w pierwszej części, gry a Wisła po przerwie. W polonii najlepsi: Szymkowiak, Pogrzeba, Grzegorczyk i Jóźwiak, w Wiśle: Leśniak, i Wójcik, Zalman oraz Rusinek i Sykta.

J. FRANDOFERT


Echo Krakowa. 1963, nr 101 (30 IV/1 V) nr 5532

Z KRAKOWA DO WROCŁAWIA

Kto wie czy Wisła nie będzie musiała przenosić swych meczy do Wrocławia. I to nie tylko dlatego, że tamtejsza publiczność spragniona jest piłki w ligowym wydaniu, lecz przede wszystkim ze względu na gorący doping. W niedzielę wiślacy spotkali się ze spontanicznym powitaniem na Stadionie Olimpijskim We Wrocławiu. Każdy ich sprawny atak w kierunku bramki Szymkowiaka kwitowany był głośnym skandowaniem;

„Wisła gola , „Wisła — gola”, a udany strzał burzą oklasków. Kiedy w 88 min. krakowianie zdobyli bramkę rozległ się okrzyk radości