1963.05.18 Wisła Kraków - Lechia Gdańsk 3:0

Z Historia Wisły

1963.05.18, I Liga, 22. kolejka, Kraków, Stadion Wisły, 17:00
Wisła Kraków 3:0 (0:0) Lechia Gdańsk
widzów: 8-10.000
sędzia: Leon Kamiński z Katowic
Bramki
Edward Gajewski 66’
Czesław Studnicki (g) 67’
Wiesław Rusin 77’
1:0
2:0
3:0
Wisła Kraków
3-2-5
Bronisław Leśniak
Fryderyk Monica
Władysław Kawula
Ryszard Budka
Adam Michel grafika: Zmiana.PNG (46’ Edward Gajewski)
Antoni Zalman
Andrzej Sykta
Ryszard Wójcik
Wiesław Rusin
Czesław Studnicki
Hubert Skupnik

trener: Karel Kolský
Lechia Gdańsk
3-2-5
Mieczysław Sztuka
Władysław Musiał
Roman Korynt
Zbigniew Żemojtel
Grzegorz Oprządek Grafika:Kontuzja.png Grafika:Zmiana.PNG (Leszek Futyma)
Edmund Wierzyński
Henryk Wieczorkowski
Jerzy Apolewicz
Janusz Charczuk
Bogdan Adamczyk
Kazimierz Frąckiewicz

trener: Roman Rogocz

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl


Afisz zapowiadający mecz
Afisz zapowiadający mecz


Relacje prasowe

Echo Krakowa. 1963, nr 117 (20 V) nr 5548

‎‎‎
‎‎‎

3:0 Wisły z Lechią przed wyjazdem do ZSRR

WISŁA — LECHIA GDAŃSK 3:0 (0:0). Bramki zdobyli: Gajewski w 66, Stadnicki w 67 i Rusinek w 77 min. Sędziował P Kamiński z Katowic. Widzów ok. 8 tys.

WISŁA: Leśniak — Monica, Kawula, Budka — Michel (Wójcik), Zalman, — Sykta, Wójcik (Gajewski), Rusinek, Studnicki, Skupnik.

LECHIA: Sztuka — Musiał, Korynt, Żemojtel — Oprządek (Futyma), Wierziński — Wieczorkowski, Apolewicz, Charczuk, Adamczyk, Frąckiewicz.

Za wcześnie, grubo za wcześnie dmuchać w fanfary po zwycięstwie „wiślaków” 3:0 nad ostatnim zespołem w tabeli — Lechią. Niemniej chcemy wierzyć, że krakowianie coraz częściej będą stosować długie — jak po przerwie przerzuty po skrzydłach, że powoli przestawią się na nowoczesną grę.

Piłkarze Wisły wygrali wreszcie wyraźnie z gdańskim zespołem, do którego przez wiele sezonów nie mieli szczęścia. Ale do 00 min. utrzymywał się wynik bezbramkowy i « tys. widzów nie ukrywało swych obaw, że znów nastąpi podział punktów. Schodzących z boiska piłkarzy na przerwę żegnano gwizdami, a po następnych 45 min. zebrali już oni -porcję braw.

Wynik 0:0 utrzymywał się mimo sporej przewagi gospodarzy.

Dopiero w 66 min. Skupnik minął kilku przeciwników i z bliska podał piłkę do Gajewskiego, który zdobył prowadzenie 1:0. W kilkadziesiąt sekund później zdobywca bramki, podał z daleka po przekątnej do Stadnickiego a ten głową przeniósł piłkę nad wybiegającym Sztuką. W 75 min. bramkarz Lechii obronił rzut karny egzekwowany przez Kawulę za faul obrońcy na Gajewskim. Wynik meczu ustalił Rusinek z podania Stadnickiego.

W Wiśle wyróżnili się obrońcy z Monicą na czele. Również atak miał kilka udanych zagrań a najlepsi to Skupnik i Studnicki. W Lechii najmocniejsze punkty stanowili: Sztuka, Korynt oraz Futyma.

J. FRANDOFERT


Echo Krakowa. 1963, nr 118 (21 V) nr 5549

CZYŻBY. ZAPOWIEDŹ ZMIANY...

Wiślacy przed wyjazdem do ZSRR zademonstrowali przed własną widownią kilka próbek gry na przerzut.. Były to jeszcze niezbyt precyzyjne i zbyt sporadyczne zagrywki, niemniej widzieliśmy je po raz pierwszy i być może są one zapowiedzią zmiany... na lepsze.

— Po meczu z Górnikiem — stwierdził trener. K. Kolsky — więcej. czasu poświęcałem na rozmowy z zawodnikami, niż na forsowny trening. Wyjaśniałem im, ,aż do znudzenia,; korzyści płynące z. rozwijania akcji po skrzydłach długimi przerzutami Na meczu ź Lechią chwilami to realizowali, ale to< przecież początek! Jestem jednak cierpliwy i muszę wyplenić „krótką grę”