1963.11.24 Wisła Kraków - Gwardia Warszawa 3:0

Z Historia Wisły

1964.11.24, Puchar Polski, 1/8 finału, Kraków, Stadion Wisły, 11.00
Wisła Kraków 3:0 (2:0) Gwardia Warszawa
widzów: 3.000
sędzia: Banasiuk
Bramki
Czesław Studnicki 3’
Józef Gach 39'
Józef Gach 65’
1:0
2:0
3:0
Wisła Kraków
3-2-5
Bronisław Leśniak grafika: Zmiana.PNG (88’ Błażej Karczewski)
Fryderyk Monica
Władysław Kawula
Ryszard Budka
Antoni Zalman
Ryszard Wójcik
Kazimierz Kościelny
Józef Gach
Karol Pstruś grafika: Zmiana.PNG (Andrzej Horba)
Czesław Studnicki
Hubert Skupnik

trener: Karel Kolský
Gwardia Warszawa
Pocialik
Woźniak
Jurczak
Piotrowski
Wasiak
Wspaniały
Marx
Szymczak (Kułak)
Lewandowski
Szarzyński
Gawroński

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl


Afisz zapowiadający mecz
Afisz zapowiadający mecz


Spis treści

Relacje prasowe

Echo Krakowa. 1963, nr 272 (20 XI) nr 5703

‎‎‎

CZWARTA kolejka spotkań piłkarskich o Puchar Polski wyznaczona została na 1 grudnia br. m. in. zestaw par przewiduje mecz Wisła — Gwardia Warszawa w Krakowie. Jednak w związku z tym, że Wisła ma w tym czasie gościć świetną jedenastkę Dynamo Kijów, zwróciła się więc do PZPN o przełożenie meczu pucharowego na termin wcześniejszy tj. niedzielę 24 bm. — Najprawdopodobniej — informuje nas sekretarz sekcji p.n. TS Wisła p. Stanisław Voigt — PZPN wyrazi zgodę i już w niedzielę oglądać będziemy pojedynek jedenastki krakowskiej z popularnymi w stolicy „harpagonami” w 1/8 PP


Echo Krakowa. 1963, nr 274 (22 XI) nr 5705

JUŻ definitywnie ustalono, iż mecz Wisła?—Gwardia W-wa w 1/8 Pucharu Polski rozegrany zostanie w niedzielę w Krakowie.

Piłkarze Wisły wystąpią do tego meczu w swym najsilniejszym składzie z Monicą na czele, który jak pamiętamy podczas meczu z Grecją nabawił się kontuzji i pauzował przez kilka tygodni, gwardziści awizują skład, w którym trzon drużyny stanowić będą stoper Jurczak (b. zawodnik Wisły) oraz Szarzyński i Gawroński w ataku.

Początek spotkania o godzinie 11,


Echo Krakowa. 1963, nr 275 (23/24 XI) nr 5706

W tytule do wczorajszej zapowiedzi meczu Wisłą. — Gwardia W-wa wkradł się błąd. Spotkanie to tak zresztą, jak podajemy w tekście — rozpocznie się w niedzielę o godz. 11. Przeprasza­ my


Echo Krakowa. 1963, nr 276 (25 XI) nr 5707

‎‎‎

Wisła zwycięża Gwardię 3:0 i awansuje do ćwierćfinału PP

WISŁA KRAKÓW — GWARDIA WARSZAWA 3:0 (2:0). Bramki Zdobyli: Studnicki w 3 min. oraz Gach w 38 i 63 min. ery. Sędziował p. Banasiuk z Katowic. Widzów ok. 2500.

WISŁA: Leśniak (Karczewski), Monica, Kawula, Budka — Zalman, Wójcik — Kościelny, Gach, Stadnicki, Skupnik, Pstruś i (Horba). GWARDIA: Pocialik — Woźniak, Jurczak, Piotrowski — Wasiak, Wspaniały — Marx, Szymczak (Kułak), Lewandowski, Szarzyński, Gawroński.

W 1/8 Pucharu Polski piłkarze Wisły mieli łatwiejszą przeprawę, niż przed tygodniem, kiedy to wygrali z Kablem zaledwie 2:1.

Wówczas musieli się bowiem solidnie napracować, a wynik do końca meczu wysiał na włosku.

Tym razem krakowianie wygrali pewnie, a w 38 min. po zdobyciu 2 bramki byli już „panami sytuacji”. Trzeba jednak dodać, że to nie wiślacy zagrali tak koncertowo, ile goście,. sprawił! zawód.

Już w 3 min. Studnicki przejął Piłkę ,po strzale (zastopowanym) Pstrusia i posłał ją do siatki.

Przy stanie 1:0 goście próbowali wyrównać. Owszem, uzyskali nawet w polu przewagę, ale ze strzałami było kiepsko. Te, które oddawali z dalszej odległości padały łupem Leśniaka, a w naj- bliższe sąsiedztwo goalkeepera krakowian nie mogli się przedostać dzięki poprawnej grze Monicy, Wójcika i Kawuli. Kiedy jednak w 38 min. Gach wykorzystał zamieszanie podbramkowe (wynikłe po rzucie wolnym Kościelnego) i zdobył 2 bramkę goście wyraźnie spuścili z tonu.

Po przerwie krakowianie uzyskali przewagę i w S5 min. Garn podwyższy! wynik na 3:0. Współautorem tej bramki by! Horba, który przytomnie wypuścił współpartnera w uliczkę. od tej chwili wiślacy mają więcej z gry i szereg okazji do podwyższenia l tak już korzystnego wyniku. Niestety, Skupnik, Kościelny i pozostali napastnicy bawią się piłka dając się wyprzedzić obrońcom.

W 73 min. Sędzia nie reaguje, kiedy Gach będąc sam na sam z bramkarzem zostaje pchnięty przez Wasiaka i w efekcie traci piłkę.

-W zespole zwycięzców, który po raz pierwszy od kilku tygodni wystąpił z kontuzjowanym podczas meczu Polska—Grecja Monicą, wyróżnić należy trio obronne, Wójcika oraz Gacha.

J. FRANDOFERT