1964.09.02 Wisła Kraków - Polonia Bydgoszcz 4:2

Z Historia Wisły

1964.09.02, II Liga, 4. kolejka, Kraków, Stadion Wisły, 17.00
Wisła Kraków 4:2 (4:0) Polonia Bydgoszcz
widzów: ok. 9.000
sędzia: Chwirut
Bramki
Wiesław Rusin 6'
Józef Gach 17'
Wiesław Rusin 20’
Józef Gach 23’


1:0
2:0
3:0
4:0
4:1
4:2




Norkowski
Norkowski
Wisła Kraków
4-4-2
Bronisław Leśniak grafika: Zmiana.PNG (Andrzej Dąbroś)
Fryderyk Monica
Władysław Kawula
Ryszard Budka
Antoni Zalman
Tadeusz Kotlarczyk
Andrzej Sykta
Józef Gach
Wiesław Rusin grafika: Zmiana.PNG (46’ Mieczysław Gwiżdż)
Ryszard Wójcik
Czesław Studnicki

trener: Czesław Skoraczyński
Polonia Bydgoszcz

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl


Afisz zapowiadający mecz
Afisz zapowiadający mecz

Spis treści

Relacje prasowe

Echo Krakowa. 1964, nr 205 (1 IX) nr 5941

Miejmy nadzieję, że w środę nastąpi już poprawa w grze krakowskich drużyn. A trzeba dodać, że człeka je niełatwe zadanie.

Tylko Wisła gra na własnym boisku a pozostałe trzy: Cracovia, Garbarnia i Victoria na wyjazdach Wisła gra z polonią Bydgoszcz. Przeciwnik znany, lecz wcale niełatwy. Jeszcze w latach, kiedy obydwie jedenastki występowały w ekstraklasie, krakusy nie zawsze wychodzili z pojedynków obronną ręką. A jak będzie obecnie? Trudno bawić się w dobrą wróżkę, kiedy napastnicy Wisły zawodzą w meczu ze Słabiutkim zespołem MZKS Gdynia a ich koledzy z obrony dają się zaskoczyć tamtejszym napastnikom i w efekcie wracają do Krakowa na tarczy.

W tej sytuacji trudno uważać Wisłę za faworytkę w meczu z drużyną Norkowskiego


Echo Krakowa. 1964, nr 207 (3 IX) nr 5943

‎‎‎

WISŁA Kraków -POLONIA Bydgoszcz4:2 (4:0). Bramki zdobyli, dla Wisły—Rusinek w 6 i 19 min. oraz Gach w 17 i 22min., dla Polonii -Norkowski w 83 i 88 min. gry. Sędziował p. Chwirut z Opola. Widzów Ok, 8 tysięcy. ? WISŁA: Leśniak (od 75 min. Dąbroś); — Monica. Kawula, Budka -Zalman, Kotlarczyk; Sykta, Rusinek (Gwiżdż), Wójcik, Studnicki.

Wczorajszy mecz dał odpowiedź licznym kibicom w jaki to sposób Wisła mogła przegrać w Gdyni 0:1.

…pchnęli polonistów do defensywy i po kilku przykładowych akcjach, w których obrona przeciwnika została całkowicie zaskoczona zdobywali bramkę po bramce. Najpierw, w/6 min. Gach podał piłkę Rusinkowi, który spokojnie przejął ją z piersi pod nogę i posłał w sam róg bramki Staszewskiego. W 17 min. Rusinek zrewanżował się Gachowi celnym „wypuszczeniem” piłki i było już 2:9. W 19 min. Sykta ograł dwóch obrońców. i widząc w lepszej pozycji Rusinka, podał mu piłkę,: a na tablicy wyników trzeba było wywiesić „3”. W 3 min. później Gach zainicjował przebój i Staszewski musiał po raz 4 skapitulować; Z dużej chmury... nie było „ulewy goli”! Krakowianie szybko spoczęli na laurach. Sądziliśmy wprawdzie, że szykują się do drugiego szturmu po przerwie.

Ale okazało się, że „woda sodowa” błyskawicznie uderzyła im do głowy. W drugiej części jak w poprzednich występach, zaczęli stosować krótką grę. Tymczasem „archaiczne ataki” nie zaskoczyły już obrońców bydgoskich i Staszewski nie wyciągał już więcej piłki z siatki. Natomiast musiał to dwukrotnie uczynić Dąbroś, który na 15 min. przed końcem, zamienił się z miejscami Usiedział na; ławce rezerwowych) z Leśniakiem. Oczywiście, za utratę goli po „atomowych” strzałach Norkowskiego nie winimy bramkarza. Zaspali sobie obrońcy, którzy dostosowali się w tym okresie do gry napastników.

Tak więc zamiast imponującego zwycięstwa i poprawy różnicy bramkowej, zadowoliła się Wisła skromnym zwycięstwem 4:2. Z cenzurkami dla poszczególnych zawodników wstrzymamy się do meczu z Garbarnią, gdyż za pierwszą połowę spotkania musielibyśmy zbyt wiele chwalić, a za drugą — ganić. W Polonii jak zwykle brylował Norkowski, który kierował całą grą, a gdy znalazł pozycje strzałowe na polu karnym, zdobył bramki.

J. FRANDOFERT

P. S. Jeden z roztargnionych kibiców zostawił po meczu na stadionie paczkę listów i za pośrednictwem „Echa” prosi uczciwego znalazcę o jej zwrot (za wynagrodzeniem) do sekretariatu TS Wisła.


Gazeta Krakowska. 1964, nr 209 (2 IX) nr 5046

Sporo krwi napsuła ostatnia niedziela ligowa kibicom krakowskim. Sensacyjna, bo tak chyba należy nazwać, porażka Wisły w Gdyni, remis Cracovii po słabej grze, nieprzekonywujące zwycięstwo Garbarni — oto powód do zmartwienia zwolenników drużyn krakowskich. Jedynie Victoria Jaworzno nie zawiodła przywożąc z Wałbrzycha jeden punkt. Dziś czwarta kolejka spotkań II ligi piłki nożnej, W roli gospodarza wystąpi jedynie Wisła przyjmując na swym boisku Polonię Bydgoszcz (godz. 17), czy zespół „białej gwiazdy” wygra? To zależy od dyspozycji strzałowej linii ataku. Nie koronkowe, misterne, na kwadracie paru metrów, zagrania, lecz szybkie prostopadłe podania, zaskakujące mogą przynieść efekt bramkowy. Oczekujemy rehabilitacji wiślaków


Gazeta Krakowska. 1964, nr 210 (3 IX) nr 5047

Dla trzeźwych kibiców krakowskiego futbolu wyniki wczorajszej środy ligowej były raczej przyjemne. Największą niespodziankę sprawiła Victoria Jaworzno wywożąc ze Szczecina jeden punkt. Nic trzeba zapominać, że Arkonia nie tak dawno występowała w ekstraklasie, a Victoria — w lidze okręgowej. Wynik remisowy na wyjeździe jest wielkim sukces m z społu jaworznickiego. Wisła dość łatwo zdobyła dwa punkty na Polonii Bydgoszcz. Gra krakowian w pierwszej połowie wróży powrót do formy.

Wisła — Polonia 4:2 (4:0)

W meczu II ligi piłki nożnej Wisła wygrała wczoraj z Polonią Bydgoszcz 4:2 (4:0). Bramki zdobyli: dla Wisły w 6 min. Rusinek, w 17 min. Gach, w 19 min. Rusinek i w 22 min. Gach; dla Polonii w 83 min. i 89 min. Norkowski. Początek spotkania zapowiadał wysoką porażkę gości. Krakowianie zagrali koncertowo w linii ataku, natrafiając na słaby opór defensywy polonistów. Bramki sypały się jak z rogu obfitości. Obraz gry całkowicie zmienił się w drugiej połowie. W ataku Wisły niepotrzebnie wymieniono Gwiżdża za Rusinka. Krakowianie zaczęli stosować system krótkich podań, defensywa długo przetrzymywała piłkę. Coraz częściej do głosu dochodzili goście, Leśniak parokrotnie szczęśliwie Interweniował. W 83 min. nieobstawiony Norkowski strzela bramkę dla Polonii. W 88 min. ten sam piłkarz po błędzie Kawuli zdobywa drugą bramkę i mecz kończy się zwycięstwem Wisły „tylko” 4:2. Piszemy „tylko”, bo była okazja do poprawienia stosunku bramkowego. Nie narzekajmy Jednak za wiele, przed meczem sporo było sceptyków, którzy nie wierzyli w zwycięstwo wiślaków... Bramkarz Leśniak zasłużył na dobrą ocenę (obie bramki przepuścił Dąbroś), w obronie najlepszy był Kawula oraz Monica. Niektóre interwencje Budki nosiły znamiona nonszalancji. To się nie opłaca. Junior Kotlarczyk zastąpił w pomocy Wójcika, który zajął miejsce kontuzjowanego Skupnika w ataku. Dobre noty należą się napastnikom Gachowi, Sykcie i Rusinkowi. WISŁA. Leśniak (Dąbroś), Monica, Kawula, Budka, Zalman, Kotlarczyk, Sykta, Gach, Rusinek (Gwiżdż), Wójcik, Studnicki. Sędziował p. Chwirut (Opole), widzów około 19 tys. (Pu)