1965.01.31 Wisła Kraków (Old Boye) - Cracovia (Old Boye) 2:1

Z Historia Wisły

Mecz rozegrany dla uczczenia rocznicy spotkania 1945.01.28 Wisła Kraków – Cracovia 2:0

W składzie Wisły: Henryk Serafin, Tadeusz Jarczyk, Mieczysław Gracz, Andrzej Łyko, Władysław Filek, Władysław Giergiel, Zdzisław Mordarski, Jerzy Jurowicz, Michał Filek, Mieczysław Szczurek, Stanisław Flanek, Tadeusz Legutko, Adam Wapiennik i Jan Wapiennik

W barwach Cracovii między innymi Henryk Bobula i Henryk Rybicki

Spis treści

Relacje prasowe

”Dziennik Polski” z 1965.01.30

2 x Cracovia—Wisła

W kołach krakowskich kibiców sportowych nie mówi się o niczym innym, jak o niedzielnych meczach pierwszych drużyn Cracovii i Wisły oraz drużyn oldboyów tych klubów, którzy 20 lat temu rozegrali w naszym mieście pierwsze po wyzwoleniu spotkanie piłkarskie. Spośród oldboyów Cracovii wystąpią: Rybicki, Glimas, bracia Jabłońscy i Różankowscy, Parpan, Bobula, Zbroja, Szeliga, Kazimierowicz, Piaskowy, w Wiśle: Jurowicz, Flanek, Szczurek, Legutko, Serafin, bracia Wapiennikowie i Filkowie, Gracz, Mordarski, Łyko, a może także Giergiel.

Sędziować będą S. Jesionka, który sędziował w spotkaniu w r. 1945 i A. Rutkowski, nestor arbitrów piłkarskich. Grę rozpocznie znany artysta dramatyczny T. Wesołowski, zapalony kibic sportowy.

”Sport” z 1965.02.01

Jurowicz – Parpan 2:1

KRAKÓW (tel. wł.). W 20 rocznicę pierwszego w wyzwolonej ojczyźnie meczu piłkarskiego — rozegrano na stadionie Wawelu w Bronowicach mecze piłkarskie, w których stanęły przeciwko sobie dwa pokolenia piłkarzy Cracovii i Wisły.

W meczu aktualnych ligowców Wisła występująca w składzie: Karczewski, Monica, Kawula, Budka, Zalman, Budek. Sykta (Kościelny), Gach, Rusinek, Pstruś, Skupnik pokonała Cracovię 2:0 (1:0).

Strzelcami bramek byli Pstruś i Skupnik. Biało-czerwoni grali w składzie: Michno, Ślęczek, Rewilak, Chemicz, Królikowski (Kupiec), Szymczyk, Poprawski, Stokłosa, Antczak, Mikołajczyk, Zuśka.

Po tym meczu stanęły naprzeciw siebie dwie jedenastki biało- czerwonych i czerwonych, mające w swoich szeregach bohaterów spotkania sprzed 20 lat. Byli nimi m. in. wielokrotni reprezentanci Polski Jurowicz, Flanek, Szczurek, Giergiel, Gracz, Mordarski, Parpan, Rybicki, Różankowski i wielu innych. I w tych derbach triumfowali piłkarze białej gwiazdy, wygrywając 2:1 (1:0). Strzelcami bramek dla Wisły byli Flanek i Wapiennik — honorowy punkt dla Cracovii zdobył Eugeniusz Różankowski.

”Dziennik Polski” z 1965.02.02

Tydzień w sporcie

(...)
I żeby zakończyć zimowe tematy. Równo 20 lat temu rozegrano w Krakowie pierwsze w wyzwolonym mieście spotkanie piłkarskie. W rocznicę tego meczu, w minioną niedzielę na zaśnieżone boisko wbiegły te same jedenastki Cracovii i Wisły. Wtedy młodzi chłopcy, zapaleni do sportu i piłki, dziś starsi panowie, którym pod koniec spotkaniu tchu zaczynało brakować. Nie brakowało natomiast do końca ambicji i animuszu, który zastępował braki kondycyjne, i - co tu dużo ukrywać - także techniczne. Lata zrobiły swoje... Nieważny był wynik meczu (2:1 dla Wisły), liczył się sam występ piłkarzy, którzy przed laty reprezentując krakowskie piłkarstwo reprezentowali najczęściej i barwy narodowe. Czego niestety o dzisiejszych piłkarzach naszego grodu powiedzieć nie można.
ZBIGNIEW RINGER