1966.07.21 Wisła Kraków - Austria Klagenfurt 1:0

Z Historia Wisły

1966.07.21, mecz towarzyski, Kraków, Stadion Wisły,
Wisła Kraków 1:0 (1:0) Austria Klagenfurt
widzów: 2-3.000
sędzia: Eliński z Krakowa
Bramki
Władysław Kawula (k) 25' 1:0
Wisła Kraków

Henryk Stroniarz Grafika:Zmiana.PNG (Błażej Karczewski)
Fryderyk Monica
Władysław Kawula
Ryszard Budka Grafika:Zmiana.PNG (Adam Płachta)
Antoni Zalman Grafika:kontuzja.png Grafika:Zmiana.PNG (28' Tadeusz Polak)
Ryszard Wójcik
Wiesław Lendzion
Józef Gach
Andrzej Sykta Grafika:Zmiana.PNG (Wiesław Rusin)
Czesław Studnicki
Hubert Skupnik Grafika:Zmiana.PNG (Marian Drabik)

trener: Czesław Skoraczyński
Austria Klagenfurt

Szanwald
Kordosch
Bullwarsch
Bar
Schaufler
Sachman
Schlager Grafika:Zmiana.PNG (Saliternig)
Rath
Lenspichler
Schierhuber
Lorbert Grafika:Zmiana.PNG (Springer)

trener:

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl


Spis treści

Relacje prasowe

Echo Krakowa. 1966, nr 168 (19 VII) nr 6516

W czwartek o godz. 17.30 Atrakcyjny mecz piłkarski Wisła „Austria"

JAK informuje nas sekretarz TS Wisła — mgr Z. Buhl aż 3 reprezentantów kraju wystąpi w piłkarskim zespole FC „Austria” (Klagenfurt), który w najbliższy czwartek, tj. 21 bm. rozegra w Krakowie mecz z Wisłą


Echo Krakowa. 1966, nr 170 (21/22 VII) nr 6518

PRZYPOMINAMY, że w dniu dzisiejszym (czwartek 21 bm.) o godz. 17.30 rozegrane ostanie na stadionie .Wisły międzynarodowe spotkanie piłkarskie Wisła — FC „Austria”. W zespole gości wystąpi trzech reprezentantów kraju, a to bramkarz Schauwald, stoper Buliwatsch oraz prawoskrzydłowy Hohenberger. Ponadto w drużynie „Austrii” grać będzie nowo pozyskany zawodnik Veschinovic, wielokrotny reprezentant Jugosławii, Mecz będzie dla piłkarzy Wisły ostatecznym sprawdzianem przed czekającym ich spotkaniem z Kaiserslautern.


Echo Krakowa. 1966, nr 171 (23/24 VII) nr 6519

W TOWARZYSKIM, międzynarodowym meczu piłkarskim Wisła pokonała drużynę FC „Austria” Klagenfurt 1:0 (1:0). Zwycięską bramkę zdobył Kawula z rzutu karnego w 25 minucie gry. Sędziował p. Eliński z Krakowa. Widzów ok. 3 tysięcy.

WISŁA: Stroniarz (Karczewski), Monica, Kawula, Budka (Płachta), Zalman (Polak), Wójcik, Lendzion, Gach, Sykta (Rusinek), Studnicki, Skupnik (Drabik).

FC „AUSTRIA”: Schoenwald, Kordesch, Buellwatsch, Bar, Schaufer, Sachman, Schlager (Saliternig), Rath, Ląmpichler, Schierhuber, Lorber I (Springer).

Przeciwnik nie był groźny i drużyna Wisły mająca zresztą w tym meczu znaczną przewagę po­ winna odnieść Wyższe zwycięstwo.

Niestety strzały napastników krakowskich mijały się z celem, względnie stawały się łupem bramkarza gości. Piłkarze Wisły potraktowali mecz ulgowo czując jeszcze w „kościach” trudy uciążliwej, podróży ze Szwecji oraz mając w perspektywie trudne spotkanie o Puchar Lata z Kaiserslautern. Oszczędzali więc siły, a trener Skoraczyński wykorzystał zawody z drużyną austriacką do wypróbowania młodszych piłkarzy.

Drużyna gości walczyła bardzo ambitnie chcąc uzyskać w meczu z wicemistrzem Polski jak najkorzystniejszy wynik, zawodnicy nie bawili się w zawiłe kombinacje lecz prostymi podaniami zdobywali teren. Kilkakrotnie stworzyli groźne sytuacje pod bramką gospodarzy. Umiejętnościami piłkarskimi ustępowali jednak wiślakom. W sumie mecz stał na słabym poziomie i był mało ciekawy. Do najlepszych zawodników gości należeli: bramkarz Schoenwald, stoper Buellwatsch i środkowy napastnik Lampichler.

Jedyna bramka dla Wisły padła z rzutu karnego podyktowanego za faul na Sykcie. Pewnym egzekutorem „jedenastki" okazał się Kawula. Kilka minut przedtem ten sam zawodnik egzekwował rzut wolny z 26 m, po którym piłka trafiła w słupek, wychodząc w pole.

Pechowa była 28 minuta gry, kiedy to Zalman w starciu z zawodnikiem gości doznał skomplikowanego złamania nogi i odwieziony został do szpitala. Według opinii lekarzy będzie musiał pauzować przez dłuższy okres czasu.

Przed rozpoczęciem gry uczczono minutą ciszy pamięć zmarłego niedawno Jana Kotlarczyka. jednego z najlepszych zawodników Wisły w latach trzydziestych, wielokrotnego reprezentanta Polski, który w historii naszego piłkarstwa zapisał niejedną piękną kartę.

Ślusarczyk


Gazeta Krakowska. 1966, nr 170 (20 VII) nr 5727

Takiego urlopu, takiego odpoczynku, jaki mają w tym sezonie piłkarze Wisły, nie może nikt im pozazdrościć. Udział w Pucharze Lata oraz spotkania w ramach jubileuszu 60-lecia klubu wypełniają okres międzyligowy.

W CZWARTEK 21 BM. na własnym boisku WISŁA rozegra towarzyskie międzynarodowe spotkanie piłki nożnej z czołowym zespołem austriackim FC AUSTRIA (Klagenfurt).

W drużynie gości zobaczymy kilku reprezentantów kraju — bramkarza Schauwalda, obrońcę Bullwatscha i napastnika Hohenbergera. Spodziewamy się ładnego widowiska. Początek meczu o godz. 17.30.

W dwa dni później W SOBOTĘ 23 BM. W TARNOWIE, na boisku Unii WISŁA rozegra ostatnie spotkanie eliminacyjne o „Puchar Lata”. Przeciwnikiem krakowian będzie drużyna KAISERSLAUTERN (NRF). Na prośbę działaczy tarnowskich Wisła wyraziła zgodę na rozegranie tego meczu w Tarnowie. Stadion Unii wypełni się po brzegi, mecz ten wywołał olbrzymie zainteresowanie.

Nie bez znaczenia będzie wynik spotkania. W wypadku zwycięstwa krakowian — zakwalifikują się oni do następnej rundy eliminując tak renomowany zespół jak Inter Bratysława.

Przypominamy — spotkanie piłki nożnej o „Puchar Lata” willa — Kaiserslautern odbędzie się w dniu 23 bm. na stadionie Unii Tarnów, Początek o godz. 17.


Gazeta Krakowska. 1966, nr 171 (21 VII) nr 5728

Po 30-godzinnej podróży powrócili wczoraj ze Szwecji piłkarze Wisły. Krakowianie uzyskali tam remisowy wynik z Malmoe 1:1 co daje szansę i na zajęcie pierwszego miejsca w swej grupie w rozgrywkach o „Puchar Lata”. Wczorajszy dzień poświęcili wiślacy na zasłużony odpoczynek a dziś wystąpią przeciwko i 1-ligowej drużynie FC „Austria” (Klagenfurt). Wicemistrz a Polski grać będzie w najlepszym składzie, oczekujemy ładnego i przyjemnego widowiska. Austriacy będą starali się uzyskać jak najlepszy rezultat, który byłby dobrą reklamą przed wyjazdem na tournee po Szwecji. Mecz dzisiejszy zostanie rozegrany na boisku Wisły, początek godz. 17.30.


Gazeta Krakowska. 1966, nr 172 (22 VII) nr 5729

Zadecydował rzut karny

Wisła -FC „Austria" 1:0 (1:0)

Nie powinniśmy mieć pretensji do słabej gry piłkarzy Wisły we wczorajszym meczu z „Austrią”. Po pierwsze krakowianie przyjechali dopiero w środę ze Szwecji i znać na nich było trudy podróży. Po drugie — jutro czeka ich spotkanie o „Puchar Lata”, trzeba było oszczędzać siły Zawiedliśmy się na zespole gości Przedstawiali oni mierną klasę. Ich akcje łatwe były do rozszyfrowania, w obronie zbyt wiele było luk. Mocny punkt stanowił jedynie bramkarz.

Spotkanie toczyło się przy stałej przewadze gospodarzy W 20 min., silny strzał z wolnego Kawuli trafił w słupek.

Napór krakowian nie słabnie, w 28 min. sędzia podyktował na rzecz Wisły rzut karny.

Pewnym egzekutorem był Kawula. Wynik 1:0 nie zmienił się do końca spotkania.

Okazji do zdobycia bramek było sporo- Studnicki, Lendzion. Gach nie potrafili z dogodnych sytuacji umieścić piłki w siatce.

W drużynie krakowskiej po przerwie dokonano kilka zmian, by dać możność odpoczynku niektórym swym piłkarzom.

Fatalna dla zespołu krakowskiego była 31 minuta gry. Zalman przy starciu z napastnikiem Austrii doznał skomplikowanego złamania nogi i został odwieziony do szpitala.

Przed meczem obie drużyny i widownia uczciły minutą ciszy pamięć zmarłego niedawno b. piłkarza Wisły, wielokrotnego reprezentanta Polski Jana Kotlarczyka.

WISŁA: Stroniarz, (Karczewski), Monica, Kawula, Budka (Polak), Zalman (Płachta), Wójcik, Lendzion, Gach, Sykla (Rusinek), Studnicki, Skupnik (Drabik).