1968.01.06 Wisła Kraków - Start Gdynia 3:0

Z Historia Wisły

1968.01.06, I liga, Kraków, hala Korony, 17:00
Wisła Kraków 3:0 Start Gdynia
(15:2, 15:4, 15:2)

ilość widzów: 200


I sędzia: II sędzia: Komisarz:
Balon z Krakowa
Wisła Kraków
Start Gdynia
'
Trenerzy: '

Józefa Ledwig
Elżbieta Porzec-Nowak
Wanda Wiecha-Wanot
Danuta Kmieć
Krystyna Maszek
Teresa Osiak
Grażyna Heine
Teresa Zając
Składy: '
(l) – libero


Spis treści

Relacje prasowe

Echo Krakowa. 1968, nr 4 (5 I) nr 6963

1 liga siatkarek wznawia rozgrywki

PO 3-TYGODNIOWEJ przerwie siatkarki ekstraklasy Wznawiają rozgrywki. Mistrzynię Poisiatkarki1 Wisły, które...tak dobrze wystartowały w rozgrywkach 1 ligi (w czterech wyjazdowych meczach Wisła nie wygrała ani jednego seta), wystąpią przed krakowską widownią. Spotkania że Startem Gdańsk i z Budowlanymi Toruń Wisła rozegra nie na własnej hali ale w hali Korony. Wisła gra jutro (tj. w sobotę 6 bm.) ze Startem Gdańsk (godz. 17), a w niedzielę z Budowlanymi Toruń (godz. 11)


Echo Krakowa. 1968, nr 6 (8 I) nr 6965

Tylko 10 punktów straciły mistrzynie

WISŁA — START GDYNIA 3:0 (15:2, 15:4, 15:4). Sędziował p. Balon z Krakowa. Widzów, ok. 200. Rewelacyjna przed kilkoma sezonami drużyna z Wybrzeża nie miała w sobotę szans na nawiązanie równorzędnej walki. Mistrzynie, Polski zademonstrowały chwilami „atomową” ofensywę a po ścięciach Wiechy czy Porzec punkty sypały się jak z rogu obfitości.

Także Ledwig i Kmieć zaprezentowały się z jak najlepszej strony, mimo, iż ta pierwsza nie czuje się jeszcze najlepiej po niedawno wyleczonej kontuzji barku. W zespole pokonanych najlepsza: Żak.


Drugie zwycięstwo

WISŁA — BUDOWLANI TORUŃ 3:0 (15:6, 15:6, 15:4). Sędziował p. Stańczyk z Katowic.

Widzów ok, 150. Beniaminek ekstraklasy zdobył o 6 pkt więcej na mistrzyniach, niż w sobotnim spotkaniu rutynowany Start. Ale to już zasługa wiślaczek, które nieco zlekceważyły przeciwnika. Mało tego, w trzecim secie przez kilką minut obserwowaliśmy nadzwyczaj ambitną postawę Budowlanych.

Torunianki obroniły pod rząd 5 piłek po silnych ścięciach reprezentantek Polski W sumie jednak mecz toczył się pod znakiem druzgocącej, przewagi krakowianek.

— Nasza drużyna — stwierdził kierownik sekcji siatkówki GTS Wisła kpt. E. KMIEĆ nie jest jeszcze w najlepszej formie Tymczasem w najbliższych dniach czekają nas

trzy trudne mecze, najpierw W środę spotkanie z Kolejarzem, w Katowicach, a w sobotę i niedzielę gościmy w Krakowie najgroźniejsze rywalki: Legię i AZS W-wa.


Gazeta Krakowska. 1968, nr 3 (4 I) nr 6180

W nadchodzącą sobotę zostaną wznowione rozgrywki I ligi siatkówki kobiet. Doskonale spisuje się dotąd drużyna mistrza Polski — Wisła. Krakowianki nie poniosły żadnej porażki, nie dając przeciwniczkom żadnych szans nie tylko na zwycięstwo, lecz i na zdobycie seta. Wisła jest jedynym zespołem w lidze, który posiada czyste konto straconych punktów i setów. Krakowianki dotychczas grały na wyjeździe, po raz pierwszy w tym sezonie ligowym w sobotę wystąpią przed publicznością krakowską, chęć nie we własnej hali. W sobotę 6 bm. Wisła grać będzie ze Startem Gdynia (godz. 17), w niedzielę — z Budowlanymi Toruń (godz. 11). Oba spotkania odbędą się w hali Korony przy ul. Pstrowskiego 9. Wierzymy, że zespół reprezentantek kraju — Ledwigowej, Porzec, Wiechy — odniesie dalsze zwycięstwa i umocni pozycję lidera.


Gazeta Krakowska. 1968, nr 6 (8 I) nr 6183

‎‎‎

Wisła nadal liderem ekstraklasy

Nie mieliśmy okazji do oglądania mistrzowskiej drużyny Polski w siatkówce kobiet Wisły Kraków. Przeciwniczki krakowianek w spotkaniach I ligi Start Gdynia i Budowlani Toruń nie potrafiły bowiem nawiązać równorzędnej walki.

Spotkania ligowe trwają niekiedy ponad dwie godziny a Wisła potrzebowała tylko dwa razy po 45 minut by odnieść gładkie zwycięstwa nad Startem i Budowlanymi. Zresztą z rezultatów poszczególnych setów można wywnioskować o olbrzymiej przewadze Wisły — ze Startem 3:0 (15:2, 15:4. 15:4) i z Budowlanymi 3:0 (15:6, 15:6, 15:4).

W czym leży siła i tak efektowne wyniki siatkarek Wisły? Trójka reprezentantek Polski Ledwig, Porzec i Wiecha znajdują się w dobrej formie. Z przyjemnością odnotowujemy takt znacznej poprawy gry Wiechy. Nieszablonowe ataki Porzec trudne są do blokowania.

Duszą zespołu jest niezawodna w grze, w polu Ledwig. Pozostałe zawodniczki — Heine, Kmieć, Meszek, .Osiak, Zając prezentują dobre wyszkolenie, ambitną grę i stanowią zgrany kolektyw.

Znać na zespole „białej gwiazdy” pracę dobrego fachowca, trenera Zbigniewa Szpyta.

W przekroju obu spotkań sobotnio-niedzielnych trudno wyróżnić jakąś zawodniczkę Wisły.

Nie było słabych punktów. W Starcie najlepsza nota należy się Żak, u Budowlanych Ruszkowskiej. Spotkania pro­ wadzili pn. Stańczyk (Katowice) i Balon (Kraków).

Pierwszym trudnym egzaminem Wisły w tegorocznych rozgrywkach ligowych będą mecze nadchodzącą sobotę i niedzielę w hali Korony z Legią i AZS Warszawa. Od tych rezultatów dużej mierze zależy czy Wisła potrafi utrzymać pozycję lidera na półmetku, czy może po­ wtórzyć zeszłoroczny sukces.

Przed paru laty do hali Wisły przybył prawie komplet widzów na mecz siatkówki kobiet. Tylu było amatorów oglądania decydującego o tytule mistrza Polski spotkania Wisła — AZS AWF.

Możemy śmiało zaryzykować że 9 lutego br. widownia Wisły zapełni się po brzegi.

Jak nas poinformował sekretarz GTS Wisła mgr Z. Buhl została zawarta umowa na występ w Krakowie aktualnych mistrzyń świata reprezentacji Japonii, która przybywa do Polski na cztery mecze. Japonki grać będą z wicemistrzyniami Europy reprezentacją Polski w Łodzi, Katowicach i Warszawie oraz z drużyną mistrza Polski Wisłą w Krakowie. O tej wielkiej atrakcyjnej imprezie sportowej napiszemy osobno.

Siatkarki Wisły czeka jeszcze jedna impreza międzynarodowa — spotkania o „Puchar Europy”. W Antwerpii w dn. 26 bm. i 28 bm. Wisła grać, będzie z mistrzem Belgii VOG, GTS Wisła wyraziło zgodę na rozegranie w Belgii meczu i rewanżu. Zespół belgijski nie powinien stanowić groźnego przeciwnika. (PU)