1968.09.07 Polonia Bytom - Wisła Kraków 3:0

Z Historia Wisły

1968.09.07, I Liga, 6. kolejka, Bytom, Stadion Polonii,
Polonia Bytom 3:0 (1:0) Wisła Kraków
widzów: ok. 10.000
sędzia: Nowak z Zielonej Góry
Bramki
Banaś (k) 44'
Banaś 53
Banaś 83'
1:0
2:0
3:0
Polonia Bytom

Brol
Krawczyk
Bajgier
Orzechowski
Anczok
Janik
Grzegorczyk
Banaś
Liberda
Radecki
Jóźwiak

trener:
Wisła Kraków
4-3-3
Stanisław Gonet
Fryderyk Monica
Ryszard Wójcik
Władysław Kawula
Adam Musiał
Ireneusz Adamus
Tadeusz Polak
Janusz Sputo
Krzysztof Hausner
Wiesław Lendzion
Hubert Skupnik grafika: Zmiana.PNG (38’ Kazimierz Kmiecik)

trener: Mieczysław Gracz

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl

Spis treści

Galeria

Relacje prasowe

Echo Krakowa. 1968, nr 210 (6 IX) nr 7169

Tym razem jedyna reprezentacja naszego grodu w ekstraklasie - Wisła jedzie do Bytomia, gdzie już w sobotę gra z Polonią., Gospodarze są groźni, to fakt. Nie kto inny jak właśnie bytomianie odebrali punkt samemu Górnikowi, ale także tracą je ze słabszymi przeciwnikami.

Dlaczego nie mieliby więc strącić i z Wisłą? — tak przynajmniej twierdzą zwolennicy „białej gwiazdy”. Niestety trener M.

Gracz nadal nie ma skrystalizowanej opinii o formie zawodników i musi dokonywać nieznacznych zmian w zespole. Tak się składa, że dysponuje dwoma utalentowanym skrzydłowymi a nie ma odpowiedniego zawodnika do kierowania atakiem.

Kogo teraz wypróbuje na tej newralgicznej pozycji? Oby miał szczęśliwą rękę a wówczas, wiślacy mogą spłatać niespodziankę.

Echo Krakowa. 1968, nr 212 (9 IX) nr 7171

Porażka Wisły w Bytomiu

POLONIA Bytom — WISŁA Kraków 3:0 (1:0). Bramki zdobył: Banaś w 44 min. z rzutu karnego, w 53 min. oraz w 82 min. gry. Sędziował b. słabo p. Nowak z Zielonej Góry. Widzów ok. 10 tys.

WISŁA: Gonet—.Monica, Wójcik, Kawula, Musiał, Adamus, Sputo, Polak M Lendzion. Hausner, Skupnik (od 38 min. Kmiecik).

Wiślacy nie licząc pierwszych 20 min. spotkania, kiedy to Hausner nie wykorzystał 2 pozycji sam na sam z bramkarzem, grali wręcz kompromitująco. Poza Musiałem, który był bodaj najlepszym zawodnikiem na boisku, wszyscy pozostali grali ospale a ich wolne i chaotyczne, akcje były łatwe, do rozszyfrowania. Polonia nie zagrała wcale dobrze, lecz mimo to widać było, że jej zawodnicy chcieli grać i wiedzieli jak przeprowadzać akcje. Nie tłumacząc wiślaków, trzeba jednak stwierdzić, że najpierw w 38 min. Skupnik doznał poważnej kontuzji i został odwieziony do szpitala, a następnie w 44 min. arbiter podyktował przeciwko nim rzut karny za nastrzeloną rękę. Wykorzystał to Banaś zdobywając pierwszą bramkę dla Polonii.

Ten sam zawodnik podwyższył wynik na 2:0, strzelając z bliska. kiedy piłka wpadła do siatki między nogami Wójcika. Banaś był też strzelcem 3 bramki i to z wyraźnego spalonego.

Oczywiście wiślacy nie zasłużyli nawet na remis, ale gwoli prawdzie w takich właśnie okolicznościach stracili bramki. (F)


Gazeta Krakowska. 1968, nr 214 (9 IX) nr 6391

Polonia — Wisła 3:0 (1:0)

W pierwszej połowie spotkania ekstraklasy piłki nożnej Polonia Bytom — Wisła krakowianie mieli kilka okazji do zdobycia bramek, nie wykorzystując jednak dogodnych sytuacji podbramkowych. W 38 min po faulu obrońcy Polonii Bajgiera na Skupniku najlepszy napastnik zespołu „białej gwiazdy" doznał poważnej kontuzji. Jego miejsce zajął Kmiecik. W. 44 min sędzia podyktował problematyczną „jedenastkę” na korzyść Polonii. Banaś strzelił z karnego pierwszą bramkę dla Polonii. Po przerwie ton grze nadawali poloniści, lepiej wytrzymując kondycyjnie spotkanie. Dalsze bramki dla Polonii uzyskał Banaś, spotkanie zakończyło się zwycięstwem Polonii 3:0 (1:0). Wisła: Gonet, Monica, Kawula, Wójcik, Musiał, Polak, Adamus, Sputo, Lendzion, Hausner, Skupnik (Kmiecik), Skupnik przebywa w szpitalu MSW w Krakowie. Piłkarz ten będzie musiał pauzować przynajmniej 6 tygodni.