1968.10.06 Śląsk Wrocław - Wisła Kraków 2:3

Z Historia Wisły

Wersja z dnia 07:14, 16 maj 2020; PawelP (Dyskusja | wkład)
(różn) ← Poprzednia wersja | Aktualna wersja (różn) | Następna wersja → (różn)
1968.10.06, I Liga, 9. kolejka, Wrocław, Stadion Śląska,
Śląsk Wrocław 2:3 (1:0) Wisła Kraków
widzów: ok. 12.000
sędzia: Józef Różyński z Warszawy
Bramki
Kaczewski (g) 42'



Tokarz 86'
1:0
1:1
1:2
1:3
2:3

79' (g) Ireneusz Adamus
80' Czesław Studnicki
82’ Krzysztof Hausner

Śląsk Wrocław

Jan Tomaszewski
Władysław Poręba
Rudolf Siegert
Lesław Ćmikiewicz
Bogdan Wiśniewski
Jan Weis
Andrzej Kaczewski
Walenty Czarnecki
Zbigniew Malinowski
Roman Jakóbczak Grafika:Zmiana.PNG (Adam Tokarz)
Tadeusz Wanat

trener: Franciszek Głowacki
Wisła Kraków
4-3-3
Henryk Stroniarz
Antoni Heród
Ryszard Wójcik
Władysław Kawula
Adam Musiał
Tadeusz Kotlarczyk grafika: Zmiana.PNG (46’ Ireneusz Adamus)
Tadeusz Polak
Czesław Studnicki
Krzysztof Hausner
Wiesław Lendzion
Janusz Sputo

trener: Mieczysław Gracz

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl

Mecz transmitowany przerz radio. Sprawozdawca W. Zakulski.

Spis treści

Relacje prasowe

Echo Krakowa. 1968, nr 235 (5/6 X) nr 7194

ROZGŁOŚNIA Krakowska Polskiego Radia transmitować będzie w niedzielę, na fali ultrakrótkiej 68,75 MHz przebieg meczu piłkarskiego o mistrzostwo I ligi: Śląsk Wrocław — Wisła Kraków. Początek o godz. 12.10. Sprawozdawcą będzie red. W. Zakulski

W nadchodzącej kolejce spotkań piłkarze Wisły wyjeżdżają do Wrocławia na mecz ze Śląskiem. Zapowiada się interesujący pojedynek. Wiślacy, sądząc po ich ostatniej formie, są teoretycznym faworytem zawodów, ale trzeba pamiętać, że jedenastka Śląska zajmuje aktualnie ostatnie miejsce w tabeli i zapewne dołoży starań, aby wreszcie na swym boisku zdobyć punkty. W ubiegłym sezonie jeden mecz zakończył się bezbramkowo, a drugi wygrał Śląsk 1:0. Jak będzie obecnie — przekonamy się w niedzielę. Warto pamiętać, że przebieg spotkania transmituje Polskie Radio.

Echo Krakowa. 1968, nr 236 (7 X) nr 7195

Sukces Wisły we Wrocławiu

ŚLĄSK — WISŁA 2:3. Sędziował Rożyński z Warszawy. Widzów ok. 10 tys. Bramki strzelili: dla Śląska w 42 Kaczewski, w 86 Tokarz, dla Wisły w 79 Adamus, w 80 Studnicki, w 82 Hausner.

WISŁA: Stroniarz — Herod, Wójcik, Musiał, Kawula — Kotlarczyk (Adamus), Polak — Hausner, Sputo, Studnicki, Lendzion.

Tak jak w poprzednich meczach tak i w tym spotkaniu. wrocławianie mieli jakieś 80 procent gry i przeważali przez znaczną część spotkania.

Wojskowi wyrobili sobie także o wiele więcej sytuacji podbramkowych i oddali znacznie więcej strzałów na bramkę Stroniarza niż goście na bramkę Tomaszewskiego.

Losy spotkania rozstrzygnęły się niemal błyskawicznie, zaledwie w niespełna 4 minutach.

Krakowianie przyspieszyli akcje i wytrącili inicjatywę swym przeciwnikom. Mecz stał w sumie na przeciętnym poziomie, walką o punkty, ale był typową przy tym ciekawy. Zwycięstwo wiślaków jest w pełni zasłużone, ponieważ w okresie wielkiej przewagi gospodarzy piłkarze krakowscy grali mądrze, stracili tylko jedną bramkę a gdy nadarzyła się okazja — zdobyli trzy. W drużynie gości szczególnie podobali się pewnie broniący Stroniarz, obrońcy Wójcik i Kawula, pomocnik Adamus oraz napastnicy Hausner i Studnicki.

Echo Krakowa. 1968, nr 237 (8 X) nr 7196

W ciągu kilku spotkań wiślacy nie zdobyli tylu bramek, ile w ciągu niespełna 5 minut we Wrocławiu ze Śląskiem. W efekcie zdobyli 2 cenne punkty i z dorobkiem 9 pkt. oczekują na 4 pozostałe mecze w I rundzie mistrzostw. Dodajmy, że 3 z nich rozegrają piłkarze Wisły na własnym boisku

Gazeta Krakowska. 1968, nr 237 (5/6 X) nr 6414

W niedzielę o godz. 12.10 bezpośrednio z Wrocławia przeprowadzona zostanie transmisja całego meczu piłkarskiego o mistrzostwo I ligi pomiędzy Wisłą i Śląskiem Wrocław. Transmisja nadana będzie na fali UKF Krakowa 68,75 MHz. Sprawozdawcą będzie red. Witold Zakulski


Gazeta Krakowska. 1968, nr 238 (7 X) nr 6415

Ostatnia kolejka spotkań ligowych była niezwykle pomyślna dla krakowskich zespołów. Cracovia po zwycięstwie nad Arkonią w Szczecinie wysunęła się na czoło tabeli. Zespół biało-czerwonych prowadzi z przewagą 1 pkt. nad rywalami a ma Jeszcze zaległe jedno spotkanie. Duży sukces zanotowała również tarnowska Unia — która w przekonywającym stosunku 4:0 pokonała gliwickiego Piasta. W małych, derbach Garbarnia podzieliła się punktami z Hutnikiem.

Niezwykle cenne punkty zdobyła Wisła pokonując we Wrocławiu miejscowy Śląsk. Piłkarze krakowscy mimo że przegrywali spotkanie, potrafili się zmobilizować i strzelić przeciwnikowi aż 3 bramki. Mądrze zespołem pokierował w drugiej fazie spotkania, trener Mieczysław Gracz.


Śląsk — Wisła 2:3

Podziwiać należy Wisłę za jej dużą odporność psychiczną, walkę aż do ostatniej minuty i dobrą kondycję. Podobnie jak w meczu z Szombierkami goście byli o krok -od porażki, a jednak w końcowych minutach przechylili szalę zwycięstwa na swoją korzyść. Potrafili umiejętnie rozłożyć swe siły i kiedy przeciwnik zmęczony ustawicznymi atakami przez blisko 80 minut opadł z sił, ruszyli do kontrnatarcia, które dało im zwycięstwo.

Prowadzenie dla Śląska, który przeważał przez pierwszą część zawodów zdobył Kaczewski w 42 min.

Wprowadzenie po przerwie Adamusa w miejsce kontuzjowanego Kotlarczyka wzmocniło atak Wisły. Adamus był b. aktywny i w 79 min. wpisał się na listę strzelców uzyskując „główką” wyrównanie po rzucie rożnym egzekwowanym przez Hausnera. Bramka ta zdopingowała krakowian, którzy już w minutę potem zdobyli prowadzenie ze strzału Studnickiego. W dwie minuty potem Hausner zdecydował się na strzał z 20 m a piłka odbiła się o jednego z obrońców, wpadła do siatki obok zaskoczonego Tomaszewskiego. W 86 min.

Tokarz zmniejszył porażkę, strzelając drugą bramkę dla wojskowych. W zespole Wisły oprócz linii obronnych, w których wyróżnili się: Stroniarz w bramce, Kawula, Wójcik i Musiał, do najlepszych zawodników należeli: Lendzion, Hausner i Studnicki w ataku. W Śląsku najlepsi to: Malinowski, Siegert, Czarnecki, Kaczewski i Tokarz, który po pauzie zastąpił Jakubczaka.

WISŁA: Stroniarz, Herod, Wójcik, Musiał, Kawula, Kotlarczyk (Adamus). Polak, Hausner, Snuto. Studnicki, Lendzion.

Sędziował d. R6żvński z Warszawy. Widzów 15 tys.