1968.10.13 Wisła Kraków - Zagłębie Wałbrzych 1:0

Z Historia Wisły

1968.10.13, I Liga, 10. kolejka, Kraków, Stadion Wisły, 11.00
Wisła Kraków 1:0 (1:0) Zagłębie Wałbrzych
widzów: 15.000
sędzia: Hołub
Bramki
Krzysztof Hausner 7’ 1:0
Wisła Kraków
4-3-3
Henryk Stroniarz
Fryderyk Monica grafika: Zmiana.PNG (46’ Antoni Heród)
Ryszard Wójcik
Władysław Kawula
Adam Musiał
Ireneusz Adamus
Tadeusz Polak
Czesław Studnicki
Krzysztof Hausner
Wiesław Lendzion
Janusz Sputo

trener: Mieczysław Gracz
Zagłębie Wałbrzych

Szeja
Dworniczek
Śpiewak
Pawlica Grafika:Zmiana.PNG (Cichosz)
Cieszowiec
Stachuła
Zajdel
Wyrobek
Pawlik
Szlykowicz
Pietraszewski

trener:

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl


Afisz zapowiadający mecz
Afisz zapowiadający mecz


Spis treści

Relacje prasowe

Echo Krakowa. 1968, nr 240 (11 X) nr 7199

W ekstraklasie Wisła gości u siebie beniaminka z Wałbrzycha. Zagłębie rozkręciło się na dobre i poczyna sobie już coraz śmielej. Inna sprawa, że i wiślacy zdobywają punkt po punkcie i zaczynają je przywozić nawet ze spotkań na obcych boiskach. Najbardziej pocieszający jest fakt, że atak Wisły zaczyna strzelać bramki. Kto wie czy wkrótce ta linia nie będzie lepszą od tradycyjnie żelaznej obrony. Trzy bramki zdobyte w meczu ze Śląskiem są dobrym prognostykiem na przyszłość.


Echo Krakowa. 1968, nr 242 (14 X) nr 7201

Celny strzał Hausnera w 7 min przesądził o zwycięstwie Wisły WISŁA — ZAGŁĘBIE WAŁBRZYCH 1:0 (1:0). Jedyną bramką zdobył Hausner w 7 min. Sędziował b. nieudolnie p. Hołub z W-wy. Widzów ok. 15 tys.

WISŁA: Stroniarz — Monica (Polak), Wójcik, Kawula, Musiał — Adamus, Polak (Herod), Sputo — Hausner, Studnicki, Lendzion.

Mecz składał się z dwóch różnych części. W pierwszej, wiślacy grali jak z nut i atakując „non stop” oddali na bramkę Szeji wiele strzałów. Prowadzenie zdobył najlepszy, obok Musiała na boisku — Hausner, po akcji zainicjowanej przez Wójcika. Zanosiło się, na „ostre strzelanie”*ale nic z tego nie wyszło. Goście, grając nadzwyczaj ambitnie, nie tylko przetrwali ofensywę gospodarzy, wręcz po przerwie często sami zagrażali bramce Stroniarza. W tej części gry krakowianie, jakby osiedli na laurach, aby w ostatnim kwadransie wyraźnie grać na czas.

Dodajmy, że na postawę obu drużyn spory wpływ miały niezrozumiałe wręcz decyzje arbitra warszawskiego : p, Hołuba.

W 68 min. sędzia nie chciał postrzec ręki Cieszowca, który, w stylu szczypiornisty zażegnał niebezpieczeństwo pod własną bramką. Także deszcz, który rozpadał się w ostatnich dwu kwadransach nie sprzyjał przyspieszeniu gry.

W Wiśle za cały mecz wyróżnić należy wspomniany duet Musiał — Hausner oraz częściowo Wójcika i Polaka. W Zagłębiu najlepsi: Szeja i Zajdel.

(JAF)


Echo Krakowa. 1968, nr 243 (15 X) nr 7202

Zwycięstwo nad Zagłębiem nie przyszło wiślakom łatwo. Już po dwóch kwadransach gry odnowiła się kontuzja F. Monicy, który dotrwał wprawdzie do przerwy, ale później musiał wystąpić za niego A. Herod. Trener wycofał więc na obronę Polaka, desygnując do pomocy rezerwowego zawodnika. W obronie gra Polaka straciła połowę ze swej wartości, co ujemnie wpłynęło na postawę całej drużyny


Gazeta Krakowska. 1968, nr 243 (12/13 X) nr 6420

Rozgrywki piłkarskie wchodzą w końcowe stadium. I liga rozegra 10 kolejkę, II zaś 12. Krakowskie zespoły mają wiele szans zdobycia: punktów i poprawienia swoich lokat w tabeli. Wisła w niedzielą o godz. 11 rozpoczyna mecz z beniaminkiem I ligi Zagłębiem Wałbrzych. Dla piłkarzy prowadzonych przez trenera Gracza wielka szansa zdobycia nie tylko 2 punktów ale i poprawienia bilansu strzelonych bramek. Beniaminek I ligi Górnik Wałbrzych nie jest zespołem groźnym, choć należy traktować go bardzo poważnie. Zespół z Wałbrzycha gra bowiem bardzo ofiarnie i twardo.


Gazeta Krakowska. 1968, nr 244 (14 X) nr 6421

Coraz wyraźniej zarysowują się trzy grupy w ekstraklasie piłki nożnej. Do pierwszej należy zaliczyć... Górnika Zabrze, który ma przewagę nad rywalami już czterech punktów. Do drugiej — drużyny zajmujące miejsca od 2—9 i trzeciej — pozostałe zespoły. Po wczorajszym zwycięstwie Wisły krakowianie posiadają 11 punktów i dzieli ich od wicelidera tylko jeden punkt...

Wisła — Zagłębie 1:0

Spotkanie I ligi piłki nożnej Wisła — Zagłębie Wałbrzych rozpoczęli krakowianie z impetem. W 2 minucie gry Adamus oddał silny strzał z woleja tuż ponad poprzeczką. W l minucie po rajdzie Wójcika piłkę otrzymał Hausner, minął obrońcę i silnym strzałem w róg umieścił piłkę w siatce. Wisła prowadziła 1:0 i nadal była w ataku. Jeszcze kilka okazji mieli piłkarze krakowscy do podwyższenia wyniku, jednak Studnicki i Lendzion zbyt długo „bawili się” pod bramką Szeji aż... do utraty piłki. Padający deszcz utrudniał grę. Po zmianie stron do ataku ruszyli goście. Zespół „białej gwiazdy” spoczął na laurach, ich akcje straciły na szybkości. Stachuła i Pietraszewski omal nie zdobyli bramek dla Zagłębia. Był to jednak krótki okres przewagi Zagłębia. W 67 minucie zamieszanie pod bramką Szeji, jeden z obrońców leżąc wybija piłkę w pole z linii bramkowej. Pomógł sobie przy tym ręką, jednak sędzia nie podyktował „jedenastki". W ostatnich minutach gry znowu Studnicki miał okazję do strzelenia bramki. Skończyło się tylko... na okazji. Mecz wygrała zasłużenie Wisła 1:0 (1:0). Najlepszym piłkarzem na boisku był Hausner, demonstrując „reprezentacyjną” formę. Wisła: Stroniarz, Monica (Herod), Wójcik, Kawula, Musiał, Adamus, Hausner. Sputo, Polak, Studnicki, Lendzion. Sędziował słabo p. Hołub (Warszawa), widzów 12 tysięcy.