1969.09.10 Legia Warszawa - Wisła Kraków 3:0

Z Historia Wisły

Wersja z dnia 05:27, 24 maj 2020; PawelP (Dyskusja | wkład)
(różn) ← Poprzednia wersja | Aktualna wersja (różn) | Następna wersja → (różn)
750 mecz Wisły w I lidze
1969.09.10, I Liga, 5. kolejka, Warszawa, Stadion Wojska Polskiego,
Legia Warszawa 3:0 (1:0) Wisła Kraków
widzów: ok. 15-18.000
sędzia: Piotrowicz
Bramki
Jan Pieszko 35'
Jan Pieszko (k) 56'
Bernard Blaut 70'
1:0
2:0
3:0
Legia Warszawa

Władysław Grotyński
Władysław Stachurski Grafika:Zmiana.PNG (76' Jan Samek)
Andrzej Zygmunt
Feliks Niedziółka
Antoni Trzaskowski
Lucjan Brychczy
Kazimierz Deyna
Bernard Blaut
Janusz Żmijewski
Jan Pieszko
Robert Gadocha

trener: Edmund Zientara
Wisła Kraków
4-3-3
Henryk Stroniarz
Antoni Szymanowski
Tadeusz Kotlarczyk
Władysław Kawula
Adam Musiał
Tadeusz Polak
Janusz Sputo grafika: Zmiana.PNG (60’? Marian Fliśnik)
Czesław Studnicki
Krzysztof Hausner
Wiesław Lendzion
Hubert Skupnik

trener: Gyula Teleký

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl

  • Mecz transmitowany przez radio.
+ Puchar Nowaka

Spis treści

Relacje prasowe

Echo Krakowa. 1969, nr 211 (9 IX) nr 7476

Druga reprezentantka Krakowa w ekstraklasie — Wisła gra z mistrzem Polski — Legią. Mecz zapowiada się nader ciekawie.

Drużyna krakowska dobrze na ogół wystartowała w obecnych mistrzostwach i w stolicy swą postawą nie powinna sprawić zawodu swym licznym sympatykom. Krakowianie umieją grać z „legionistami” o czym świadczą liczne remisy a nawet zwycięstwa odnoszone na boisku warszawskim. Być może, że i teraz uda im się uszczknąć punkt. Nie będzie to łatwe, gdyż Legia gra obecnie bardzo dobrze i trzeba sporych umiejętności oraz ogromnej ambicji, aby nie zejść z boiska pokonanym.


Echo Krakowa. 1969, nr 212 (10 IX) nr 7477

W DNIU dzisiejszym, (tj. w środę 10 bm.) Polskie Radio przeprowadzi bezpośrednie transmisje: o godz. 17 z drugiej połowy meczu piłkarskiego Cracovia — Górnik, a o godz. 19.25 drugą połowę warszawskiego spotkania Legia — Wisła. Obydwie transmisje przeprowadzone zostaną na fal» ultrakrótkiej 68,75. Mhz.


Echo Krakowa. 1969, nr 213 (11 IX) nr 7478

LEGIA — WISŁA 3:0 (1:0). Bramki strzelili: i Pieszko w 34 min. i 56 min. (rzut karny) oraz a Blaut w 70 min. Sędziował p. Piotrowicz z Katowic. Widzów 15 tys.

LEGIA: Grotyński, Stachurski (Samek), Zygmunt, Niedziółka, Trzaskowski, Deyna, Blaut, Żmijewski, Brychczy, Pieszko, Gadocha.

WISŁA: Stroniarz, Szymanowski, Kotlarczyk, Kawula, Musiał, Polak, Sputo (Fliśnik), Studnicki, Hausner, Lendzion, Skupnik.

Warszawiacy mieli z zespołem Wisły ciężką przeprawę, jednak ostatecznie wygrali 3:0, a trzeba jeszcze dodać, że w 8 min.

Deyna nie wykorzystał rzutu karnego za faul na Blaucie.

W zespole Wisły zaobserwowaliśmy zmiany na lepsze. Wisła grą znacznie szybciej niż w "poprzednich latach. Poza tym Wiślacy zarzucili jednostronną taktykę defensywną. Jednak przebieg i wynik meczu wykazał, że napad, a właściwie jego skuteczność jest nadal jedną z najsłabszych stron krakowskiego zespołu. Bramkarz Legii właściwie tylko raz zmuszony był do dużego wysiłku.

Wczoraj dobrze spisywali się w krakowskim zespole młodzieżowcy: Szymanowski, Kotlarczyk, Musiał i Fliśnik. Szczególnie Musiał, który utrudniał, życie Żmijewskiemu. Nie zdołał potwierdzić rzekomo reprezentacyjnej formy Hausner, który grał zbyt indywidualnie. Przed przerwą lepiej od niego prezentował się.

Skupnik. Poprawnie grająca Wisła zmusiła Legię do dużego wysiłku. W tej sytuacji byliśmy świadkami zupełnie dobrego meczu. Goście nie ograniczyli się do roli statysty. Solidna defensywa Wisły była jednak w stanie strzec się przed utratą bramek strzelonych przez Pieszkę i Blauta. Pierwszy z nich doskonale wykorzystał rajd Gadochy, a potem strzelił karnego, zaś Blaut popisał się celnym strzałem zza pola karnego.

Legia utrzymuje się w dobrej formie. Jest to zespół bez słabych punktów. Na najwyższą notę w tym meczu zasłużył Brychczy


Echo Krakowa. 1969, nr 214 (12 IX) nr 7479

Wiślacy wystąpili w Warszawie w osłabionym składzie. Śmierć ojca uniemożliwiła wyjazd do stolicy Ryszardowi Wójcikowi zabrakło kontuzjowanego w Opolu na meczu z Turcją — Krawczyka a Sputo i Kotlarczyk grali z niewyleczonymi kontuzjami.

Obserwatorzy występu wiślaków w stolicy chwalą krakowian za dobre wyszkolenie, za coraz nowocześniejszy styl gry, lecz twierdzą, że napastnicy jeszcze nie potrafią wykorzystywać sytuacji podbramkowych.

Sędzia Piotrowicz z Katowic podyktował przeciwko wiślakom aż dwa rzuty karne. Przy stanie 0:0 nie wykorzystał tej szansy Deyna, ale za drugim razem pewnym egzekutorem okazał Się Pieszko.

Gazeta Krakowska. 1969, nr 215 (10 X) nr 6701

Dziś na falach UKF w paśmie 68.,75 Mhz Polskie Radio przeprowadzi dwie transmisje sportowe. O godz. 17 zostanie nadane sprawozdanie z Krakowa z drugiej połowy meczu Cracovia — Górnik Zabrze, a o godz. 19.25 transmisja drugiej połowy spotkania piłkarskiego Legia — Wisła.



Gazeta Krakowska. 1969, nr 216 (11 IX) nr 6702

Legia — Wisła 3:0

Rozegrane przy sztucznym oświetleniu w Warszawie spotkanie I ligi piłki nożnej Legia — Wisła zakończyło się zwycięstwem Legii 3:0 (1:0). Bramki dla Legii zdobyli: w 31 min. i w 53 min. z karnego Pieszko oraz w 70 min. Blaut. Widzów ponad 20 tys. Zespół krakowski pomimo porażki pozostawił w Warszawie dobre wrażenie. Przez cały czas meczu Wisła prowadziła otwartą grę uzyskując często przewagę w polu. Napastnicy „białej gwiazdy” zawiedli jednak strzałowo. Spotkanie stało na dobrym poziomie, oba zespoły zademonstrowały szybką pomysłową grę. Wisła: Stroniarz, Szymanowski, Kawula, Kotlarczyk, Polak, Musiał, Hausner, Sputo, Lendzion, Studnicki, Skupnik. Zabrakło w Wiśle kontuzjowanych Adamusa i Krawczyka oraz Wójcika (śmierć ojca).