1970.06.06 Wisła Kraków - Ruch Chorzów 1:1

Z Historia Wisły

1970.06.06, I Liga, 23. kolejka, Kraków, Stadion Wisły,
Wisła Kraków 1:1 (1:1) Ruch Chorzów
widzów: ok. 10.000-12.000
sędzia: S. Eksztajn z Warszawy
Bramki

Kazimierz Kmiecik 38’
0:1
1:1
12' Joachim Marks

Wisła Kraków
4-3-3
Henryk Stroniarz
Antoni Szymanowski
Ryszard Wójcik
Władysław Kawula
Adam Musiał
Tadeusz Polak
Tadeusz Kotlarczyk
Tadeusz Michaliszyn grafika: Zmiana.PNG (46’ Czesław Studnicki)
Krzysztof Hausner
Kazimierz Kmiecik grafika: Zmiana.PNG (73’ Ireneusz Adamus)
Hubert Skupnik

trener: Gyula Teleký
Ruch Chorzów

Pietrek
Piechniczek
Nieroba
Bem
Wyrobek
Maszczyk
Gomoluch
Joachim Marks
Bula
Herman
Faber Grafika:Zmiana.PNG (46' Bon)

trener: Tadeusz Foryś

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl

Gol dla Wisły
Gol dla Wisły

Spis treści

Relacje prasowe

Echo Krakowa. 1970, nr 131 (6/7 VI) nr 7701

Mecz Wisły z Ruchem wywołał w Krakowie spore zainteresowanie. Abstrahując od aktualnych umiejętności obydwu zespołów, spotkaniom tych jedenastek towarzyszy zawsze... czar wspomnień Cieślika, Gracza i wielu dawnych gwiazd. Wisła dobrze żyła, z Ruchem, grano zacięcie, ale fair i spotkania z reguły stały na wysokim poziomie. Mamy więc nadzieję, że i tym razem przeżywać będziemy emocje


Echo Krakowa. 1970, nr 132 (8 VI) nr 7702

Jak za dawnych lat zgodny remis Wisły z Ruchem

W meczu piłkarskim o mistrzostwo ekstraklasy Wisła zremisowała z Ruchem 1:1 (1:1). Bramki zdobyli, dla gospodarzy — Kmiecik w 38 min., dla gości — Marks w 12 min. gry. Sędziował p. Eksztajn z Warszawy. Widzów ok. 10 tys.

WISŁA: Stroniarz — Szymanowski, Wójcik, Kawula, Musiał — Michaliszyn (Studnicki), Kotlarczyk, Polak — Hausner, Kmiecik (Adamus), Skupnik.

RUCH: Pietrek — Piechniczek, Wyrobek, Bem — Gomoluch, Maszczyk, Bula — Marks, Herman,! Faber (Bon).

Ten mecz długo będą pamiętać sympatycy Wisły i Ruchu. Gra była szybka a chwilami nie nadążano za akcjami spod jednej, pod drugą bramkę. Oczywiście, aby nie popaść w zachwyt, napomknę iż były okresy przestoju. W sumie jednak było to jedno z lepszych spotkań W przekroju kilku ostatnich lat a remis nie krzywdzi żadnej ze stron, chociaż zarówno gospodarze jak i goście mogli przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę „Niebiescy” przypuścili tak szybki i zdecydowany szturm w pierwszym kwadransie, że mieliśmy poważne obawy o Wisłę. Po kilku próbach, w 12 min. uzyskali prowadzenie ze strzału Marksa.

Najpierw wypuścił piłkę po strzałę Gomolucha — Stroniarz, później Kawula zbyt blisko ją wybił, następnie strzelił Marks a w końcu tak niefortunnie ratował sytuację Wójcik, że po poprzeczce piłka ugrzęzła w siatce.

Popisowa gra gości trwała z maleńkimi wstawkami wiślaków, do 38 min. Wówczas to Kawula „markował” strzał z rzutu wolnego a do piłki dopadł Skupnik, podał ją Kmiecikowi, który pewnie ulokował w siatce. I było 1:1!. Od tej chwili gra się wyrównała i obserwowaliśmy wzajemnie efektowne akcje. Natomiast po przerwie wiślacy przejęli rolę „niebieskich” z pierwszego okresu i raz po raz zagrażali bramce Pietrka, który zresztą wykazał dobrą formę. W 74 min. resztkami sił, końcem palców wybił na róg piłkę po „główce” Skupnika. Ale i goście nie ograniczyli się do roli biernego obserwatora. Jak mogli, groźnie kontratakowali. I w 76 min. zabawa Stroniarza ze Studnickim mogła wiślaków drogo kosztować.

Piłkę przejął Bula i kopnął ją z niesamowitą siłą, lecz na szczęście dla gospodarzy trafiła w poprzeczkę. W 7 min. później podobny moment grozy przeżyli chorzowianie. Tym razem Studnicki zaimponował silnym strzałem, lecz poprzeczka przyszła w sukurs Pietrkowi. Zresztą Studnicki jeszcze na 30 sek. przed końcowym gwizdkiem mógł wpisać się na listę strzelców, lecz z 12 m przeniósł piłkę tuż, tuż nad poprzeczkę.

W Wiśle wybijali się ponad pozostałymi: Szymanowski, który wyeliminował Fabera, oraz Kawula, Kotlarczyk, Musiał, Skupnik i Hausner. w Ruchu pierwszoplanowe role grali: Pietrek, Wyrobek, Maszczyk, Bula, Gomoluch Marks.


Echo Krakowa. 1970, nr 133 (9 VI) nr 7703

PO raz trzeci podczas tegorocznej wiosny piłkarze Wisły udowodnili, że potrafią grać. Mamy tu na myśli mecze z Górnikiem, Legią i ostatnio z Ruchem. Ten ostatni był swojego rodzaju rarytasem. Zmuszeni do wysiłku wiślacy grali w rytmie i okazali się groźni dla kandydata do wicemistrzowskiego tytułu.

Gazeta Krakowska. 1970, nr 133 (6/7 VI) nr 6928

Finiszują piłkarskie ligi krajowe. Dziś w spotkaniach I ligi grają obie drużyny krakowskie. Wisła podejmuje na swym stadionie Ruch Chorzów (godz. 18). Spotkania te mają już swą tradycję, Wisła i Ruch należą do najstarszych drużyn ekstraklasy. Chorzowianie walczą o tytuł mistrza Polski, krakowianie — o lokatę w środku tabeli. Oczekujemy ładnego widowiska.


Gazeta Krakowska. 1970, nr 134 (8 VI) nr 6929

‎‎

Futbol w dobrym wydaniu

Wisła Ruch 1:1

W meczach I ligi piłki nożnej oglądaliśmy spotkania Wisły z Legią, Górnikiem Zabrze i Ruchem Chorzów, z kandydatami do tytułu mistrza Polski.

Najlepszy mecz w Krakowie rozegrał Ruch. Szybka I pomysłowa gra chorzowian przypadła do gustu widowni. Szczególnie w pierwszym kwadransie spotkania krakowianie z trudem odpierali ataki chorzowian. W zamieszaniu podbramkowym w 12 min. Marks uzyskał prowadzenie dla Ruchu.

Nie załamało to jednak zespołu „białej gwiazdy”. W38 wolny na korzyść Wisły. Na widowni rozlega się okrzyk — Kawula I Popularny ten piłkarz wolno zbliżał się do egzekwowania rzutu, chorzowianie formowali „mur”. Wówczas Michaliszyn sprytnie podał piłkę do nieobstawionego Kmiecika i ten strzelił nieuchronnie — 1:1.

Po przerwie gra nie straciła na atrakcyjności. Prostopadle podania, kontrataki, kilka strzałów przedniej marki, efektowne parady bramkarzy — oto główne zalety spotkania piłkarskiego Wisła — Chorzów. W 77 min. silnym strzałem w poprzeczkę zaskoczył Bula (Ruch), na 7 minut przed końcem meczu Skupnik z bliskiej odległości strzelił również w poprzeczkę i spotkanie zakończyło się zasłużonym wynikiem remisowym 1:1 (1:1).

Nie było wczoraj w zespole Wisły słabych punktów, najlepsze noty należą się Musiałowi i Skupnikowi. W drugiej części meczu młodszych kolegów Michaliszyna i Kmiecika zastąpili bardziej rutynowani Studnicki i Adamus.

WISŁA: Stroniarz, Szymanowski, Wójcik, Musiał, Kawula, Kotlarczyk, Hausner, Michaliszyn (Studnicki), Kmiecik (Adamus), Polak, Skupnik.

Sędziował p. Eksztain (W-wa).

(PU)