1971.04.25 Gwardia Warszawa - Wisła Kraków 1:0

Z Historia Wisły

1971.04.25, I Liga, 19. kolejka, Warszawa, Stadion Gwardii,
Gwardia Warszawa 1:0 (1:0) Wisła Kraków
widzów: 200-500
sędzia: Wiesław Karolak z Łodzi
Bramki
Masztaler 45' 1:0
Gwardia Warszawa

Pocialik
Antoni Szymanowski
Jurczak
Michalik
Kielak
Kraska
Sroka
Gzil
Szymczak Grafika:Zmiana.PNG (Wawroński)
Masztaler
Biernacki Grafika:Zmiana.PNG (Szarama)

trener:
Wisła Kraków
4-3-3
Stanisław Gonet
Tadeusz Polak
Ryszard Wójcik
Jerzy Płonka
Adam Musiał
Zbigniew Krawczyk
Tadeusz Kotlarczyk
Czesław Studnicki
Wiesław Lendzion grafika: Zmiana.PNG (46’ Ireneusz Adamus)
Ryszard Sarnat
Józef Polonek grafika: Zmiana.PNG (60’ Kazimierz Kmiecik)

trener: Michał Matyas

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl

Spis treści

Relacje prasowe

Echo Krakowa. 1971, nr 96 (24/25 IV) nr 7972

CZWARTKOWY (29 bm.) mecz, ligowy piłkarzy Wisły z Górnikiem Zabrze wywołał ogromne zainteresowanie. Wychodząc naprzeciw kibicom GTS Wisła już od poniedziałku rozpoczyna przedsprzedaż biletów. w firmie „Voigt”, ul. Floriańska 47. Początek meczu o godz. 16.25.

Nim wybrańcy trenera K. Górskiego rozpoczną ostatnie przygotowania do spotkań międzypaństwowych ze Szwajcarię i Albanię przyjdzie nam emocjonować się dwoma kolejkami spotkań licowych w nadchodzącą sobotę i niedzielę oraz w czwartek. Dziś poświećmy uwagę najbliższym spotkaniom...

Dla nas krakowian wydarzeniem nr 1 w ekstraklasie będzie występ piłkarzy „Białej Gwiazdy”. w stolicy, przeciw broniącej się przed spadkiem Gwardii. Gdyby ten mecz odbywał się za kilka tygodni bylibyśmy przekonani, że wiślacy nie stracą punktów, ale w aktualnej sytuacji, kiedy gospodarzom świta jeszcze nadzieja na ligowy byt oni są faworytami. Opiekujący się nimi b. trener kadry narodowej, R. Koncewicz wierzy, że gwardziści zdobędą się na ambitny, finisz. W meczu z Wisłą gwardziści rzeczywiście nie są bez szans a złożyły się na to dwa powody. Po pierwsze — kontuzji doznał Skupnik i zabraknie go w Warszawie, i po drugie — Musiał i Krawczyk nie czują się najlepiej, ponieważ zostali potłuczeni podczas ostatniego meczu reprezentacji młodzieżowej w CSRS


Trener Cracovii Artur Woźniak jest znaną postacią w piłkarstwie polskim. W latach międzywojennych i nawet po wojnie zaliczał się do najlepszych napastników i reprezentantów, występując (w Wiśle) pod pseudonimem „Artur”. Dziś zapraszamy go do udziału w naszej „zgaduj-zgaduli". Wisłę czeka nadzwyczaj trudna przeprawa w Warszawie z tamtejszą Gwardią i chociaż życzę jej sukcesu, to zdaję sobie sprawę, że gospodarze broniąc się przed spadkiem włożą w grę maksimum ambicji i odniosą nikłe zwycięstwo 2:1.Echo Krakowa. 1971, nr 97 (26 IV) nr 7973

W derbach gwardzistów — WISŁA 1:0 (1:0). Bramkę zdobył Masztaler w 45 minucie. Sędziował p. Karolak z Wrocławia. Widzów 500.

GWARDIA: Pocialik — Szymanowski, Jurczak, Kielak, Michalik — Sroka, Szymczak (Wawrowski), Kraska — Gził, Biernacki (Szarama), Masztaler.

WISŁA: Gonet — Polak, Wójcik, Płonka, Musiał - Krawczyk, Kotlarczyk, Studnicki — Lendzion (Adamus), Sarnat, Polonek (Kmiecik).

Gwardyjskie derby. rozegrana w stolicy nie stanowiły zbyt interesującego widowiska piłkarskiego.

Dosyć trudne warunki atmosferyczne, śliski teren nie mogą usprawiedliwić chaotycznej i pozbawionej większej energii gry obydwu zespołów. Wolne tempo, niedokładne podania, wreszcie brak prób zaskoczenia bramkarzy z dalszych odległości — oto chyba podstawo, we mankamenty. Nieco energiczniej grała drużyna warszawska, częściej atakowała bramkę Goneta i na zwycięstwo w sumie zasłużyła. Rozstrzygnięcie padło na kilkadziesiąt sekund przed końcem pierwszej połowy, a skutecznym strzelcem okazał się Masztaler, który po zagraniu z rzutu rożnego z bliskiej odległości posłał piłkę do siatki gości.

Po zmianie stron wiślacy starali się częściej niepokoić swych rywali, ale nadal nie mogli sobie wypracować dogodniejszej sytuacji do wyrównania. Na kilka przed końcem spotkania nawet przewagę, ale nie przyniosła ona powodzenia.

W Wiśle najlepiej grała defensywa z Musiałem i Wójcikiem na czele Zawodnicy pozostałych formacji mieli kilka niezłych momentów. ale zbyt często stosowali „małą grę”.


Echo Krakowa. 1971, nr 98 (27 IV) nr 7974

TYLKO dwa punkty, przewagi mają piłkarze Wisły nad przedostatnią drużyną w tabeli ekstraklasy. Innymi słowy, sytuacja — po przegranej w Warszawie z Gwardią — stała sią przykrą.

KTO śledził wystąp piłkarzy „Białej Gwiazdy” w stolicy ten widział doskonale, że winą za utratą bramki ponoszą: bramkarz Gonet, który minął się z piłką oraz prawy obrońca i obaj stoperzy, Żaden z nich nie tylko nie przejął piłki w locie, nie tylko nie asekurował bramki, ale też nie pilnował lewoskrzydłowego gospodarzy — Masztalera.