1971.05.29 Zawody gimnastyczne Polska - NRF - Bułgaria

Z Historia Wisły

Wersja z dnia 06:53, 26 paź 2019; PawelP (Dyskusja | wkład)
(różn) ← Poprzednia wersja | Aktualna wersja (różn) | Następna wersja → (różn)
  • 1971.05.29 Zawody gimnastyczne Polska - NRF - Bułgaria.
  • W zawodach międzypaństwowych Polska - NRF - Bułgaria rozegranych w Krakowie w dniu 29 maja reprezentacja Polski w wieloboju wywalczyła drugie miejsce. Pierwszą lokatę zdobył zespół NRF, a trzecią Bułgaria. W finałach na przyrządach zajmowaliśmy następujące lokaty: w skoku drugą, na poręczach pierwszą, na równoważni i w ćwiczeniach wolnych trzecią. Indywidualnie Barbara Zięba zajęła drugie miejsce, Halina Daniec dziewiąte, Wanda Werbiłowicz piętnaste.



Echo Krakowa. 1971, nr 125 (29/30 V) nr 8001

W KRAKOWIE już od dłuższego czasu nie były organizowane międzypaństwowe mecze gimnastyczne. Podajemy sympatykom tej dyscypliny sportu miłą wiadomość: dziś w hali Wisły odbędzie się trójmecz w gimnastyce kobiet między reprezentacjami Bułgarii, NRF i Polski. Zawody zapowiadają się bardzo ciekawie, gdyż poszczególne zespoły wystąpią w strych najsilniejszych składach, a dla reprezentacji naszego kraju będą okazją do rewanżu za porażki poniesione w ubiegłym roku tak w Bułgarii jak i w NRF.

Dodatkową atrakcją meczu będzie występ w reprezentacji Polski aż pięciu zawodniczek krakowskich: Daniec, Werbiłowicz i Zięby (Wisła) oraz Bartosz i Pacyny (Wawel). Szóstą zawodniczką w naszym zespole jest Matraszeka (Gwardia Warszawa). Trenerami polskiej drużyny są: H. Rakoczy, B. Ślizowska i R. Chydziński.

Zawody rozegrane zostaną w hali Wisły. Początek o godz. 17.


Echo Krakowa. 1971, nr 126 (31 V) nr 8002


Ostatnie spotkanie gimnastyczne Polska — NRF rozegrane w ubiegłym roku w NRF przyniosło naszym gimnastyczkom i podczas sobotniego trójmeczu Polska — Bułgarią — NRF szykowaliśmy się na udany rewanż i zwycięstwo. Niestety Polki słabo ćwiczyły na równoważni (4 upadki z przyrządu), co spowodowało, że rewanż się nie udał, że znów zawodniczki NRF wyszły zwycięsko z pojedynku. W sumie trójmecz zakończył się wygraną Niemek 179,55 pkt. przed Polską 178,10 pkt. i Bułgarią 176,90 pkt.

Zawody nie stały co prawda na zbyt wysokim poziomie, niemniej były interesujące, a niektóre ćwiczenia wywoływały gorące brawa widzów, inna sprawa, że gimnastyka w naszym mieście, mimo iż większość reprezentacji to krakowianki. nie cieszy się uznaniem kibiców. Nawet trójmecz między państwowy nie zapełnił trybun hali Wisły kompletem widzów.

Było ich zaledwie kilkuset, przeważnie krewnych i znajomych zawodniczek.

Z naszych gimnastyczek najlepiej zaprezentowały się: mistrzyni Polski — Barbara Zięba (Wisła) i zwyciężczyni ostatniego turnieju kontrolnego kadry narodowej — Joanna Bartosz (Wawel).

Zięba, która dopiero co zdała maturę, ćwiczyła pewnie, ale może trochę za mało dynamicznie, szczególnie na równoważni, gdzie otrzymała notę poniżej 9 pkt. Bartosz zaprezentowała bardzo dobre ćwiczenia wolne a na równoważni była jedyną z Polek, która zdołała uzyskać notę powyżej 9 pkt. Z zawodniczek zagranicznych wielkie brawa zebrała 15-letnia Bułgarka — Blageova, zwyciężczyni wieloboju, która wprawdzie nie wygrała żadnej z konkurencji, niemniej na każdym z przyrządów była w pierwszej trójce, co dało jej w efekcie pierwszą lokatę. Zawiodła jedna z faworytek — mistrzyni NRF Schorn, która po dobrym starcie (wygrała skok), później ćwiczyła słabiej i zajęła dalsze miejsce.

Wyniki: WIELOBÓJ — 1. Blageova (Bułgaria) 36,50 pkt., 2. Zięba (Polska) 36,35 pkt.. 3. Bartosz 1 (Polska) 36,20 pkt., 4. Santer 36,20 pkt., 5. Oltersdorf 36,20 pkt., 6. Stegemann 35,80 pkt. (wszystkie NRF), SKOK — Schorn (NRF) 9,05. pkt. przed Ziębą 8,95 pkt. i Blageova 8,95 pkt., PORĘCZE — Zięba 9,35 przed Blageovą 9,30 pkt. i Daniec (Polska) 9,25 pkt., RÓWNOWAZNIA — Ottersdort (NAF) 9 05 pkt. przed Bartosz 9,05 pkt. i Blageova 9,00 pkt., WOLNE — Bartosz 9,30 pkt. przed Blageovą 9,25 pkt. i Ziębą 9,25 pkt. (lang)