1971.08.07 ŁKS Łódź - Wisła Kraków 3:0

Z Historia Wisły

1971.08.07, I Liga, 1. kolejka, Łódź, Stadion ŁKS, 19:00
ŁKS Łódź 3:0 (1:0) Wisła Kraków
widzów: ok. 40.000
sędzia: Marian Kustoń
Bramki
Jerzy Sadek 38'
Grzegorz Ostalczyk 86'
Jerzy Sadek 89'
1:0
2:0
3:0
ŁKS Łódź
4-3-3
Zdzisław Guzicki
Zygmunt Gutowski
Bolesław Szadkowski
Wiesław Chodakowski
Mieczysław Korzeniowski
Andrzej Pyrdoł Grafika:Zmiana.PNG (85' Ryszard Polak)
Piotr Suski
Grzegorz Ostalczyk
Jerzy Sadek
Jan Mszyca
Andrzej Grębosz

trener: Józef Walczak
Wisła Kraków
4-3-3
Henryk Stroniarz
Henryk Maculewicz
Ryszard Wójcik
Jerzy Płonka
Adam Musiał
Zbigniew Krawczyk
Tadeusz Kotlarczyk
Czesław Studnicki
Kazimierz Kmiecik
Ryszard Sarnat
Hubert Skupnik

trener:Michał Matyas

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl

Spis treści

Relacje prasowe

Echo Krakowa. 1971, nr 183 (7/8 VIII) nr 8059

A Wisła? Chcielibyśmy żeby jedyny reprezentant Krakowa w ekstraklasie znalazł się w tej grupie drużyn. Krakowianie spędzili wakacje na tournee po USA i Kanadzie, gdzie odnieśli kilka cennych sukcesów. Już po powrocie do kraju rozegrali tylko jeden mecz sparingowy z III-ligowym zespołem Karpat Krosno, wygrywając 4:0. Na podstawie tego spotkania trudno jednak powiedzieć coś konkretnego o aktualnej formie wiślaków. Przez ostatnie dni przebywali oni na zgrupowaniu w Myślenicach, skąd wczoraj po południu wyjednali autokarem.

Dziś wieczorem, przy świetle elektrycznym rozegrają mistrzowski mecz z beniaminkiem I ligi — ŁKS-em. Wiadomo, że takie spotkania są. bardzo trudne, cała Łódź wybiera, się na ten mecz...

Wisła wyjechała w następującym składzie: Gonet i Stroniarz (bramkarze), Polak, Wójcik, Płonka, Musiał (obrońcy), Studnicki, Maculewicz, Kotlarczyk, T. Michaliszyn i Krawczyk (pomocnicy) oraz Skupnik, Sarnat, Kmiecik i Lendzion (napastnicy).


Echo Krakowa. 1971, nr 184 (9 VIII) nr 8060

Wysoka porażka Wisły z ŁKS-em

ŁKS ŁÓDŹ — WISŁA 3:0 (1:0). Bramki strzelili: Sadek w-38 i 89 min. oraz Ostalczyk w 86 min. Sędziował p. Kustoń z Poznania. Widzów około 40 tys.

WISŁA: Stroniarz, Maculewicz, Płonka, Wójcik, Musiał, Krawczyk, Kotlarczyk, Studnicki, Kmiecik, Sarnat, Skupnik. Piłkarze Wisły źle rozpoczęli nowy sezon. W Łodzi doznali dotkliwej porażki z beniaminkiem I ligi, LKS-em. Krakowianie zagrali słaby mecz i nie bardzo usprawiedliwia ten fakt osłabienie drużyny (Wisła wystąpiła bez kontuzjowanego Lendziona i chorego Polaka). Brakowało skuteczności w grze napastników, a w ostatnich czterech minutach i obrona popełniła błędy, gdyż w tym krótkim okresie łodzianie strzelili1 dwie bramki.

Najlepszymi zawodnikami w drużynie krakowskiej byli: Wójcik, Musiał i Skupnik


Gazeta Krakowska. 1971, nr 184 (5 VIII) nr 7288

Wisła

Zespól „Białej Gwiazdy” — ostatni cykl przygotowań do nadchodzącego sezonu realizuje na zgrupowaniu w Myślenicach. Zawodnicy pierwszej i drugiej drużyny pracując pod okiem trenera Michała Matyasa. trenują solidnie, choć nasilenie treningowe nie osiągnęło szczytowych możliwości.

Kierownictwo piłkarzy wzięło bowiem pod uwagę forsowne, ale udane (były sukcesy) tournee po USA. Zespól Wisły przebywać będzie na zgrupowaniu w Myślenicach do 6 sierpnia skąd bezpośrednio piłkarze wyjadą do Łodzi, gdzie w najbliższą sobotę, przy świetle elektrycznym, grać będą pierwszy pojedynek z beniaminkiem ligi — zespołem ŁKS-u. DO Łodzi nie wyjedzie jednak aktualnie najsilniejszy skład. PZPN, mimo uzasadnionego wniosku drużyny krakowskiej, nie zwolnił zawodników-młodzieżowców Garleja i Kapki na mistrzowski pojedynek. Wystąpią oni w reprezentacji młodzieżowej w „Turnieju Przyjaźni" w NRD. Toteż trener Matyas ustali skład spośród następujących piłkarzy: bramkarze — Gonet, Stroniarz, obrońcy i pomocnicy — Polak, Wójcik, Płonka, Musiał, Kotlarczyk, Maculewicz, Studnicki, napastnicy — Kmiecik, Skupnik, Sarnat, Lendzion, T. Michaliszyn.

Spotkanie w Łodzi będzie trudną próbą. Wszyscy piłkarze zdają sobie Jednak sprawę, że punkty zdobyte na starcie liczą się podwójnie.



Gazeta Krakowska. 1971, nr 187 (9 VIII) nr 7291

Ruszyła pierwsza i druga liga. Pierwsze pojedynki nie przyniosły sensacji dużego kalibru lecz odnotować należy kilka niespodziewanych rezultatów. W pierwszych spotkaniach prym wiodły zespoły bez „gwiazd” lecz walczące z ambicją i poświęceniem.

W ekstraklasie beniaminek ŁKS Łódź zwyciężył Wisłę 3:0 i zapewnił sobie przodownictwo tabeli. Doskonale spisują się nadal piłkarze Stali Mielec wczoraj wygrali spotkanie wyjazdowe z Szombierkami i wszystko wskazuje na to. że w nadchodzących rozgrywkach będą mieć sporo do powiedzenia. Mistrz Polski Górnik zremisował z Polonią co świadczy o miernej formie piłkarzy zabrzańskich. Remisowym rezultatem zakończyło się spotkanie Stali Rzeszów z faworytem warszawską Legią która swą grą nie zaimponowała.

— Beniaminek ŁKS pokonał Wisłę (Kraków) 3:0 (1:0).

Bramki zdobyli: Sadek — 2 (w 37 i 89 min.) oraz Ostalczyk w 88 min. Widzów ponad 40 tys.

Niemal komplet widzów stawił się na stadionie ŁKS by po kilkuletniej przerwie dopingować swą drużynę w rozgrywkach, I-ligowych. Tempo spotkania nie było zbyt ostre, gdyż mecz rozpoczął się w ponad 30 stopniowym upale.

Początkowo przeważała Wisła, jednak ataki krakowskiej drużyny załamywały się na polu karnym gospodarzy. Później gra wyrównała się a ŁKS rozpoczął niebezpieczne ataki. W 37 min. Stroniarz musiał skapitulować przed strzałem Sadka.

Po zmianie boisk pierwszy kwadrans należał do łodzian, a następne 20 min. do Wisły.

W atakach gości brak było jednak wykończenia.

W zwycięskiej drużynie wyróżnili się: Sadek. Suski i Szadkowski a w Wiśle — Wójcik w obronie i Skupnik w ataku.

Wisła: Stroniarz. Maculewicz, Płonka, Wójcik, Musiał, Krawczyk, Kotlarczyk, Studnicki, Kmiecik, Sarnat, Skupnik.