1971.09.22 Polska – Turcja 5:1

Z Historia Wisły

Z Wisły zagrał: Adam Musiał.

Skład Reprezentacji Polski:

Jan Gomola - Górnik Zabrze

Zygmunt Anczok - Górnik Zabrze

Andrzej Zygmunt - Legia Warszawa

Jerzy Gorgoń - Górnik Zabrze

Adam Musiał - Wisła Kraków

Zygfryd Szołtysik - Górnik Zabrze

Kazimierz Deyna - Legia Warszawa Grafika:Zmiana.PNG (45’ Andrzej Jarosik - Zagłębie Sosnowiec)

Bronisław Bula - Ruch Chorzów

Jan Banaś - Górnik Zabrze

Włodzimierz Lubański - Górnik Zabrze

Robert Gadocha - Legia Warszawa

Miejsce/Stadion: Kraków.

Strzelcy bramek: Bronisław Bula 33’ (1:0), Włodzimierz Lubański 62’ (2:0), Robert Gadocha 69’ (3:0), Włodzimierz Lubański 73’ (4:0), Nihat Yayöz 83’ (4:1), Włodzimierz Lubański 90’ (5:1).

Selekcjoner: Kazimierz Górski

1971: Nie dali szans Turkom. Polska z Musiałem w składzie gromi rywala

We wtorek 22 września mija dokładnie 49 lat od jednego z bardziej okazałych zwycięstw polskiej reprezentacji w piłce nożnej. Biało-Czerwoni prowadzeni wówczas przez selekcjonera Kazimierza Górskiego zmierzyli się w ramach eliminacji do Mistrzostw Europy z Turcją. W składzie Polaków znalazło się miejsce m.in. dla gracza krakowskiej Wisły - Adama Musiała.


22.09.2020r.

Arek Warchał

historiaWisly


Ówczesne eliminacje do Mistrzostw Europy, które w 1972 roku odbyły się w Belgii, rozpoczęły się dla polskiej kadry bardzo dobrze. Biało-Czerwoni w swoim pierwszym spotkaniu okazali się zdecydowanie lepsi od Albańczyków, których pokonali aż 3:0. Bramki dla naszej kadry strzelali wówczas Robert Gadocha, Włodzimierz Lubański oraz Zygfryd Szołtysik. W kolejnym spotkaniu nie poszło jednak już tak dobrze, jak to miało miejsce przy okazji debiutanckiego spotkania w ówczesnej edycji meczów eliminacyjnych. Polacy w spotkaniu wyjazdowym z wymienioną wcześniej Albanią zaledwie zremisowali 1:1, choć rywalizacja o wiele lepiej rozpoczęła się dla polskiej kadry, która już w 7. minucie objęła prowadzenie. Niestety jeszcze w pierwszej części meczu Medin Zhega doprowadził do wyrównania i do spotkania z Turcją Biało-Czerwoni przystępowali po zwycięstwie oraz po porażce.

Wiślackie akcenty

Spotkanie wspominane dzisiaj było dla osób związanych z krakowską Wisłą wyjątkowe przynajmniej z dwóch powodów. Pierwszym z nich była oczywiście obecność w składzie Adama Musiała, a drugi to miejsce rozgrywania meczu - odbył się bowiem na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana w Krakowie. Co ciekawe, było to wówczas siódme spotkanie reprezentacji Polski, jakie zostało rozegrane przy R22.

Od początku trwania pierwszej części spotkania zdecydowaną przewagę mieli piłkarze prowadzeni przez Kazimierza Górskiego, którzy bardzo często znajdowali się w dobrych sytuacjach do oddania strzału. Polacy próbowali przez ponad pół godziny zdobyć bramkę, jednak mimo wielu szans piłka nie chciała wpaść do tureckiej bramki.

Na szczęście już w 33. minucie Bronisław Bula - ówczesny gracz Ruchu Chorzów - strzelił pierwszego gola i tym sposobem otworzył worek z bramkami dla reprezentacji Polski, będąc w kolejnych fragmentach meczu była niezwykle skuteczną drużyną. Drugie trafienie to dzieło Włodzimierza Lubańskiego, który w meczu z Turkami odznaczył się zabójczą skutecznością i w sumie zdobył aż trzy gole. Na listę strzelców tego dnia wpisał się także Robert Gadocha, notując najbardziej okazałego gola spośród wszystkich strzelonych przez Biało-Czerwonych. Tureckich piłkarzy stać było wyłącznie na odrobienie jednego gola. Siedem minut przed końcem potyczki Nihat Yayöz zapewnił swojemu zespołowi trafienie honorowe.

Polska - Turcja 5:1 (1:0)

1:0 Bula 33'

2:0 Lubański 62'

3:0 Gadocha 69'

4:0 Lubański 73'

4:1 Yayöz 83'

5:1 Lubański 90'


Polska: Gomola – Anczok, Zygmunt, Gorgoń, Musiał, Szołtysik, Deyna (45' Jarosik), Bula, Banaś, Lubański, Gadocha,

Źródło: wisla.krakow.pl