1974.03.17 Legia Warszawa - Wisła Kraków 1:2

Z Historia Wisły

Wersja z dnia 17:58, 18 cze 2020; Zdzis (Dyskusja | wkład)
(różn) ← Poprzednia wersja | Aktualna wersja (różn) | Następna wersja → (różn)
1974.03.17, I Liga, 17. kolejka, Warszawa, Stadion Wojska Polskiego,
Legia Warszawa 1:2 (1:1) Wisła Kraków
widzów: 17.000
sędzia: Jarguz
Bramki

Robert Gadocha 36'

0:1
1:1
1:2
19’ (g) Zdzisław Kapka

56' Kazimierz Kmiecik
Legia Warszawa

Piotr Mowlik
Adam Topolski
Andrzej Zygmunt
Feliks Niedziółka
Jan Samek
Jan Pieszko
Stefan Białas
Tadeusz Cypka
Wiesław Pacocha Grafika:Zmiana.PNG (65' Bogdan Kwapisz)
Władysław Dąbrowski
Robert Gadocha

trener: Jaroslav Vejvoda
Wisła Kraków
4-3-3
Stanisław Gonet
Antoni Szymanowski Grafika:Zk.jpg
Henryk Maculewicz
Jerzy Płonka
Adam Musiał
Henryk Szymanowski
Ryszard Sarnat
Krzysztof Obarzanowski
Zdzisław Kapka
Kazimierz Kmiecik
Marek Kusto

trener: Jerzy Steckiw

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl

Do górnej piłki wyskakuje Płonka z Wisły. Z lewej Zygmunt.
Do górnej piłki wyskakuje Płonka z Wisły. Z lewej Zygmunt.
Pocztówka wydana nakładem 24 000 egzemplarzy.
Pocztówka wydana nakładem 24 000 egzemplarzy.
Warszawski stadion pustoszeje - Wisła znowu wygrała.
Warszawski stadion pustoszeje - Wisła znowu wygrała.

Spis treści

Relacje prasowe

Echo Krakowa. 1974, nr 63 (15 III) nr 8856

Również w niedzielę, tym razem z Warszawy, w paśmie 68,75 MHz, usłyszymy sprawozdanie z meczu piłki nożnej o mistrzostwo I ligi między Legią a Wisłą (początek o godz. 12.05)


Echo Krakowa. 1974, nr 64 (16/17 III) nr 8857

W BARDZO niedobrym stylu rozpoczęli piłkarze Wisły wiosenną rundę ligowych rozgrywek. Mecz z warszawską Gwardią przegrany 0:1 nie byłby może powodem do tak surowej oceny, gdyby jednak porażka z mniej więcej równym klasą rywalem, przyszła po dobrej, ambitnej grze.

Tymczasem krakowianie przegrali spotkanie, w sposób zmuszający do skierowania pod adresem piłkarzy słów krytyki.

Inauguracyjny mecz ligowej wiosny przeszedł już jednak do historii, a przed wiślakami nowe żądanie, znacznie trudniejsze aniżeli przed tygodniem.

Przyjdzie im bowiem grać w Warszawie przeciwko Legii, zespołowi, który należy do najsilniejszych w Polsce i walczy podobnie jak krakowianie o medalową lokatę w rozgrywkach.

Aktualnie obie drużyny mają jednakowy dorobek punktowy —po 20 pkt. w 16 grach i zajmują sąsiednie miejsca w tabeli — 4. Wisła, 5. Legia, przy czym krakowianie mają korzystniejszą różnicę bramkową od przeciwników.

W ostatnich latach wiślacy grali w stolicy zazwyczaj dobrze, odnieśli w meczach z Legią szereg sukcesów, być może iż i tym razem zdołają wrócić, z wyprawy do stolicy z tarczą. Wynik remisowy byłby częściową rehabilitacją krakowian za porażkę z Gwardią a wygrana wróciłaby kibicom wiarę w możliwości zespołu i jego wysoką lokatę w końcowej klasyfikacji rozgrywek.

Miejmy nadzieję, że A. Szymanowski, Gonet, Kapka, Sarnat. Musiał, Kmiecik i pozostali piłkarze Wisły nie wrócą do Krakowa z pustymi rękami.

Echo Krakowa. 1974, nr 65 (18 III) nr 8858

LEGIA — WISŁA 1:2 (1:1). Bramki strzelili: dla Legii — Gadocha w.36 min., a dla Wisły — Kapka w 20 miń. (głową) i Kmiecik w 56 min. gry.

Wisła — Gonet — A. Szymanowski, Maculewicz, Płonka, Musiał — H. Szymanowski, Obarzanowski, Sarnat — Kapka, Kmiecik, Kusto.

Po niefortunnej porażce z warszawską Gwardią przed tygodniem, piłkarze Wisły wzięli się na serio do gry i w wyjazdowym spotkaniu uzyskał piękne zwycięstwo nad Legią. Wygrana krakowian była, w pełni zasłużona.

Mieli oni. przez większą część meczu wyraźną przewagę, stworzyli, więcej niebezpiecznych sytuacji podbramkowych od gospodarzy i znacznie lepiej paraliżowali wszelkie ofensywne poczynania legionistów, Raz tylko Robert Gadocha zdołał wymanewrować defensorów krakowskich, i choć mocno atakowany strzelił bramkę dla swej drużyny.

W zespole krakowskim na najwyższe noty zasłużyli A. Szymanowski i Musiał oraz przebojowy Kusto, którego rajdy wprowadzały spore zamieszanie w szeregach drużyny warszawskiej.

Warto dodać, że legioniści wystąpili w tym meczu bez dwóch kadrowiczów —Deyny i Ćmikiewicza, którzy z uwagi na kontuzje nie mogli grać.


Gazeta Krakowska. 1974, nr 64 (16/17 III) nr 8098

Jutro piłkarze ekstraklasy rozegrają drugą kolejkę spotkań.

Kibice mają nadzieję, że będzie ona ciekawsza od premiery rundy wiosennej. W niedzielę nie dojdzie tylko do skutku pojedynek Ruchu z Zagłębiem Sosnowiec, gdyż chorzowianie walczą w środę z Feyenoordem i chcą dobrze przygotować się do tego pojedynku.

Najciekawiej zapowiada się mecz w Warszawie pomiędzy Legią i Wisłą. Na stadionie Wojska Polskiego zobaczymy kilku reprezentantów: Gadochę, Ćmikiewicza, Deynę, A. Szymanowskiego, Musiała, Kapkę, a z drużyny młodzieżowej — Kmiecika i Mowlika. Obie drużyny nie najlepiej wystartowały tydzień temu, będą więc chciały tym razem zaprezentować się z jak najlepszej strony, by przekonać swych sympatyków, że nie rezygnują z walki o czołowe miejsca w tabeli.

Celem wiślaków jest wywiezienie z Warszawy jednego punktu. Będzie to trudne zadanie, wiele zależeć będzie od postawy środkowych linii obu zespołów.

Polskie Radio przeprowadzi bezpośrednią transmisję z meczu Legia — Wisła w niedzielę o godz. 12.05 w paśmie 68,75 MHz


Gazeta Krakowska. 1974, nr 65 (18 III) nr 8099

Celne strzały Kapki i Kmiecika

Cenne zwycięstwo „Białej Gwiazdy”

Piłkarze krakowskiej Wisły rozwiali obawy swych sympatyków, którzy po niepowodzeniu wiślaków w pierwszym meczu w tym sezonie z Gwardią sądzili, że są oni słabo przygotowani do walki o ligowe punkty. Były to jednak zbyt pochopne wnioski. Podopieczni trenera J. Steckiwa zademonstrowali bowiem podczas wczorajszego pojedynku z Legią w Warszawie znacznie lepszą formę niż tydzień temu i zasłużenie zdobyli dwa punkty.

Wisła nie rezygnuje więc z walki o premiowane miejsce w tabeli.

Niedzielny mecz na stadionie Wojska Polskiego był prowadzony w szybkim tempie, chociaż nie stał na zbyt wysokim poziomie. Legioniści wystąpili w osłabionym składzie, jako że zabrakło w ich szeregach kadrowiczów; Deyny i Ćmikiewicza, którzy leczą jeszcze kontuzje. Odbiło się to na pewno na poziomie gry gospodarzy.

Krakowianie nie zmarnowali szansy, wykorzystując w pełni osłabienie wojskowych.

Pierwszą bramkę zdobył w 20 min. Kapka, który po dokładnym dośrodkowaniu Obarzanowskiego, głową skierował piłkę do siatki. W kwadrans później Legia wyrównała, a autorem bramki był Gadocha, najlepszy zawodnik w zespole gospodarzy. W tym czasie gra się zaostrzyła, doszło do kilku ostrych spięć, w efekcie A. Szymanowski ukarany został „żółtą kartką”.

Wynik meczu ustalił Kmiecik w 56 min., strzelając z dalszej odległości zwycięską bramkę.

Krakowianie mieli jeszcze kilka okazji do podwyższenia wyniku, ale bramkarz Mowlik spisywał się dobrze.

W drużynie Wisły nie było słabych punktów. Najlepiej zagrał Antoni Szymanowski, który nie przegrał ani jednego pojedynku i często włączał się do akcji ofensywnych. Na słowa uznania zasłużył także Musiał.

W ataku podobał się Kusto, inicjując kilka groźnych rajdów, nie miał on jednak szczęścia w strzałach, Kapka i Kmiecik zasygnowali powrót do wysokiej formy.

W sumie zwycięstwo krakowian zasłużone.

WISŁA: Gonet, A. Szymanowski, Maculewicz, Musiał, Płonka, H. Szymanowski, Obarzanowski, Kapka, Kmiecik, Sarnat, Kusto.