1974.07.06 Wisła Kraków - AIK Sztokholm 1:0

Z Historia Wisły

1974.07.06, Puchar Intertoto, 3. kolejka, Kraków, Stadion Wisły, 18:00
Wisła Kraków 1:0 (0:0) AIK Sztokholm
widzów: ok. 1-2.000
sędzia: Świstek z Przemyśla
Bramki
Jerzy Płonka (g) 70’ 1:0
Wisła Kraków
4-3-3
Stanisław Gonet
Henryk Szymanowski
Henryk Maculewicz
Jerzy Płonka
Marek Hawryszko
Janusz Surowiec
Zbigniew Krawczyk
Bogusław Stolczyk
Andrzej Garlej
Kazimierz Gazda
Krzysztof Gacek grafika: Zmiana.PNG (77’ Marian Stolczyk)

trener: Jerzy Steckiw
AIK Sztokholm

Gustafsson
Aberg
Wallgren
Marcus
Lundberg
Johansson Grafika:Zmiana.PNG (77' Sjoegron)
Zetterlund
B. Leback Grafika:Zmiana.PNG (79' Marklund)
Andersson
Lundh
Y. Leback

trener:

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl

Spis treści

Relacje prasowe

Echo Krakowa. 1974, nr 157 (6/7 VII) nr 8950

Wisła-AIK Sztokholm o Puchar Intertoto

TEGOROCZNE rozgrywki piłkarskie o Puchar Intertoto toczą się w cieniu wielkiego turnieju odbywającego się w RFN.

Nie w tym zresztą dziwnego: jeśli w, TV można oglądnąć pojedynki najlepszych drużyn świata, to nawet najwierniejszy kibic zapomina o swoim zespole. Wari to jednak — czy to dla przeprowadzenia konfrontacji, czy też choćby dla zdrowia, odetchnięcia świeżym powietrzem — wybrać się na mecz o ile, oczywiście, nie koliduje on z telewizyjną transmisją.

Dziś właśnie nadarza się taka okazja. Piłkarze Wisły grają bowiem trzeci kolejny mecz w ramach rozgrywek o Puchar Intertoto. Przeciwnikiem „Białej Gwiazdy” jest znany zespół szwedzki, AIK Sztokholm. Klub ten założony został przed 84 laty, przez 47 sezonów bez przerwy występuje, i to z wielkim powodzeniem, w I lidze. Dwukrotnie był mistrzem kraju, sześć razy zdobył wicemistrzostwo i tyleż samo razy zajął trzecie miejsce.

W minionych rozgrywkach ligowych uplasował się na piątej pozycji. Jako ciekawostkę warto dodać, że członkami AIK są: król Karol Gustaw XVI i były premier, Tage Erlander.

Piłkarze AIK rozegrali dwa mecze pa własnym boisku o Puchar Intertoto: w pierwszym pokonali Voest Linz 3:2, w drugim doznali porażki ze. Spartakiem Trnavą 0:1. Najlepszymi zawodnikami drużyny szwedzkiej są: bramkarz, Ronny Gustafsson, obrońca, Bjorn Lunberg i napastnik, Roland Magnusson.

Piłkarze Wisły grają obecnie, jak dobrze wiemy, w mocno rezerwowym składzie, bez pięciu reprezentantów Polski, bez kontuzjowanego Obarzanowskiego, w ostatnim spotkaniu Wystąpili też bez Sarnata, który wkrótce ma wyjechać do Francji. Niemniej jednak jedenastka „Białej Gwiazdy” spisuje się doskonale: w Trnavie uzyskała bezbramkowy wynik ze Spartakiem, a przed tygodniem zremisowała 1:1 z mistrzem Austrii, Voest Linz, w którym grało Sześciu reprezentantów tego kraju.

Dzisiejszy mecz zapowiada się więc nader ciekawie. Organizatorzy przesunęli początek spotkania na godz. 19.30, aby wszyscy kibice mogli spokojnie nań zdążyć po oglądnięciu telewizyjnej transmisji pojedynku Polski z Brazylią. (KAS)


Echo Krakowa. 1974, nr 158 (8 VII) nr 8951

W ROZEGRANYM w Krakowie meczu piłki nożnej, w ramach rozgrywek o Puchar Intertoto, Wisła pokonała szwedzką drużynę. AIK Sztokholm 1:0 (0:0). Bramkę strzelił Płonka w 70 min. Sędziował p. Swistek z Rzeszowa. Widzów około tysiąc.

WISŁA: Gonet, H. Szymanowski, Maculewicz, Płonka, Hawryszko, Surowiec, Krawczyk, B. Stolczyk, Garlej, Gazda, Gacek (M. Stolczyk).

W tym meczu Wisła grała bez siedmiu zawodników z pierwszego zespołu, bez pięciu reprezentantów Polski oraz bez Obarzanowskiego i Sarnata. Przeciwnikiem krakowian był natomiast aktualny lider I ligi. szwedzkiej.

Niemniej jednak młodzi piłkarze „Białej Gwiazdy” w pierwszej połowie pod każdym względem przewyższali swych rywali.

W tej części spotkania drużyna krakowska grała naprawdę ładnie, piłka chodziła od nogi do nogi, obserwowaliśmy wiele ataków a także dużo strzałów. Bramkarz AIK, Gustavsson, bronił jednak w popisowy sposób. W drugiej połowie spotkania gra. wyrównała się. lecz stała się mniej ciekawa. Zwycięską bramkę dla Wisły strzelił w 70 min. Płonka po ładnym zagraniu całej drużyny.

Piłkarze. „Białej Gwiazdy” zdobyli cenne punkty w rozgrywkach o Puchar Intertoto. Prawdopodobnie w następnych rzeczach będą już grali w swym normalnym składzie. Jeśli tak będzie, to Wisła ma szanse zajęcia pierwszego miejsca w swej grupie, a co za tym idzie zdobycia podwójnej premii przed rokiem bowiem zakończyła ten turniej jako zwycięzca. (kas)


Gazeta Krakowska. 1974, nr 159 (6/7 VII) nr 8193

Dzisiaj o godz. 19.30 (a nie jak podają afisze o godz. 18.00) „Wisła” rozegra kolejny mecz o „Puchar Lata — 1974”. Przeciwnikiem krakowian będzie jedenastka AIK Sztokholm.

.Tak na razie wiślacy, mimo że występują bez swoich 5 czołowych zawodników — spisują się w rozgrywkach zupełnie dobrze. Krakowianie zremisowali na wyjeździe w Trnavie ze „Spartakiem” 0:0 i u siebie z austriacką drużyną Voest Linz 1:1.

Kilka słów o szwedzkich piłkarzach. AIK Sztokholm — klub założony przed 84 laty — jest najpopularniejszym klubem sportowym w Szwecji i należy do trzech najstarszych zespołów pierwszoligowych. Od 1924 roku gra bez przerwy w I lidze. Dwukrotnie zdobywał mistrzostwo kraju, sześciokrotnie wicemistrzostwo, i również 6 razy trzecie miejsce. Klub liczy około 2 tys. członków, wśród których znajdują się m. in. król Karol Gustaw XVI. W minionych rozgrywkach ligowych AIK uplasował się na V miejscu. Obecnie na półmetku mistrzostw przewodzi szwedzkiej ekstraklasie. Najlepszymi piłkarzami sztokholmskiej drużyny są: bramkarz Gustafsson, obrońca Lundberg i napastnik Magnusson. AIK nie oddał do reprezentacji Szwecji na MŚ żadnego piłkarza, toteż w rozgrywkach o Puchar Lata występuje w najsilniejszym składzie. W dwóch dotąd rozegranych meczach Szwedzi wygrali z Voest Linz 3:2 i przegrali że „Spartakiem” Trnava 0:1. (s)


Gazeta Krakowska. 1974, nr 160 (8 VII) nr 8194

W „Pucharze Lata"

Wisła—AIK Sztokholm 1:0 (0:0)

Po dwóch kolejnych remisach piłkarze krakowskiej „Wisły" odnieśli pierwsze zwycięstwo w Pucharze Lata zwyciężając na własnym boisku AIK Sztokholm 1:0 (0:0). Młoda drużyna Wisły, choć występowała bez 5-ciu kadrowiczów, a także osłabiona brakiem Sarnata i Obarzanowskiego — odniosła cenne zwycięstwo nad aktualnym liderem szwedzkiej ekstraklasy. Gospodarze zagrali zupełnie dobry mecz, a cieszyć musi postawa młodzieży, która godnie zastąpiła starszych kolegów. Napastnicy Wisły grali szybko, stworzyli wiele groźnych sytuacji pod bramką, Szwedów. Już w pierwszej połowie dalekimi, groźnymi strzałami popisali się dwukrotnie Gacka, Hawryszko i Maculewicz. Po przerwie Wisła nadal miała inicjatywą. Najpierw bliski zdobycia bramki był Krawczyk, który oddał piękny strzał. Zwycięska bramka padła w 70 minucie spotkania. Maculewicz podał piłkę do Płonki, który nie dał szans bramkarzowi gości. Szwedzi mieli pretensje do sędziego pana T. Świstka z Przemyśla, że nie odgwizdał faula na obrońcy szwedzkim. Ale przecież Szwed utrzymał się przy piłce i dopiero jego złe podanie przejął Maculewicz. Goście, choć wystąpili w najsilniejszym składzie nieco zawiedli. W ciągu meczu stworzyli w zasadzie tylko dwie groźne sytuacje pod bramką krakowian. Ich trener po meczu przyznał, że byli zaskoczeni dobrą postawą krakowskiej drużyny. Wisła: Gonet, H. Szymanowski, Maculewicz, Hawryszko, Płonka. Surowiec, Krawczyk. B. Stolczyk, Garlej, Gazda, Gacek (M. Stolczyk). AIK Sztokholm: Gustafsson, Aberg, Wallgren, Marous, Lundberg, Johansson (Hjoegren), Zetterlund, B. Leback (Marklund), Andersson, Lundh, Y. Leback. (s)