1975.09.06 Wisła Kraków - Stal Mielec 2:1

Z Historia Wisły

1975.09.06, mecz towarzyski, Kraków, Stadion Wisły, 17:00, sobota
Wisła Kraków 2:1 (1:0) Stal Mielec
widzów: 2-5.000
sędzia: Socha z Krakowa
Bramki
Zdzisław Kapka 20'
Zdzisław Kapka 52'

1:0
2:0
2:1

63' Oratowski
Wisła Kraków
Janusz Adamczyk (46’ Stanisław Gonet)
Henryk Szymanowski
Henryk Maculewicz
Jerzy Płonka
Adam Musiał
Janusz Surowiec
Kazimierz Gazda
Andrzej Garlej (61’ Krzysztof Gacek)
Zdzisław Kapka
Stanisław Krasny
Marek Kusto (60’ Bogusław Stolczyk)
Stal Mielec
Kukla (46’ Siewierski)
Rześny
Kosiński
Janus
K. Polak (46’ Per)
Gąsior
Padwiński
Oratowski
Hnatio
Bielewicz (46’ Niemiec)
Sekulski

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl


Wedłu "Nowin" Rzeszowksich: Stal – Wisła 2:1. Gole: Kapka 19 i 22’ – Oratowski 63’. Adamczyk (46’ Gonet), H. Szymanowski, Maculewicz, Musiał, Płonka, Surowiec, Gazda, Kapka, Gtarlej (62’ Gacek), Krasny Kusto (60’ Stolczyk); Kukla (46 Siewierski), RZeśny, Kosiński, Jnus. K. Polak (46’ Per), Gąsior, Padwiński, Oratowski, Hnatio, Bielewicz (46’ Niemiec), Sekulski. s. Socha. http://mbc.malopolska.pl/dlibra/doccontent?id=57097 strona 6


Relacje prasowe

Echo Krakowa. 1975, nr 194 (8 IX) nr 9289

Pożyteczny SPARRING ISŁY ze Stalą Mielec

W towarzyskim meczu piłkarskim Wisła pokonała Stal Mielec 2:1 (1:0). Bramki strzelili: dla Wisły — Kapka w 20 i 52 min, a dla Stali — Oratowski w 63 min. Sędziował p. Socha z Krakowa. Widzów ok. 2000.

WISŁA: Adamczyk (od 46 min. Gonet), H. Szymanowski, Maculewicz, Płonka, Musiał, Surowiec, Gazda, Garlej (od 61 min. Gacek), Kapka, Krasny, Kusto (od 60 min. B. Stolczyk).

STAL — Kukla (od 46 min. Siewierski), Rześny, Kosiński, Polak (od 46 min. Gąsior, Padwiński, Hnatio, Bielewicz Niemiec), Sekulski.

Wykorzystując przerwę w ligowych rozgrywkach piłkarze Wisły i Stali rozegrali towarzyskie spotkanie, w którym obydwie drużyny wystąpiły w osłabionych składach, bez kadrowiczów przygotowujących się do meczu z Holandią. Mimo nieobecności Laty, Domarskiego.

Kasperczaka w zespole gości i A. Szymanowskiego oraz Kmiecika (lekka kontuzja po meczu drużyn młodzieżowych z Bułgarią), spotkanie stało ha niezłym poziomie, gra była szybka, sporo emocjonujących sytuacji podbramkowych i trzy bramki zdobyte po efektownych strzałach.

Pierwszą uzyskał Zdzisław Kapka z dokładnego, wysokiej klasy podania Kusty, drugą ten sam zawodnik z rzutu wolnego, a trzecią mielczanin Oratowski.

wykorzystując błąd obrońców krakowskiej., którzy zostawili go zupełnie nie pilnowanego. Gonet spóźnił się o moment z interwencją i po strzale Oratowskiego piłka skierowana w róg bramki wpadła do siatki.

Jak już wspomniałem, mecz był żywy, Wiele szybkich akcji przeprowadzali napastnicy obydwóch drużyn. Wisła miała sporą przewagę, stworzyła szereg dogodnych sytuacji podbramkowych, ale tylko dwie zuch Wykorzystała. Wydaje się, że spotkanie było pożytecznym sparringiem dla obydwóch zespołów w okresie, przerwy w rozgrywkach ligowych. (1)


Gazeta Południowa. 1975, nr 196 (8 IX) nr 8534

A. Brożyniak zmienia ustawienie drużyny

Zwycięstwo Wisły ze Stalą

W sobotę piłkarze krakowskiej Wisły rozegrali na własnym stadionie towarzyski mecz ze Stalą Mielec. Obydwa zespoły wystąpiły bez kadrowiczów, Wiśle zabrakło także Kmiecika, który podczas meczu. „Orląt” z Bułgarami doznał kontuzji.

Spotkanie stało na niezłym poziomie, zwłaszcza wiślacy przeprowadzili kilka szybkich i efektownych akcji zakończonych strzałami. Szczególnie niebezpieczne były rajdy Kusty, podobał się także Kapka, który w roli napastnika czuł się tym razem znacznie lepiej niż na pozycji rozgrywającego.

Pierwszą bramkę zdobył Kapka w 19 min. z podania Surowca. Ten sam zawodnik podwyższył wynik na2:0w50min. strzelając z 20 metrów po rzucie wolnym egzekwowanym przez Garleja. Wynik spotkania ustalił Oratowski, zdobywając bramkę dla gości w 63 min. Końcowy wynik meczu Wisła — Stal 2:1 (1:1).

Wiślacy mogli odnieść znacznie wyższe zwycięstwo, jednakże nie wykorzystali kilku znakomitych okazji strzeleckich.

WISŁA: Adamczyk (Gonet), H.

Szymanowski, Maculewicz, Musiał, Płonka, Surowiec, Gazda, Kapka, Garlej (Gacek), Krasny, Kusto (Stolczyk). (TG)

Już w najbliższą sobotę ekstraklasa piłkarska wznowi rozgrywki. Na temat przygotowań do kolejnych spotkań mistrzowskich rozmawialiśmy z trenerem piłkarzy Wisły A. Brożyniakiem.

Powiedział on: W ubiegłym tygodniu zespół przebywał na zgrupowaniu w Bukownie. Po sobotnim pojedynku kontrolnym dziś gramy rewanżowy mecz towarzyski ze Stalą w Mielcu.

W meczach kontrolnych mam okazję wypróbować nowe założenia taktyczne, trochę inne ustawienie drużyny. W sobotnim meczu ze Stalą w drugiej linii grali Garlej, Płonka i Krasny, natomiast do ataku przesunąłem Kapkę, który w ostatnich meczach ligowych występował w pomocy. Chodzi mi przede wszystkim o wzmocnienie siły uderzeniowej. drużyny.

Wydaje mi się, że to ustawienie drużyny jest lepsze. W sobotę przeprowadziliśmy kilka szybkich kontrataków nie dwoma, lecz czterema zawodnikami.

Nie najlepiej było nadal z celnością strzałów. Mamy szybkich, dobrze wyszkolonych technicznie napastników — trzeba ten atut wykorzystać. Wiele zależeć będzie od postawy pomocników, od tego czy potrafią inicjować szybkie kontruderzenia. Dotąd było z tym nie najlepiej, w nowym zestawieniu druga linia powinna spisywać się znacznie lepiej. (T. G.)