1976.09.29 Wisła Kraków - Celtic Glasgow 2:0

Z Historia Wisły

1976.09.29, Puchar UEFA, 1. runda, Kraków, Stadion Wisły,
Wisła Kraków 2:0 (0:0) Celtic Glasgow
widzów: 45.000
sędzia: Ertugrul Dilek (Turcja)
Bramki
Kazimierz Kmiecik 53’
Kazimierz Kmiecik 59’
1:0
2:0
Wisła Kraków
4-3-3
Stanisław Gonet
Antoni Szymanowski
Henryk Maculewicz
Krzysztof Budka
Zbigniew Płaszewski
Henryk Szymanowski
Zdzisław Kapka
Jan Jałocha grafika: Zmiana.PNG (36’ Leszek Lipka)
Adam Nawałka
Grafika:Zk.jpg Kazimierz Kmiecik
Marek Kusto

trener: Aleksander Brożyniak
Celtic Glasgow

Peter Latchford
Andy Lynch
Johannes Edvaldssen
Pat McCluskey
Danny McGrain
Ronnie Glavin
Roddie MacDonald
Roy Aitken
Kenny Dalglish
Johnny Doyle
Paul Wilson Grafika:Zmiana.PNG (76' Bobby Lennox)

trener: Jock Stein

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl

Okolicznościowa odznaka.
Okolicznościowa odznaka.
Karta prasowa
Karta prasowa
Wspomnienie po latach
Wspomnienie po latach


Był taki mecz: „Polski Cruyff” odprawia Celtic!

Data publikacji: 07-07-2016 17:53


Niemal czterdzieści lat temu na stadionie przy Reymonta odnotowano najwyższą frekwencję w historii meczów Wisły. Dokładnie 29 września 1976 roku Biała Gwiazda zmierzyła się w rewanżowym spotkaniu 1/32 Pucharu UEFA z Celtikiem Glasgow. Zainteresowanie pojedynkiem było ogromne - na trybunach przystosowanych do pomieszczenia około 30 000 widzów, zasiadło ich aż około 45 000!


Szkocka prasa wynik pierwszego spotkania potraktowała jako wypadek przy pracy zespołu słynnego Jocka Steina - trenera, który dziewięć lat wcześniej doprowadził The Bhoys do zwycięstwa w Pucharze Mistrzów. Legendarny szkoleniowiec, który w 1985 zmarł na zawał serca podczas meczu prowadzonej przez niego reprezentacji Szkocji, zapowiadał wygraną nad Wisłą, której ówczesnym opiekunem był Aleksander Brożyniak.

Kmiecik superstar!

Celtic, którego barwy reprezentował wówczas m.in. dobrze znany kibicom Kenny Dalglish, od początku spotkania bił jednak głową w mur. Skomasowana defensywa Wiślaków nie dawała miejsca na grę szybkim szkockim skrzydłowym. Gdy któryś z graczy The Bhoys przedzierał się pod pole karne, skutecznie interweniował Stanisław Gonet. Wisła w przypadku remisu przechodziła dalej, lecz jej celem w drugiej połowie spotkania było potwierdzenie swojej wyższości nad ekipą z Wysp Brytyjskich. W 53. minucie udało się to nie komu innemu, tylko królowi strzelców I ligi sezonu 1975/76 - Kazimierzowi Kmiecikowi, który w Szkocji zyskał przydomek „polski Cruyff”. Napastnik Wisły otrzymał doskonałe podanie od rezerwowego Leszka Lipki, po czym uderzył z około 20 metrów tuż przy prawym słupku Petera Latchforda. Angielski golkiper był bez szans, a wiślacki stadion eksplodował z radości. Ryk kilkudziesięciotysięcznego tłumu dało się usłyszeć zdala od ulicy Reymonta.

Krakowianie pragnęli jeszcze postawić kropkę nad i. Udało się to zaledwie kilka minut później, a autorem bramki był oczywiście Kmiecik. Nie był to jednak gol zwyczajnej urody. Trener Jock Stein przyznał po meczu, że nikt w piękniejszym stylu nie pokonał jeszcze Petera Latchforda. Szkot wiedział, co mówi. Wiślacki snajper zdecydował się bowiem na lob zza narożnika pola karnego, a piłka minęła interweniującego bramkarza i zatrzepotała w siatce. 2:0 po godzinie gry - lepszy wynik trudno było sobie wymarzyć. Zdenerwowani wyspiarze zaczęli grać coraz ostrzej, lecz i to nie przechyliło szali zwycięstwa na ich korzyść. Biała Gwiazda niespodziewanie odprawiła z kwitkiem wielki Celtic Glasgow i trafiła do 1/16 finału Pucharu UEFA! Działo się to na oczach aż 45 000 sympatyków krakowskiego klubu!

Wisła Kraków - Celtic Glasgow 2:0 1:0 Kmiecik 53’ 2:0 Kmiecik 59’

Pierwszy mecz 2:2, awans: Wisła

Wisła: Gonet, A. Szymanowski, H. Szymanowski, Maculewicz, Płaszewski - Nawałka, Budka, Kapka, Jałocha (36. Lipka) - Kmiecik, Kusto

Celtic: Latchford - McCluskey - McGrain, McDonald, Edvaldsson, Lynch - Doyle, Aitken, Glavin, Dalglish, Wilson (76. Lennox)

Jakub Pobożniak

Biuro Prasowe Wisły Kraków SA


Źródło: wisla.krakow.pl


Relacje prasowe


Galeria: