1977.05.04 Śląsk Wrocław - Wisła Kraków 2:0

Z Historia Wisły

1977.05.04, I Liga, 25. kolejka, Wrocław, Stadion Śląska, 17:30, środa
Śląsk Wrocław 2:0 (1:0) Wisła Kraków
widzów: 25.000
sędzia: Marian Kustoń z Poznania.
Bramki
Janusz Sybis 29'
Zygmunt Garłowski (w) 84'
1:0
2:0
Śląsk Wrocław

Zygmunt Kalinowski
Marian Balcerzak
Henryk Kowalczyk
Mieczysław Kopycki
Władysław Żmuda
Roman Faber
Tadeusz Pawłowski
Jan Erlich
Jacek Nocko Grafika:Zmiana.PNG (46' Zygmunt Garłowski)
Mieczysław Olesiak
Janusz Sybis Grafika:Zmiana.PNG (60' Zdzisław Rybotycki)

trener: Władysław Żmuda
Wisła Kraków
4-3-3
Stanisław Gonet
Antoni Szymanowski
Henryk Maculewicz
Krzysztof Budka
Adam Musiał Grafika:Zk.jpg
Kazimierz Gazda grafika: Zmiana.PNG (61’ Janusz Krupiński)
Henryk Szymanowski grafika: Zmiana.PNG (76’ Leszek Pawlikowski)
Zbigniew Płaszewski
Andrzej Iwan
Zdzisław Kapka
Leszek Lipka

trener: Aleksander Brożyniak

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl

Bilet meczowy.
Bilet meczowy.

Spis treści

Relacje prasowe

Echo Krakowa. 1977, nr 100 (4 V) nr 9777

PO EMOCJACH związanych z eliminacyjnym meczem piłkarskich mistrzostw świata w Kopenhadze wznawia rozgrywki polska ekstraklasa. W ciągu tygodnia zespoły I-ligowe rozegrają, aż trzy kolejki spotkań nadrabiając tym samym opóźnienia. Kibice krakowscy z niepokojem jednak oczekują dzisiejszej rundy spotkań, jako że Ich drużyna Wisła — grać będzie z liderem Wrocławiu.

Ostatnie porażki zepchnęły drużynę „Białej "gwiazdy” aż na 11 miejsce w tabeli i co więksi pesymiści już widzieli krakowian w roli zespołu broniącego się przed spadkiem. A oto. co przed meczem we Wrocławiu powiedział nam trener piłkarzy Wisły — Aleksander Brożyniak: Czeka nas bardzo trudny mecz z liderem tabeli, który poza oczywistą chęcią obrony wysokiej pozycji będzie chciał przed własną publicznością zrewanżować się nam za porażkę 0:5 w l rundzie. W meczu przeciwko Śląskowi wystąpimy w osłabieniu i jako, że za „żółtą kartkę” otrzymaną w meczu z Odrą w Opolu odsunięty od jednego spotkania został A. Nawałka, a nie będzie grał także M, Wróbel, któremu w meczu „orląt” w Danii odnowiła się dawna kontuzja, A, Szymanowski i K.

Kmiecik najprawdopodobniej wystąpią we Wrocławiu ale niedawne kontuzje na pewno wpłyną na jakość ich gry. Ponieważ jednak nie zagraża nam groźba degradacji we wrocławskim spotkaniu grać będziemy bez obciążeń psychicznych: i wierzę, że piłkarze obu zespołów pokażą ładny futbol. My szansy na korzystny rezultat będziemy szukać nie w grze defensywnej lecz w otwartej walce, Tyle trener „Białej gwiazdy Z naszej strony w pełni zgadzamy się z opinią szkoleniowca Wisły, iż jego zespół powinien grać bez obciążeń psychicznych.

Niemniej jednak ostatnie występy. z teoretycznie słabszymi przeciwnikami niż Śląsk kończyły się niepomyślnie dla piłkarzy krakowskich Dlatego też w meczu Śląsk — Wisła faworytem będzie drużyna gospodarzy i już podział punktów przyjęlibyśmy jako niewątpliwy sukces Wiślaków


Gazeta Południowa. 1977, nr 100 (4 V) nr 9026

Po emocjach związanych z występem naszej reprezentacji znowu wracamy na ligowe boiska. Dzisiaj rozegrana zostanie 25 kolejka. Mistrzostwa znajdują się już na finiszu — jeszcze tylko 5 kolejek — nie licząc dzisiejszych spotkań — i poznamy mistrza oraz drużyny, które opuszczą ekstraklasę.

Na pozycję lidera wyszedł ostatnio ŚLĄSK i właśnie wrocławianie podejmują dziś u siebie krakowską WISŁĘ. Piłkarzom „Białej Gwiazdy” nie wiedzie się w wiosennej rundzie, w efekcie czego krakowianie wylądowali na bardzo odległej 11 lokacie.

Na dodatek — jak nas poinformował kierownik I drużyny mjr Kosiba w meczu ze Śląskiem, Wisła wystąpi w mocno osłabionym składzie. Nie wystąpią: Kmiecik, któremu na wtorkowym treningu odnowiła się kontuzja pachwiny, Wróbel (wrócił z rozbitym goleniem po pojedynku z młodzieżową reprezentacją Danii) i Nawałka, który za dwie żółte kartki musi pauzować w dzisiejszym pojedynku.

Na szczęście wyleczył już kontuzję A. Szymanowski i wystąpi we Wrocławiu.

Czeka więc Wisłę we Wrocławiu niezwykle trudne zadanie, gospodarze jeśli marzą o mistrzostwie — muszą zdobyć 2 punkty. Ich dodatkowym atutem będzie własne boisko, a jut od dobrych kilku lat wiślacy nie wygrali we Wrocławiu. W I rundzie w Krakowie Wisła wygrała aż 5:0! Radiowe „Studio S-13” nada relacje ze wszystkich spotkań począwszy od godz. 18.33 w pr. I.Gazeta Południowa. 1977, nr 101 (5 V) nr 9027

Lider pokonał Wisłę 2:0

Piłkarze krakowskiej Wisły przegrali kolejne spotkanie o mistrzostwo ekstraklasy, tym razem we Wrocławiu z miejscowym Śląskiem 0:2 (0:1). Spotkanie stało na przeciętnym poziomie, upalna pogoda sprawiła, że obydwa zespoły prowadziły akcje w wolnym tempie. Lepszym zespołem, a przede wszystkim bardziej skutecznym, byli wrocławianie i oni zasłużenie zdobyli dwa punkty.

H Krakowianie i w tym spotkaniu wystąpili w osłabionym składzie bez Wróbla, Nawałki i Kmiecika. Wiślacy grali uważnie w obronie, nie rezygnowali jednak z szybkich kontrataków.

Zwłaszcza Kapka i Iwan przeprowadzili kilka groźnych akcji, jednakże nie potrafili wykorzystać dobrych pozycji strzeleckich. Napastnicy krakowscy przegrali wszystkie pojedynki albo ze Żmudą albo też w ostateczności z bramkarzem Kalinowskim.

Lider tabeli grał nierówno.

Ale w momentach gdy wrocławianie przyspieszali akcje, pod bramką krakowską było gorąco.

Pierwszego gola zdobył Śląsk w 29 min. Sybis otrzymał dalekie podanie od Fabera uciekł obrońcom gości, którzy sygnalizowali spalonego i nie dał szans Gonetowi. Wynik meczu ustalił w 82 min. Garłowski, pięknym strzałem z rzutu wolnego z 17 metrów, po którym piłka wylądowała w samym „okienku”.

Piłkarze obydwu zespołów nie zachwycili, zwłaszcza w drugiej połowie spotkania z boiska Wiało nudą. Wrocławianie Starali się utrzymać korzystny dla nich wynik, mało bojowo grali także wiślacy.

Najlepiej w Wiśle spisywali się: Gonet, Kapka, Iwan i A. Szymanowski.

ŚLĄSK: Kalinowski, Balcerzak, Kowalczyk, Kopycki, Żmuda, Faber, Pawłowski, Erlich, Nocko (46 min. Z. Garłowski), Olesiak, Sybis (60 min. Rybotycki).

WISŁA; Gonet, A. Szymanowski, Maculewicz, Musiał, Raszewski, H. Szymanowski (75 min. Pawlikowski), Budka, Kapka, Lipka, Iwan, Gazda (60 min, Krupiński).

Żółtą kartkę otrzymał Musiał

Po przerwie w rozgrywkach ekstraklasy, spowodowanej przygotowaniami do meczu z Danią, piłkarze wrócili Znów na boiska. Lider tabeli — Śląsk umocnił swą pozycję w tabeli, zwiększając przewagę nad wiceliderem do 3 pkt. Wrocławianie łatwo wygrali z krakowską Wisłą. Wiślacy Padał przeżywają kryzys, grają mało bojowo, bez woli zwycięstwa. Krakowianie wystąpili i tym razem w osłabionym składzie, co w pewnym stopniu usprawiedliwia ich słabsza postawę. Wisła znalazła się w dolnych rejonach tabeli i teoretycznie jest zagrożona spadkiem. A przecież jeszcze nie tak dawno właśnie ten zespół typowano na jedno z medalowych miejsc