1977.06.12 Widzew Łódź - Wisła Kraków 2:1

Z Historia Wisły

1977.06.12, Puchar Ligi, 1/2 finału, Łódź, Stadion Widzewa,
Widzew Łódź 2:1 (1:0) Wisła Kraków
widzów: 10.000
sędzia: Łazowski z Warszawy
Bramki
Rozborski 23'
Kowenicki 50'

1:0
2:0
2:1


60’ Kazimierz Kmiecik
Widzew Łódź

Burzyński
Kostrzewiński
Ciejka
Chodakowski
Grafika:Zk.jpg Możejko
Zawadzki
Pyrdoł
Rozborski
Jędrzejczak Grafika:Zmiana.PNG (65' Tłokiński)
Kowenicki
Gapiński

trener: Paweł Kowalski, Bronisław Waligóra
Wisła Kraków
4-3-3
Stanisław Gonet
Adam Mikoś grafika: Zmiana.PNG (35’ Leszek Pawlikowski)
Krzysztof Budka
Zbigniew Płaszewski
Adam Musiał
Henryk Szymanowski
Andrzej Iwan
Leszek Lipka
Jan Jałocha grafika: Zmiana.PNG (61’ Janusz Krupiński)
Kazimierz Kmiecik Grafika:Zk.jpg
Kazimierz Gazda

trener: Aleksander Brożyniak

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl

Spis treści

Relacje prasowe

Echo Krakowa. 1977, nr 130 (11/12 VI) nr 9807

IMPONUJĄCĄ seria zwycięstw piłkarzy krakowskiej WISŁY w eliminacjach pucharu ligi spowodowała, iż w Krakowie odżyły nadzieje na udział wiślaków w Pucharze UEFA. Zanim jednak piłkarze „Białej gwiazdy znów pojawią się na europejskich boiskach, muszą odnieść jeszcze dwa zwycięstwa: w półfinale 12 bm. i finale 19 bm. W najbliższą niedzielę półfinały pucharu ligi. Zgodnie z losowaniem wiślacy rozegrają spotkanie w Łodzi z miejscowym Widzewem, aktualnym wicemistrzem Polski. W niedzielnym meczu w zespole krakowskim wystąpi także najprawdopodobniej Wróbel, a z obozu szkoleniowego studentów III roku AWF przybędą posiłki w postaci Goneta i Adamczyka. Trzymajmy więc kciuki za wiślaków... W drugim półfinale Odra walczyć będzie z Lechem.


Echo Krakowa. 1977, nr 131 (13 VI) nr 9808

Pożegnanie ze Startem w Pucharze UEFA

W półfinałowym meczu piłkarskiego pucharu ligi zespół krakowskiej Wisły przegrał w Łodzi z miejscowym Widzewem 1:2 (0:1). Bramki zdobyli: dla zwycięzców Rozborski w 28 min. oraz Kowenicki w 50 min. a dla pokonanych — Kmiecik w 60 min. Sędziował p. Łazowski z Warszawy. Widzów ok. 8 tys. Żółte kartki za niesportowe zachowanie się wobec siebie otrzymali Kmiecik (Wisła) i Możejko (Widzew).

WISŁA wystąpiła w składzie: Gonet, Mikoś (od 35 min. Pawlikowski), p. Szymanowski, Budka, Musiał, Płaszewski, Jałocha (od 60 min. Krupiński), Gazda, Iwan, Kmiecik, Lipka.

Rozwiały się nadzieje kibiców „Białej gwiazdy” na start krakowian w Pucharze UEFA. Po pierwszych zwycięstwach w pucharze ligi Wisła była stawiana w roli faworytów pierwszej edycji nowych rozgrywek. Niestety w półfinale wiślacy trafili na wicemistrza Polski Widzew — łódzki Z pewnością zespół krakowski włożył w mecz w Łodzi wszystkie siły i umiejętności — już w pierwszych minutach kilkakrotnie zagroził bramce Widzewa młody Iwan. Kontrataki Widzewa były jednak groźne. Po błędach krakowskiej obrony padły w 28 i 50 min. bramki, a w 60 min. Kmiecik uzyskał honorowego jak się okazało gola.

Trudno, kibice w Krakowie muszą pogodzić się z faktem, iż zabraknie ich pupilów w najbliższej edycji Pucharu UEFA.

Z pewnością jednak postawa Wisły i w rozgrywkach pucharu ligi mogła się podobać. Grając bez czterech zawodników z pierwszej drużyny (A. Szymanowski, Maculewicz, Kapka i Nawałka) potrafili krakowianie wysoko wygrywać i to także w meczach wyjazdowych.


Gazeta Południowa. 1977, nr 131 (13 VI) nr 9057

Wisła wyeliminowana z „PL“

Nie powiodło się piłkarzom Wisły Kraków w półfinałowym meczu Pucharu Ligi. Krakowianie przegrali w Łodzi z miejscowym Widzewem 1:2 (0:1). — Bramki zdobyli: dla Widzewa Rozborski w 28 minucie i Kowaniecki w 50 min, dla Wisły Kmiecik w 60 min. Wiślacy zagrali tym razem słabiej niż w poprzednich meczach Pucharu Ligi. Napastnicy gości wykazali małą skuteczność, błędy popełniali obrońcy. Właśnie z winy defensywy krakowskiej padła pierwsza bramka dla łodzian, którą zdobył Rozborski. W pierwszej połowie spotkania Wisła miała przewagę w polu. Przeprowadziła kilka ataków, jednakże napastnicy nie potrafili zmusić do kapitulacji bramkarza Burzyńskiego. Dwie doskonałe pozycje strzeleckie zmarnował Iwan. Bardziej niebezpieczne były kontrataki Widzewa.

Tuż po rozpoczęciu drugiej części meczu Kowaniecki, rzucając się „szczupakiem", głową skierował piłkę po centrze Kostrzewińskiego do siatki Goneta. Co prawda 10 minut później Kmiecik wykorzystał nieporozumienie w defensywie Widzewa i zdobył bramkę, ale krakowianie nie zdołali wyrównać. Spotkanie rozegrane zostało w upale, nic więc dziwnego, że w końcówce obydwa zespoły grały wolniej. Mimo to mecz trzymał w napięciu do ostatnich minut i był interesującym widowiskiem.

WISŁA: Gonet, Mikoś (od 35 min. Pawlikowski), Budka, Daszewski, Musiał, II. Szymanowski, Gazda, Jałocha (od 61) min. Krupiński), Iwan, Kmiecik, Lipka.

Żółte kartki: Kmiecik i Możejko.