1979.01.14 Wisła Kraków - Cracovia 5:0

Z Historia Wisły

144. derby z Cracovią
Cały dochód z meczu przeznaczono na rewaloryzację zabytków Krakowa
1979.01.14, Herbowa Tarcza Krakowa, Kraków, Stadion Wisły, 12:00
Wisła Kraków 5:0 (3:0) Cracovia
widzów:
sędzia: R. Wójcik
Bramki
Leszek Lipka 8'
Zdzisław Kapka (k) 14'
Kazimierz Kmiecik 25'
Henryk Maculewicz 63'
Kazimierz Kmiecik 75'
1:0
2:0
3:0
4:0
5:0
Wisła Kraków

Stanisław Gonet Grafika:Zmiana.PNG (46' Marek Holocher)
Piotr Skrobowski Grafika:Zmiana.PNG (46' Jan Jałocha)
Henryk Maculewicz
Zbigniew Płaszewski
Krzysztof Budka
Andrzej Targosz
Leszek Lipka Grafika:Zmiana.PNG (70' Ryszard Suder)
Zdzisław Kapka
Janusz Krupiński
Kazimierz Kmiecik
Michał Wróbel Grafika:Zmiana.PNG (46' Marek Motyka)

trener: Orest Lenczyk
Cracovia

Adam Koczwara Grafika:Zmiana.PNG (70' Wacław Szczerba)
Andrzej Wójtowicz
Edward Bielewicz
Henryk Duda Grafika:Zmiana.PNG (80' Marek Cendrowicz)
Andrzej Turecki
Janusz Surowiec
Krzysztof Gacek
Fryderyk Surma Grafika:Zmiana.PNG (62' Stanisław Kopijka)
Edward Hefko Grafika:Zmiana.PNG (46' Mieczysław Grzesiak)
Józef Konieczny
Ryszard Bujak

trener:

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl

Spis treści

Relacje prasowe

„Dziennik Polski” nr 10 relacja.

”Echo” z 1979.01.15

W 144 „Świętej wojnie”
5:0 Wisły z Cracovią


W 144 „Świętej wojnie” i w VI Meczu Wyzwolenia o „Herbową Tarczę Krakowa", rozegranym wczoraj na boisku Wisły gospodarze pokonali Cracovię 5:0 (3:0). Bramki zdobyli: KMIECIK dwie. LIPKA, KAPKA i samobójcza bramkarz Cracovii KOCZWARA. Cały dochód z meczu przeznaczono na rewaloryzacje zabytków Krakowa.

WISŁA — Gonet (od 48 min Holecher), Skrobowski (od 46 min. Jałocha), Maculewicz. Płaszewski, Budka, Targosz. Lipka (od 70 min. Suder), Kapka. Krupiński, Kmiecik, Wróbel (od 46 min. Motyka).

CRACOVIA — Koczwara (od 70 min. Szczerba). Wójtowicz, Bielewicz. Duda (od 30 min. Cendrowicz), Turecki, Surowiec. Gacek. Surma (od 62 min. Kopijka). Hefko (od 46 min Grzesiak). Konieczny. Bujak.

Punktualnie o 12 na ośnieżone, ale doskonale przygotowane boisko Wisły wbiegły obie drużyny pod przewodnictwem sędziującego 1000 mecz M. Wójcika. Przed rozpoczęciem spotkania działacze sportowi wręczyli M Wójcikowi i Z. Kapce (rozgrywał 500 mecz) wiązanki kwiatów, następnie wszyscy chwilą ciszy uczcili pamięć ostatnio zmarłych byłych krakowskich piłkarzy: Stycznia, Rybickiego i Szczurka.

Tuż po gwizdku do zdecydowanego natarcia ruszyli wiślacy. Oni, też już w 9 minucie ze strzału Lipki uzyskali prowadzenie. W chwilę później na polu karnym podcięty został Kmiecik, sędzia podyktował rzut karny, skutecznie egzekwował go Kapka i było 2:0 Na następnego gola kibice czekali do 25 min., kiedy to po doskonałym zagraniu Wróbla trzecie trafienie dla Wisły uzyskał Kmiecik. Następnie bramkę zdobył bramkarz Cracovii Poczwara, który niefortunnie interweniując po strzale Kmiecika wtrącił piłki; do siatki. Na piętnaście minut przed zakończeniem meczu Kmiecik po solowej akcji ustalił wynik na 5:0 dla Wisły.

Mecz szczególnie w pierwszej połowie toczył się w bardzo szybkim tempie. Zawodnicy prezentowali szereg dobrych zagrań. Tak więc w łącznej punktacji tradycyjnych krakowskich derbów Wisła odniosła 61 zwycięstwo nad Cracovią i po raz 5 zwyciężyła w meczu o „Herbową Tarczę Krakowa". (ms)

Gazeta Południowa. 1979, nr 7 (10 I) nr 9526

W najbliższą niedzielę hejnał z wieży Mariackiej da sygnał do rozpoczęcia Meczu Wyzwolenia o Herbową Tarczę Krakowa, ufundowaną przez redakcję „Tempa”. Na boisku Wisły spotkają się 2 odwieczne rywalki: Biała Gwiazda” i „Pasiaki”.

Będzie to już 144 „święta wojna” w krakowskim wydaniu.

Wprawdzie po ostatnim pojedynku tych zespołów pisało się o 141 derbach, ale ostatnio „uaktualniono” statystykę. Oto bowiem były piłkarz Cracovii, a obecnie jeden z trenerów Wisły — Stanisław Chemicz podczas zbierania materiałów do pracy magisterskiej o konspiracyjnych mistrzostwach Krakowa w latach okupacji wojennej — odnalazł materiały, z których wynika, że Cracovia i Wisła rozegrały jeszcze 2 spotkania nie ujęte do tej pory w oficjalnej statystyce. Oba mecze odbyły się w 1949 r. na stadionie Juvenii i oba w ramach konspiracyjnych mistrzostw Krakowa wygrała Wisła 7:1 i 3:0. W ten sposób będziemy mieć w niedzielę 144 wielkie derby, a ich dotychczasowy bilans wygląda następują co: 62 zwycięstwa Wisły, 51 — Cracovii, 30 — remisów. Bramki: 242:201 dla wiślaków.

Będzie to już szósty Mecz Wyzwolenia. Organizowany jest on dla upamiętnienia „świętej wojny”, która odbyła się tuż po wyzwoleniu Krakowa 28 stycznia 1945 r. Mecz ten równocześnie zainauguruje obchody 60-lecia Krakowskiego OZPN i będzie on stał pod znakiem jubileuszów.

Oto bowiem arbitrem spotkania będzie Mieczysław Wójcik, dla którego będzie to 1000 mecz w karierze sędziowskiej, 500 mecz w barwach Wisły ma rozegrać Zdzisław Kapka. Organizatorzy przygotowali dla kibiców wiele atrakcji m. in. wystąpią popularne „Andrusy”. Całkowity dochód z meczu przeznaczony będzie na rewaloryzację zabytków Krakowa.

(ANS)



Gazeta Południowa. 1979, nr 9 (12/13/14 I) nr 9528

Kibice i piłkarze -na rewaloryzację zabytków

Wisła — Cracovia w Meczu Wyzwolenia

Już po raz szósty rozegrany zostanie w najbliższą niedzielę o godz. 12. Mecz Wyzwolenia o herbową tarczę Krakowa ufundowaną przez redakcję „Tempo”, w którym spotkają się piłkarskie jedenastki Wisły i Cracovii. Cały dochód ze spotkania przeznaczony został na fundusz rewaloryzacji zabytków Krakowa.

Przypomnijmy, że w dotychczasowych 5 spotkaniach trzykrotnie zwyciężyła Wisła — w 1974r., w 1976 r. i w 1978 r., raz Cracovia w 1975 r. i raz mecz zakończył się wynikiem remisowym — w 1977 (choć w rzutach karnych zwyciężyła wtedy Wisła).

Tegoroczny mecz zapowiada się niezwykle ciekawie. W spotkaniach dwóch rywalizujących ze sobą piłkarskich klubów Krakowa nie ma bowiem faworytów. I to bez względu na to jaka różnica klas dzieli aktualnie Wisłę i Cracovię. Dodatkowo posmaku sensacji Meczowi Wyzwolenia dodaje fakt, że w dotychczasowych spotkaniach z tego cyklu jeszcze nigdy nie zwyciężyła drużyna gospodarzy. A Właśnie Wisła wystąpi obecnie w tej roli... I kibice, i piłkarze z niecierpliwością oczekują na wynik spotkania. Warto dodać, że będzie ono — chociaż szóste z tego cyklu — jubileuszowe: dla sędziego Mieczysława Wójcika jako tysięczny sędziowany przezeń mecz, dla Zdzisława Kapki jako 500 rozegrany mecz, a dla Kazimierza Kmiecika (notabene zdobywcy największej ilości — 4 bramek w dotychczasowych Meczach Wyzwolenia) — ponieważ otrzyma nagrodę kibiców za 100 bramek strzelonych w meczach ligowych.

Zanim rozpocznie się Mecz Wyzwolenia przedstawiciele Wisły, Cracovii, Juvenii i Zwierzynieckiego (dwa ostatnie kluby rozegrają za tydzień pomiędzy sobą Mecz Wyzwolenia już po raz 35) złożą wieńce i wiązanki kwiatów na grobach żołnierzy radzieckich w pobliżu Barbakanu, na Grobie Nieznanego Żołnierza oraz pod pomnikiem na pl. Wolności. (wam)



Gazeta Południowa. 1979, nr 10 (15 I) nr 9529

W 144 „świętej wojnie”

Wczoraj na boisku przy ul. Reymonta, w wielkich derbach Krakowa WISŁA wygrała z CRACOVIĄ 5:0 (3:0). Był to VI Mecz Wyzwolenia, organizowany od 1974 r. przez redakcję „Tempa”.

Była to zarazem 144 „święta wojna”, po wczorajszym meczu bilans przedstawia się następująco: 63 zwycięstwa Wisły, 51 Cracovii, 30 remisów, stosunek bramek 247:201.

Tym razem w derbach nie doszło do sensacji. Piłkarze Wisły przewyższali drużynę rywala pod każdym względem, grali szybko, często stosując długie podania na dobieg, co na ośnieżonej płycie boiska dawało najlepsze rezultaty.

Już w 8 min. Wisła objęła prowadzenie, po rzucie rożnym Lipka strzelił mocno z 20 m. i Koczwara był bezradny. W 14 min. za faul na Kmieciku sędzia podyktował karnego, Kapka (rozegrał wczoraj 500 mecz w barwach Wisły!) okazał się niezawodnym egzekutorem. W25 min., po szybkiej wymianie piłek między Wróblem i Kmiecikiem, ten ostatni strzałem z najbliższej odległości podwyższył na 3:0. W tej fazie gry piłkarze Cracovii ani razu poważnie nie zagrozili bramce Goneta.

Po przerwie — jak na trudne warunki terenowe, mecz jest żywy i ciekawy, wiślacy., nadal atakują, a piłkarze Cracovii czynią wszystko, by strzelić choćby honorowego gola. W 63 min., po dośrodkowaniu Kmiecika strzela Maculewicz i Koczwara piąstkuje piłkę do... własnej bramki. 4:0 dla Wisły. W chwilę potem Krupiński nie wykorzystuje Idealnej sytuacji, w 75 min. Kmiecik otrzymał piłkę na dobieg i w sytuacji sam na sam ze Szczerbą nie dał szans bramkarzowi. Dwie okazje na zdobycie honorowego gola mają „Pasiaki”, w 76 min. strzał Surowca wybił z linii bramkowej Maculewicz, w 87 min. Holocher wybił nogami strzał Koniecznego z najbliższej odległości.

Przed meczem delegacje klubów: Cracovii, Wisły, Juvenii, Zwierzynieckiego złożymy kwiaty na grobie Nieznanego Żołnierza i na grobach żołnierzy radzieckich koło Barbakanu.

WISŁA: Gonet (od 46 min. Holocher) — Skrobowski (od 48 min. Motyka), Maculewicz, Budka, Płaszewski — Lipka (od 69 min. Suder), Kapka, Targosz — Wróbel (od 46 min. Jałocha), Kmiecik, Krupiński.

CRACOYIA: Koczwara (od 60 min. Szczerba) — Wójtowicz, Bielewicz, Turecki, Duda (od 76 min. Cendrowicz) — Surma (od 61 min. Kopijka), Surowiec, Hetko — Gacek, Konieczny, Bujak, Sędziował Mieczysław Wójcik