1979.04.08 Mistrzostwa Polski w półmaratonie

Z Historia Wisły

  • 8 kwietnia. Mistrzostwa Polski w półmaratonie. Kraków.

„Dziennik Polski” nr 78 relacja.

Relacje prasowe

Echo Krakowa. 1979, nr 78 (9 IV) nr 10343

NA TRASIE wokół krakowskich Błoń rozegrano wczoraj V mistrzostwa Polski w małym maratonie. Na 25 km. trasie walczyło ponad stu zawodników z 70 klubów w Polsce. Na przedostatnim okrążeniu uformowała się czteroosobowa czołówka, która między sobą rozstrzygnęła walkę o zwycięstwo. Pierwsze miejsce, podobnie jak przed rokiem, wywalczył ZBIGNIEW PIERZYNKA z krakowskiej Wisły, który uzyskał czas 1.16,45 godz.


Gazeta Południowa. 1979, nr 78 (9 IV) nr 9597

Pierzynka wygrał Mały Maraton

Ponad stu długodystansowców wyruszyło na trasę mistrzostw Polski w Małym Maratonie, który został rozegrany na dystansie 25 km dookoła krakowskich Błon. Zawodnicy z miejsca narzucili ostre tempo, przebiegając pierwszy kilometr w czasie 2.57 sek. Pierwsze 5 km przebyte w 15 min. 13 sek. potwierdziło, że maratończycy biegną na bardzo dobry wynik. Prowadziła bieg liczna grupa, ale rej wodzili krakowianie z Pierzynką i Chudeckim na czele, którzy obok bydgoszczanina Marczaka byli najbardziej aktywni. 10 km pokonano w 30 min. 38 sek., 20 km w godzino, 1 minutę i 20 sek. Międzyczasy- były więc doskonałe. Po 18 km na czoło wyszedł Wojtkuński, który kilkoma mocnymi zrywami rozbił liczną grupę. Szpicę stanowili teraz Pierzynka, Chudecki, Wojtkuński, Sajkowski i Nogala.

Zawodnik Wisły Kraków Pierzynka przyspieszył mocno około 400 m przed metą i wygrał.

Nowy mistrz Polski, który powtórzył sukces sprzed roku Zbigniew Pierzynka nie wydawał się. po tym wyczerpującym biegu zbytnio zmęczony. „Myślę — powiedział — że ten sezon będzie dobry. Bieg wygrałem dość łatwo, miałem jeszcze spory zapas sił. Sądzę, że w najbliższym czasie na bieżni powinien zaprezentować dobrą formę”.

A oto ocena trenera kadry narodowej maratończyków Andrzeja Biernata: „Bieg był bardzo ostry i mam nadzieję, że nasi zawodnicy będą mieli wiele do powiedzenia na najbliższym maratonie w Karl-Marks-Stadt.

Odbędzie się on 27 kwietnia i chciałbym zabrać najlepszych z dzisiejszych zawodów”.

W mistrzostwach Polski startował też nestor krakowskich biegaczy Benedykt Gugała, który obchodził właśnie 30-lecie swoich startów. W długiej karierze zdobył m. in. trzy tytuły mistrza Polski i kilka tytułów wicemistrza. Wczoraj pokonał dystans w dobrej formie i zdobył okazały puchar.

A oto wyniki: 1. Pierzynka — Wisła — 1.16,45, 2. Chudecki — Hutnik — 1 16,51, 3. Sajkowski — Legia -1 16,52, 4. Wojtkuński — 1.16,56, 5. Nogala — 1 17,14, 6.

Walkowiak, 7. Ligarski, 8. Finster, 9. Marczak, 10. Jarosiński — Wawel Kraków.

Puchar ufundowany przez redakcję Gazety Południowej dla najlepszego reprezentanta naszego miasta zdobył Pierzynka. (zs)