1981.08.04 Wisła Kraków - Ruch Chorzów 2:0

Z Historia Wisły

1981.08.04, Turniej Mistrzów, Kraków, Stadion Cracovii, 15:30
Wisła Kraków 2:0 (1:0) Ruch Chorzów
widzów: 12.000
sędzia: A. Suchanek z Krakowa
Bramki
Michał Wróbel 11'
Andrzej Iwan 89'
1:0
2:0
Wisła Kraków
4-4-2
Janusz Adamczyk
Marek Motyka
Piotr Skrobowski
Krzysztof Budka
Jan Jałocha
Andrzej Targosz grafika: Zmiana.PNG (57' Roman Plewniak)
Henryk Szymanowski grafika: Zmiana.PNG (57' Janusz Nawrocki)
Janusz Krupiński grafika: Zmiana.PNG (60' Bogusław Dzięgiel)
Leszek Lipka
Andrzej Iwan
Michał Wróbel

trener: Wiesław Lendzion
Ruch Chorzów

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl


Spis treści

Relacje prasowe

Echo Krakowa. 1981, nr 151 (4 VIII) nr 10986


KRAKOWSKIM sympatykom piłki nożnej przypominamy, że dziś na stadionie Cracovii przy ul. Kałuży odbędą się dwa interesujące mecze rozgrywane w ramach „Turnieju mistrzów”. Już o godz. 15.30 rozpocznie się pojedynek Wisły z Ruchem, a o godz. 17.15 przystąpią do walki drużyny Cracovii i Legii.


Echo Krakowa. 1981, nr 152 (5 VIII) nr 10987


WCZORAJ na stadionie Cracovii rozegrano pierwszą część piłkarskiego „Turnieju mistrzów” zorganizowanego z okazji 75-lecia Wisły i Cracovii. Odbyły się dwa mecze, w ich wyniku w finale, wyznaczonym na 9 Wisła: i Legia zaś o trzecie miejsce i Ruch. Jak przebiegały wczorajsze września spotkają się grać będą Cracovia pojedynki? Najpierw zmierzyły Się zespoły Wisły i Ruchu. Zasłużone zwycięstwo 2:0 (1:0) odniosła „Biała gwiazda” zdobywając bramki ze strzałów Wróbla (12 min.) i Iwana (89. min.). Sędziował Aleksander Suchanek z Krakowa, a na trybunach zasiadło ok. 12 tys. widzów. WISŁA wystąpiła w składzie: Adamczyk — Motyka, Skrobowski, Budka, Jałocha — Szymanowski (57 min. Nawrocki), Lipka, Targosz (57 min. Plewniak), Krupiński (61 min. Dzięgiel), Iwan, Wróbel.

W spotkaniu dwóch najstarszych ligowców Wisła posiadała przewagę od pierwszych minut. I gdyby lepiej zagrali pomocnicy, mam na myśli przede wszystkim Szymanowskiego, Targosza i Krupińskiego, bo Lipka należał do najlepszych aktorów tego widowiska krakowianie mogli odnieść bardziej przekonujące zwycięstwo. Iwan i Wróbel siali bowiem sporo zamieszania w szeregach rywali, zbyt rzadko jednak znajdowali wsparcie u kolegów. W 12 min. na polu karnym Ruchu w idealnej pozycji strzeleckiej znalazł się Wróbel i nie zmarnował okazji posyłając piłkę ponad interweniującym Bolestą. Pięć minut po przerwie ten sam zawodnik mógł znów wpisać się na listę strzelców, lecz w sukurs bramkarzowi Ruchu przyszła poprzeczka.

Ukoronowaniem wyższości wiślaków był drugi gol uzyskany w 89 min. przez Iwana, który pięknym wolejem zakończył ,akcję Wróbla. W przededniu inauguracji nowego sezonu piłkarze Wisły zademonstrowali poprawną formę, a kilku zawodników m. in.: Lipka, Jałocha, Iwan, Wróbel, Motyka, Skrobowski znajduje się już w niezłej dyspozycji. Szkoda, że wczoraj z powodu kontuzji nie wystąpił kadrowicz Kapka, bo wówczas mielibyśmy pełny obraz tego co prezentuje aktualnie jedenastka z ul. Reymonta.


Gazeta Krakowska. 1981, nr 147 (27 VII) nr 10240

W dwóch rzutach: 4 sierpnia i 9 września

Jubileuszowy turniej

CRACOVII i WIŚLE stuknęło w tym roku 75 lat, Ale nie czas teraz na okazałe i huczne jubileuszowe uroczystości 75- lecia będą skromne, a ich głównym akcentem sportowym będzie rozpoczynający się już wkrótce JUBILEUSZOWY TURNIEJ MISTRZÓW W PIŁCE NOŻNEJ, Powinna to być impreza udana i ciesząca się sporym zainteresowaniem kibiców piłkarskich. Do udziału w turnieju zaproszono bowiem znane, o bogatej tradycji kluby: 13- krotnego mistrza Polski — RUCH CHORZÓW (pierwszy tytuł wywalczył w 1933 roku ostatni przed 2 laty) oraz kilkakrotnego złotego medalistę MP — LEGIĘ WARSZAWA (1955, 56, 69 i 70). Obok tych zespołów wystąpią oczywiście nasi krakowscy jubilaci: CRACOVIA — 5-krotny mistrz Polski (1921, 30, 32, 37, 48) oraz WISŁA także 5 razy na najwyższym podium (1927, 28, 1949, 50, 78).

Ta czwórka gwarantuje duże emocje tym bardziej, że dla wszystkich drużyn turniej jubileuszowy będzie ostatnim sprawdzianem formy przed rozpoczynającymi się już 9 sierpnia rozgrywkami ligowy­ mi. Już teraz można sobie postawić pytania — jak wypadnie w Krakowie Legia pod wodzą Kazimierza Górskiego? Jaką formę zaprezentują wiślacy po 10 dniowym zgrupowaniu w Belgii? Czego można w tym sezonie oczekiwać od Ruchu i Cracovii? Turniej odbędzie się w dwóch rzutach. Jego pierwszą część zaplanowano na i sierpnia (wtorek) na stadionie Cracovii. Z losowania wynika, że o godz. 15.30 grają Wisła — mistrzów Ruch a o godz. 17.15: Cracovia — Legia. Druga faza zaplanowana jest na dzień 9 września br. na boisku Wisły. Najpierw o godz. 16.30 zmierzą się zespoły pokonane w dniu 4 sierpnia, potem o godz. 18.15 wielki finał — grają zwycięzcy.

A więc 4 sierpnia i 9 września czeka krakowskich kibiców 4 godzinny non-stop piłki nożnej. Regulamin nie przewiduje dogrywek, a tylko rzuty karne strzelane aż do skutku.

Na zwycięzców czeka piękny puchar. Bilety w cenie 60 i 30 zł (ulgowe) już do nabycia.

O tych wszystkich szczegółach jubileuszowego turnieju poinformowano nas na wspólnej konferencji prasowej Cracovii i Wisły.

Przy okazji dowiedziałem się, że oba kluby planują jesienią tego roku wspólną jubileuszową akademię. (ANS)


Gazeta Krakowska. 1981, nr 154 (5 VIII) nr 10247

Jak już informowaliśmy, dziś na stadionie przy ul. Kałuży w Krakowie rozegrane zostaną pierwsze dwa mecze „Turnieju mistrzów”. Zawody organizują z okazji jubileuszu 75-lecia swej działalności Cracovia i Wisła. „Turniej mistrzów” planowano początkowo w znacznie większej obsadzie, jednakże zgłoszeń było niewiele i ostatecznie wezmą w nim udział tylko cztery zespoły. O godz. 15.80 spotkają się najstarsi ligowcy, Wisła gra bowiem z Ruchem, natomiast o godz. 17.15 Cracovia walczy z Legią Warszawa. W przypadku remisu o zwycięstwie zadecydują rzuty karne. Na kilka dni przed rozpoczęciem sezonu ligowego będziemy mieć więc w Krakowie przedsmak piłkarskich emocji. Miejmy nadzieję, że zobaczymy futbol na dobrym poziomie. Na stadionie Cracovii wystąpi dziś kilku kadrowiczów: Janas, Milewski, Okoński, Kajrys, Iwan, Jałocha, Skrobowski i Kapka. Zwycięzcy i pokonani w dzisiejszych meczach spotkają się we wrześniu i pojedynki te zadecydują o ostatecznej kolejności w ,Turnieju mistrzów”, (tg)


Gazeta Krakowska. 1981, nr 155 (6 VIII) nr 10248

Jubileuszowy „Turniej mistrzów”

Wisła — Legia w finale

Wczoraj na stadionie przy ul. Kałuży rozegrane zostały pierwsze mecze piłkarskiego „Turnieju mistrzów”, który zorganizowany został z okazji jubileuszu 75-lecia Cracovii i Wisły. Obok jubilatek wystąpiły zespoły Ruchu Chorzów i Legii Warszawa.

Dla wszystkich tych zespołów był to zarazem ostatni sprawdzian przed sezonem ligowym, który rozpoczyna się już w najbliższą sobotę. Pierwsza część turnieju nie przyniosła zbyt wielkich emocji, poziom spotkań pozostawiał też wiele do życzenia.

W finale, a rozegrany on zostanie we wrześniu, spotkają się Wisła i Legia, natomiast w meczu o trzecie miejsce walczyć będą Cracovia z Ruchem.

45 minut dobrej gry Najpierw Wisła pokonała Ruch Chorzów 2:0 (1:0). W pierwszej połowie spotkanie dwóch najstarszych pierwszoligowców było ciekawe, obydwa zespoły grały szybko, ofensywnie. Już w 11 min. krakowianie objęli prowadzenie, Wróbel otrzymał dokładne podanie, po którym znalazł się sam na sam z bramkarzem chorzowskim i nie zmarnował szansy. Obydwa zespoły miały jeszcze kilka okazji do strzelenia gola, nie potrafiły ich jednak wykorzystać.

Po przerwie tempo meczu wyraźnie spadło, a zawodnicy jakby stracili ochotę do gry. Wiślacy byli zespołem nieco lepszym i oni też zasłużenie wygrali, a wynik meczu ustalił w 89 min. Iwan efektownym strzałem pod poprzeczkę. Wisła wystąpiła tylko bez kontuzjowanego Kapki, demonstrując momentami dobrą grę. Wydaje się, że krakowianie są nieźle przygotowani do sezonu, ale z ostateczną oceną trzeba się wstrzymać do pierwszych meczy ligowych. We wczorajszym, towarzyskim bądź co bądź spotkaniu, Wiślacy nie dali bowiem z siebie wszystkiego. WISŁA: Adamczyk, Motyka, Skrobowski, Budka, Jałocha, Targosz (od 57 min. Plewniak), Szymanowski (od 57 min. Nawrocki), Krupiński (od CO min. Dzięgiel), Lipka, Iwan, Wróbel. Sędziował A. Suchanek. (tg)