1981.10.28 Argentyna - Polska 1:2

Z Historia Wisły

Wersja z dnia 06:49, 15 cze 2020; PawelP (Dyskusja | wkład)
(różn) ← Poprzednia wersja | Aktualna wersja (różn) | Następna wersja → (różn)

Z Wisły zagrali: Andrzej Iwan, Jan Jałocha.

Skład Reprezentacji Polski:

Józef Młynarczyk - Widzew Łódź

Marek Dziuba - ŁKS Łódź

Władysław Żmuda - Widzew Łódź

Paweł Janas - Legia Warszawa

Jan Jałocha - Wisła Kraków

Stefan Majewski - Legia Warszawa

Waldemar Matysik - Górnik Zabrze

Zbigniew Boniek - Widzew Łódź

Andrzej Buncol - Ruch Chorzów

Andrzej Iwan - Wisła Kraków Grafika:Zmiana.PNG (80’ Andrzej Pałasz - Górnik Zabrze)

Włodzimierz Smolarek - Widzew Łódź

Miejsce/Stadion: Buenos Aires.

Strzelcy bramek: Daniel Passarella 42’ (1:0), Andrzej Buncol 55’ (1:1), Zbigniew Boniek 70’ (1:2).

Selekcjoner: Antoni Piechniczek

Relacje prasowe

Gazeta Krakowska. 1981, nr 213 (30/31 X/ 1 XI) nr 10307 [sic!]

Dzięki bramkom Buncola i Bonka

Argentyna pokonana 2:1!

Tego cię chyba nikt nie spodziewali Piłkarska reprezentacja POLSKI pokonała w nocy ze środy na czwartek w Buenos Aires samych mistrzów świata — ARGENTYNĘ 2:1 (0:1). Polacy przystąpili do meczu mając za sobą tylko jeden dzień aklimatyzacji po 32-godzinnej podróży lotniczej. Na dodatek Młynarczyk grał z kontuzjowanym palcem.

Z doniesień agencyjnych wynika, że Argentyńczycy rozpoczęli od ostrych ataków, ale Polacy szybko wyrównali grę, a nasze kontry były groźne. M. in. po zagraniu Smolarka, Iwan minął się z piłką przed pustą bramką. W 42 min. rzut wolny dla gospodarzy, Kempes podaje do Passarelli i ten mocnym strzałem zdobywa prowadzenie.

Po przerwie mecz jest jeszcze ciekawszy, a Polacy grają z minuty na minutę lepiej.

W 50 min. Tarantini wybił piłkę z linii bramkowej po strzale Bońka, ale w 55 min. było jut 1:1. Po akcji Iwana na polu karnym powstało zamieszanie i Buncol strzałem z ok. 10 m pokonał Fillola. Argentyńczycy chcieli szybko odrobić straty.

Ruszyli do huraganowych ataków i jak to w piłce bywa, odsłonili się. W 70 min. Już w polu karnym faulowany był Boniek, ale sędzia urugwajski podyktował tylko wolnego z bocznej linii pola karnego. Boniek strzelił sprytnie i celnie, a podkręcany „rogal” wpadł do siatki. Na nic zdały się ataki gospodarzy. Polacy nie dali sobie odebrać zwycięstwa.

Po meczu trener Piechniczek był uszczęśliwiony: „Gospodarze byli chyba zbyt pewni siebie. Nasz zespół umiejętnie wybijał ich z rytmu, grał mądrze, akcje były przemyślane, wszyscy piłkarze potrafili zmobilizować się na mecz z mistrzami świata. Szczególnie jednak chciałbym podziękować Młynarczykowi, który grał z podwójną »blokadą«„. Trener gospodarzy Menotti powiedział: „Polacy od kilku lat należą do czołówki światowej. Ich groźną bronią jest kontratak. Nie robię tragedii z porażki, jesteśmy dopiero w stadium przygotowań do występów w Hiszpanii, za 8 miesięcy na pewno będziemy grać lepiej”.

ARGENTYNA: Fillol — Olguin, Passarella, Bauza, Tarantini, Barbas, Gallego, Kempes — Amuschategui, Diaz, Gareca (70 min. Valencia).

POLSKA: Młynarczyk — Dziur ba, Żmuda, Janas, Jałocha — Majewski, Matysik, Buncol, Boniek — Iwan (80 min. Pałasz), Smolarek.

Widzów 40 tys.

(ANS)


6