1982.01.24 Cracovia - Wisła Kraków 0:1

Z Historia Wisły

1982.01.24, Herbowa Tarcza Krakowa, Kraków, Stadion Cracovii, niedziela
Cracovia 0:1 (0:1) Wisła Kraków
widzów: 5.000
sędzia: A. Suchanek
Bramki
0:1 30' Andrzej Iwan
Cracovia
4-4-2
Koczwara
Nazizmek
Dybczak
Turecki
Podsiadło
Liszka Grafika:Zmiana.PNG (46' Żurek) Grafika:Zmiana.PNG (65' Setkowicz)
Janusz Surowiec
Karaś
Błachno
Krzysztof Gacek
Konieczny

trener:
Wisła Kraków
4-3-3
Janusz Adamczyk Grafika:Zmiana.PNG (46' Marek Holocher)
Henryk Szymanowski
Krzysztof Budka
Marek Motyka Grafika:Zmiana.PNG (46' Andrzej Targosz)
Jan Jałocha
Leszek Lipka Grafika:Zmiana.PNG (63' Wojciech Gorgoń)
Zdzisław Kapka
Janusz Nawrocki Grafika:Zmiana.PNG (76' Janusz Suwada)
Bogusław Dzięgiel Grafika:Zmiana.PNG (46' Ryszard Suder)
Andrzej Iwan
Michał Wróbel

trener: Wiesław Lendzion

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl

Relacje prasowe

Henryk Szymanowski w walce o piłkę.
Henryk Szymanowski w walce o piłkę.

Z okazji 37 rocznicy wyzwolenia Krakowa przez Armię Radziecką zorganizowany został tradycyjnie już przez redakcję „Tempo" mecz piłkarski między Cracovią i Wisłą. Po raz 9-ty stawką spotkania była Herbowa Tarcza „Tempa", dzieło artysty Stefana Luchtera. Po raz siódmy trofeum zdobyli wiślacy, wygrywając 1:0 (1:0). Bramkę strzelił Iwan w 30 min Sędziował dr A. Suchanek w asyście S. Sochy i J. Sekundy. Widzów blisko 5 tys.


”Gazeta Krakowska” z 1982.01.25

Cracovia: Koczwara — Nazimek, Dybczak, Turecki, Podsiadło — Liszka (46 min. Żurek i 65 min- Setkowicz). Surowiec, Karaś — Błachno, Gacek, Konieczny.

Wisła: Adamczyk (46 min. Holecher) — Szymanowski, Budka, Motyka (46 min. Targosz), Jałocha — Lipka (63 min. Gorgoń), Kapka, Nawrocki (76 min. Suwada) — Dzięgiel (46 min. Suder), Iwan, Wróbel.

Mimo zimowych warunków — ośnieżonego boiska, obydwa zespoły stworzyły interesujące i na niezłym poziomie stojące widowisko. W pierwszej części meczu nieco więcej z gry mieli zwycięscy, dla których bramkę zdobył Iwan po rzucie wolnym, oraz zagrywce lewą stroną boiska przez Wróbla. Po zmianie stron początkowo nadal w ataku byli wiślacy, ale coraz częściej groźnie kontratakowali „pasiaki". W 52 min. minimalnie spudłował Budka, a w chwilą później Surowiec. W 54 min. skuteczną paradą zażegnał niebezpieczeństwo Koczwara po strzale Iwana. Jeszcze w 63 min. Kapka i w 70 min. Budka poważniej zagrozili bramce „pasiaków" ale następnie gra przeniosła się na drugą stronę boiska. W 71 min. Konieczny ograł Budkę, lecz strzelił wzdłuż bramki i piłka nie trafiła do siatki. Była to najlepsza okazja do wyrównania, chociaż ten sam piłkarz w 80 min. trafił piłką w poprzeczkę. a w 3 min. później w słupek. Ostatnie słowo w meczu należało jednak do w wiślaków i w 87 min. po rzucie wolnym Iwana w samo „okienko" niebezpieczeństwo w pięknym stylu zażegnał Koczwara.

Ostatnim akordem udanej imprezy było wręczenie kapitanowi zwycięskiej drużyny Herbowej Tarczy. Ceremonii tej dokonał redaktor naczelny „Tempa", E. Gretschel w obecności wiceprezydenta m. Krakowa, Jana Nowaka, konsula generalnego Konsulatu Generalnego ZSRR w Krakowie, A. Radowa oraz prezesów Cracovii i Wisły. Jednocześnie obydwie jedenastki otrzymały puchary od KOZPN które wręczyli prezes D. Czernecki (Wiśle) oraz wiceprezes F. Hyla (Cracovii).

J. FRANDOFERT („Tempo")