1982.08.31 Francja - Polska 0:4

Z Historia Wisły

Z Wisły zagrał: Jan Jałocha.

Skład Reprezentacji Polski:

Jacek Kazimierski - Legia Warszawa

Paweł Janas - AJ Auxerre

Stefan Majewski - Legia Warszawa

Tadeusz Dolny - Górnik Zabrze

Jan Jałocha - Wisła Kraków

Andrzej Buncol Grafika:Zk.jpg - Legia Warszawa Grafika:Zmiana.PNG (78’ Mirosław Okoński - Lech Poznań)

Janusz Kupcewicz - Lech Poznań

Roman Wójcicki - Widzew Łódź Grafika:Zmiana.PNG (65’ Dariusz Kubicki - Stal Mielec)

Włodzimierz Ciołek - Stal Mielec

Włodzimierz Mazur - Zagłębie Sosnowiec Grafika:Zmiana.PNG (45’ Dariusz Dziekanowski - Gwardia Warszawa)

Włodzimierz Smolarek - Widzew Łódź

Miejsce/Stadion: Paryż.

Strzelcy bramek: Jan Jałocha 28’ (0:1), Janusz Kupcewicz 55’ (0:2), Janusz Kupcewicz 58’ (0:3), Andrzej Buncol 63’ (k) (0:4).

Selekcjoner: Antoni Piechniczek


Relacje prasowe

Gazeta Krakowska. 1982, nr 146 (1 IX) nr 10482

Nieudany rewanż Francuzów za Alicante

Efektowne 4:0 Polaków

30 tysięcy kibiców na stadionie Parc des Princes w Paryża oglądało wczoraj efektowne zwycięstwo 4:0 (1:0) polskich piłkarzy nad Francją. Tak więc gospodarzom nie udał się rewanż za Alicante, tym razem wyższość Polaków nie podlegała dyskusji, którzy szczególnie w II połowie zdecydowanie dominowali na boisku.

Oba zespoły wystąpiły w mocno odmłodzonych składach, widać, że obaj trenerzy Hidalgo i Piechniczek są w trakcie budowania nowych drużyn. Nasz zespół zaczął w ustawieniu 4—i—2, wprawdzie z tylko 2 napastnikami (Smolarek, Mazur), ale do akcji włączała się cala czwórka pomocników, a nawet obrońcy. I właśnie nasz obrońca Jałocha byt autorem pierwszego gola strzelonego w 27 min. Krakowianin wykorzystał kardynalny błąd obrońcy Tresora I pokonał Ettoriego. Po tej bramce Polacy przyspieszyli tempo akcji, przeprowadzili kilka udanych akcji m. in. w 33 min. idealnej sytuacji nie wykorzystał Mazur, w 34 min. kolejny błąd obrony francuskiej i o krok od strzelenia gola był Smolarek. Akcje Francuzów były w tym czasie dość przejrzyste i nasza obrona pewnie interweniująca — rozbijała je bez trudu.

Po przerwie na boisku w miejsce Mazura trener Piechniczek wystawił młodego Dziekanowskiego, dla którego był to dopiero drugi występ w drużynie narodowej. Była to udana zmiana, właśnie w 60 min. po akcji Dziekanowskiego piłkę otrzymał Kupcewicz i płaskim strzałem ulokował ją w siatce.

W minutę później Kupcewicz popisał się mocnym strzałem ok. 25 metrów i zaskoczony Ettori skapitulował. Polacy nadal atakują i w 67 min. Smolarek jest faulowany na polu karnym. Jedenastka, którą pewnie wyegzekwował Buncol.

Polacy grali już teraz na luzie, spokojnie, kontrolując przebieg wydarzeń na boisku. Francuzi dopiero w końcówce zagrozili naszej bramce, ale w M min. Kazimierski wyłapał mocny strzał Solera. W sumie efektowna wygrana naszej drużyny, w której najlepiej grała linia środkowa, a zwłaszcza duet Buncol — Kupcewicz. (ans)

FRANCJA: Ettori — Arnoros, Janvion, Tresor, Bossis — Bijotat, Tigana, Gengini — Delamontagne, Stopyra, Soler.

POLSKA: Kazimierski — Majewski, Dolny, Janas, Jałocha — Wójcicki, Buncol, Kupcewicz, Ciołek — Mazur, Smolarek.

Zmiany w składach. Polska: od 46 min. Dziekanowski za Mazura, od 86 min. Kubicki za Wójcickiego, od 77 min. Okoński za Buncola. Francja: od 48 min. Mahut za Bossisa i Ferreri za Bijotata, od 68 min. Bravo za Stopyrę. Żółta kartka — Buncol.

Sędziował Szwajcar Galle