1982.09.22 Cracovia - Wisła Kraków 2:2

Z Historia Wisły

1982.09.22, Puchar Polski, 1/16 finału, Kraków, Stadion Cracovii,
Cracovia 2:2 (0:0; 1:1; 2:1)
k.: 3:5
Wisła Kraków
widzów: 15.000-20.000
sędzia: J. Goś z Warszawy
Bramki
Podsiadło (k) 77'


Liszka 108'
1:0
1:1
1:2
2:2

81’ (sam.) Podsiadło
98’ Jan Jałocha

Cracovia
4-3-3
Dziedzic
Podsiadło
Dybczak
Turecki Grafika:Zmiana.PNG (14' Piskorz)
Nazimek
Surowiec
Karaś
Konieczny
Gacek
Błachno Grafika:Zmiana.PNG (91' Liszka)
Grafika:Zk.jpg Tobolik

trener:
Wisła Kraków
4-3-3
Janusz Adamczyk
Marek Motyka
Janusz Nawrocki
Wojciech Gorgoń
Jan Jałocha
Leszek Lipka grafika: Zmiana.PNG (91’ Ryszard Suder)
Zdzisław Kapka
Adam Nawałka Grafika:Zk.jpg
Andrzej Targosz
Bogdan Sysło Grafika:Zk.jpg grafika: Zmiana.PNG (70’ Roman Plewniak)
Mariusz Szulżycki

trener: Roman Durniok

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl

Bilet meczowy
Bilet meczowy

Relacje prasowe

”Tempo” z 1982.09.13

Rozlosowano 1/16 Pucharu Polski
Cracovia gra z Wisłą

W ub. czwartek odbyło się w PZPN-ie losowanie 1/16 PP. W tej fazie rozgrywek występują już zespoły I-ligowe. Do najciekawszego pojedynku dojdzie w Krakowie, gdzie spotkają się w derbowym meczu Cracovia i Wisła. Mecze 1/16 PP rozegrane zostaną w środę 22 bm. Oto pełny zestaw par: Siarka Tarnobrzeg - Zagłębie Sosnowiec, Lechia Gdańsk — Widzew, Stal Stocznia Szczecin — ŁKS, Urania Ruda Śląska — Bałtyk Gdynia, Avia Świdnik — Górnik Zabrze, Radomiak — Motor, Olimpia Poznań — Szombierki, Stomil Olsztyn — Pogoń Szczecin, Zagłębie Wałbrzych — Lech Poznań, Polonia Warszawa — Ruch, Stal ST. Wola — Śląsk Wrocław, Piast Gliwice — Gwardia W-wa, Górnik Wałbrzych — Stal Mielec, Wisła Płock — Arka Gdynia, ostatnią parę tworzą: zwycięzca meczu Stal Bielsko-Biała — GKS Tychy (mecz rozegrany zostanie 14 bm.) z Legią W-wa.

”Tempo” z 1982.09.23

Wisła pany dopiero w karnych

CRACOVIA - WISŁA 2-2 (0-0, 1-1); w karnych 3—5

1—0 Podsiadło, 77 min (karny)
1—1 Podsiadło, 81 min (samob.)
1—2 Jałocha, 98 min
2—2 Liszka. 108 min

CBACOVIA: Dziedzic — Podsiadło, Dybczak, Turecki (14 min Piskorz), Nazimek — Surowiec, Karaś, Konieczny — Gacek, Blachno (91 min Liszka), Tobollik.

WISŁA: Adamczyk — Motyka, Nawrocki. Gorgoń, Jałocha — Targosz, Kapka, Sysio (70 min Plewniak) — Lipka (91 min Suder), Nawałka. Szulżycki.

Sędziował: J. Goś z Warszawy. Widzów ok. 15 tys. Żółte kartki: Tobollik ©, Sysło i Nawałka (W).

Po raz drugi w odstępie nie spełna 2 tygodni odbyła się pod Wawelem „święta wojna". Tym razem też pogodzono by się remisem, gdyby nie regulamin Pucharu Polski. W normalnym czasie gry uzyskano bowiem rezultat 1—1; po 30 min dogrywce 2—2, i aby wyłonić zwycięzcę, trzeba było egzekwować rzuty karne.

Ala zacznijmy od początku.. W pierwszej, bezbramkowej połowie mecz był zadęty. Nieco więcej z gry mieli goście: Kapka strzelił w poprzeczkę, a Dziedzic kilkakrotnie musiał interweniować. Tymczasem „pasiaki" miały tylko jedną okazję, kiedy to po składnej akcji: Gacek — Karaś, Adamczyk sparował piłkę po strzale Surowca.

Po przerwie bramka dla wiślaków... wisiała w powietrzu, lecz po jednym z kontrataków Gorgoń sfaulował Tobollika i sędzia podyktował karnego. Pewnym egzekutorem okazał się Podsiadło. Ale zawodnik ten w krótkim odstępie czasu przeżywał dwa wstrząsy: pierwszy w 4 minuty później po kornerze i „główce" Gorgonia skierował piłkę do własnej bramki, a już po dogrywce, egzekwując jako pierwszy z Cracovii rzut karny, trafił piłkę w słupek. W konsekwencji przyczyniło się to do wygranej wiślaków.

W wyżej opisanych okolicznościach. w 81 min Wisła na 1—1 doprowadziła do dogrywki, w której była przez blisko 20 minut zespołem częściej atakującym. Najpierw Jałocha strzelił z 20 m na 3—1 dla Wisły a w 106 min dobrze grający Plewniak przelobował Dziedzica, lecz piłka trafiła w poprzeczką. Tymczasem w 3 min później, po kontrze Cracovii i strzale Koniecznego, tak niefortunnie sparował piłką Adamczyk, że przejął ją Liszka i doprowadził do remisu 2—2. Wynik ten nie uległ już zmianie.

Karne rozpoczęli egzekwować wiślacy: Motyka: 1—0, w rewanżu nastąpiło wspomniane „pudło" Podsiadły: w drugiej kolejce skutecznie strzelali: Targosz (W) i Dybczak (C): w trzeciej: Nawałka (W) i Nazimek (C): w czwartej: Jałocha (W) i Tobollik (C), a w piątej, po celnym trafieniu Kapki, Surowiec już nie strzelał, bo wynik meczu był przesądzony.

J. FRANDOFERT