1983.12.10 TS Wisła Kraków - ŁKS Łódź 3:1

Z Historia Wisły

1983.12.10, I liga, Kraków,
TS Wisła Kraków 3:1 ŁKS Łódź
(15:2; 13:15; 15:4; 15:6)

ilość widzów:


I sędzia: II sędzia: Komisarz:
TS Wisła Kraków
ŁKS Łódź
'
Trenerzy: '
Wiesława Holocher
Lucyna Kwaśniewska
Jarosława Różańska
Lidia Pozłutko
Anna Kucharczyk
Alina Kisiel
oraz na zmiany Beata Buhl
Składy: Pilarczyk
Szalbot
Molenda
Waloch
Rychter
Trojanowska
oraz na zmiany Wilk
Żeleńska
(l) – libero

Spis treści

Relacje prasowe

Grafika:Gazeta Krakowska 1983-12-12.JPG


Echo Krakowa. 1983, nr 241 (9/11 XII) nr 11524

DWA lata ternu pojedynki siatkarek Wisły i ŁKS-u decydowały o mistrzowskim tytule.

Tym razem w roli faworytek wystąpią krakowianki i nie tylko z racji tego, że jutrzejszy mecz odbędzie się w hali przy ul. Reymonta, ale przede wszystkim dlatego, że łodzianki nip dysponują obecnie tak mocnym składem jak przed rokiem czy dwoma laty. Pauzują czołowe zawodniczki zespołu łódzkiego Dudkiewicz i Erbel, a nowo przybyłe Waloch i Wilk (ta druga po rocznej karencji) nie rozumieją się jeszcze najlepiej z koleżankami.

Z drugiej strony nie można całkowicie lekceważyć ŁKS-u.

Jest w końcu obrońcą mistrzowskiego tytułu i mimo niepowodzeń na początku sezonu (ostatnio przegrał we własnej hali z Czarnymi) powinien się znaleźć w czołowej „czwórce”, walczącej o medale.

Echo Krakowa. 1983, nr 242 (12 XII) nr 11525

TRWA zwycięska passa siatkarek Wisły. W sobotę i wczoraj krakowianki odesłały „z kwitkiem” broniący tytułu mistrza Polski —zespół Łódzkiego Klubu Sportowego i inną drużynę z miasta włókniarzy — Start. Gdyby nie chwile słabości podopiecznych Andrzeja Szymczyka wygrane mogły być bardziej efektowne, czyli do zera.

Wiślaczki — pewne swych sił i umiejętności, jakby zlekceważyły przeciwniczki w drugich setach obu spotkań i... przegrały te partie pojedynków.

Ostatecznie, nie miały problemów z rozstrzygnięciem meczów na swoją korzyść. W miarę upływu czasu Uwidaczniała się ich przewaga w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła. Szkoda" więc, że w takiej sytuacji trener Wisły nie dał szansy zademonstrowania Umiejętności zawodniczkom rezerwowym. Przesadna to była, asekuracja! Tylko w sobotę, zresztą bardzo krótko występowała Beata Buhl-Tatka, zmieniając w II secie Annę Kucharczyk zaś Lucyna Kwaśniewska. Jarosława Różańska, Lidia Pozłutko, Alina Kisiel, Wiesława Holocher grały od pierwszej do ostatniej minuty tak w sobotę jak i w niedzielę, WISŁA — ŁKS 3:1 (15:2, 13:15, 15:4, 15:6), Niespełna 10 minut trwał I set. w którym wiślaczki obnażyły wszystkie braki łodzianek. Wydawało się że mecz ten będzie „spacerkiem” dla krakowianek. Tymczasem w drugiej partii ŁKS objął prowadzenie 3:0 Nie oddał go już do końca tej części meczu choć zespół gospodarzy był bardzo bliski odrobienia strat, przegrywając 8:14 doprowadził do stanu 13:14.

Następne sety przebiegały już pod dyktando Wisły. Łodzianki nie potrafiły znaleźć recepty na skuteczne zbicia Kwaśniewskiej.

Kisiel czy Różańskiej. Jedynie Waloch dorównywała umiejętnościami krakowiankom, bardzo słabo natomiast spisywała się czołowa do niedawna zawodniczka ŁKS-u Bartczak-Molenda.

WISŁA — START 3:1 (15:10.

14:16, 15:6, 15:9). Tak jak oczekiwano Start był dla Wisły bardziej wymagającym przeciwnikiem od ŁKS-u. Aż 28 minut potrzebowały krakowianki na wygranie I seta. W drugim, mimo prowadzenia w końcówce 14:12, musiały uznać wyższość łodzianek. Lecz potem drużyna gości tylko na początku kolejnych setów nawiązywała równorzędną walkę. Podobały się wtedy mocne i skuteczne ataki Sielickiej.

Gazeta Krakowska. 1983, nr 292 (12 XII) nr 10861

Kto pokona siatkarki Wisły?

W sobotę i niedzielę siatkarki „Białej Gwiazdy” podejmowały na własnym parkiecie duet łódzki ŁKS—Start, Drużyny te miały być najpoważniejszymi rywalkami Wisły do tytułu mistrza Polski. Po tych spotkaniach można powiedzieć, że w tym sezonie wygrać z Wisłą to prawie niemożliwe.

W pierwszym spotkaniu siatkarki Wisły przełamały kompleks ŁKS, wygrywając pewnie 3:1 (15:2, 13:15, 15:4, 15:8), ŁKS tylko w drugim secie zagroził poważnie krakowiankom i po bardzo zaciętej 28-minutowej walce wygrał 15:13. W pozostałych setach krakowianki panowały na parkiecie. Bardzo dobry blok Kisiel i Holocher oraz efektowne ataki Różańskiej.

1 Kwaśniewskiej doprowadziły do łatwego zwycięstwa. W drużynie krakowskiej podobała się przede wszystkim Jarosława Różańska, która grała zarówno dobrze w obronie jak i w ataku.

Wisła: Pozłutko, Kwaśniewską, Różańska, Kucharczyk, Kisiel, Holocher oraz Buhl-Tatka.

ŁKS: Pilarczyk, Szalbot, Molenda, Waloch, Rychter, Trojanowska oraz Wilk i Żeleńska.

Również łódzki Start nie dał rady krakowskim siatkarkom.

Krakowianki odniosły bezproblemowe zwycięstwo, a „wpadka” w drugim secie była wynikiem chwilowej dekoncentracji krakowianek. Wisła zwyciężyła Start 3:1 (15:10, 14:16, 15:6, 15:9).

Na wyróżnienie zasłużyły: Lidia Pozłutko, Alina Kisiel i Jarosława Różańska.

W meczu niedzielnym Wisłą grała w tym samym składzie co z ŁKS.

Start: Andrzejczak, Cieślak, Długołęcka, Sielicha, Pawełkowie, Miksa oraz Pieczara i Misiurek. (J.K.)