1984.01.11 Indie - Polska 1:2

Z Historia Wisły

Wersja z dnia 06:59, 18 sty 2021; PawelP (Dyskusja | wkład)
(różn) ← Poprzednia wersja | Aktualna wersja (różn) | Następna wersja → (różn)

Z Wisły zagrali: Jan Jałocha, Piotr Skrobowski.

Ostatni oficjalny mecz Skrobowskiego w reprezentacji Polski.


Skład Reprezentacji Polski:

Józef Młynarczyk - Widzew Łódź

Krzysztof Pawlak - Lech Poznań Grafika:Zmiana.PNG (80’ Piotr Skrobowski - Wisła Kraków)

Roman Wójcicki - Widzew Łódź

Józef Adamiec - Lech Poznań

Jan Jałocha - Wisła Kraków

Andrzej Buncol - Legia Warszawa Grafika:Zmiana.PNG (65’ Krzysztof Urbanowicz - Pogoń Szczecin)

Czesław Jakołcewicz - Lech Poznań

Włodzimierz Ciołek - Górnik Wałbrzych

Włodzimierz Smolarek - Widzew Łódź

Dariusz Dziekanowski - Widzew Łódź

Mirosław Okoński - Lech Poznań

Miejsce/Stadion: Kalkuta.

Strzelcy bramek: Dariusz Dziekanowski 10’ (0:1), Krzysztof Pawlak 34’ (0:2), Biswajit Bhattaracharjee 42’ (1:2).

Selekcjoner: Antoni Piechniczek

Ostatni mecz Piotra Skrobowskiego w narodowych barwach. Indie 1:2 Polska

Dotychczasowa historia meczów piłkarskiej reprezentacji Polski obfitowała w wiele spotkań, w których swoje umiejętności mogli zaprezentować piłkarze krakowskiej Wisły. Nie inaczej było 11 stycznia 1984 roku, kiedy to Biało-Czerwoni zmierzyli się w towarzyskim spotkaniu z Indiami, a w składzie polskiej kadry znalazło się miejsce dla kilku graczy Białej Gwiazdy. Jednym z nich był Piotr Skrobowski, dla którego było to ostatnie spotkanie w narodowych barwach.


11.01.2021r.

Arek Warchał

historiawisly.pl

Skład Biało-Czerwonych wystawiony przez selekcjonera Antoniego Piechniczka na tamto spotkanie złożony był wyłącznie z graczy, którzy wówczas występowali na polskich boiskach. Największą liczbę stanowili piłkarze grający w tamtym czasie w Lechu Poznań oraz Widzewie Łódź – łącznie było ich aż ośmiu i, co warto zaznaczyć, wszyscy wybiegli w wyjściowym składzie. Podstawową jedenastkę uzupełnili tacy gracze, jak Andrzej Buncol z Legii Warszawa, Włodzimierz Ciołek z Górnika Wałbrzych oraz Jan Jałocha, zawodnik krakowskiej Wisły. Drugi z piłkarzy Białej Gwiazdy – Piotr Skrobowski – czekał na swoją szansę na ławce rezerwowych.

Nietypowy rywal

Reprezentacja Polski w swojej dotychczasowej historii mierzyła się z wieloma państwami, nierzadko także tymi bardzo odległymi. 11 stycznia 1984 roku kadra Biało-Czerwonych udała się w daleką podróż, by zmierzyć się w ramach rozgrywanego w Kalkucie meczu z Indiami. Co ciekawe, spotkanie to było pierwszym i jak się później okazało ostatnim meczem, w którym spotkały się te dwie reprezentacje. Nic więc dziwnego, że zarówno zespół z Polski, jak i z Indii chciał pozostawić po sobie jak najlepsze wrażenie, a przede wszystkim wygrać. Taki stan rzeczy zapowiadał niemałe emocje.

Przewaga Polaków

Goście z wielkim animuszem rozpoczęli tamto spotkanie, czego efektem były stwarzane sytuacje pod bramką rywala. Już po upływie dziesięciu minut polscy piłkarze mogli cieszyć się ze zdobycia pierwszego gola, którego autorem był grający wtedy w Widzewie Łódź – Dariusz Dziekanowski. Po strzeleniu bramki nasza reprezentacja nie spoczęła na laurach i chciała jak najszybciej podwyższyć prowadzenie, tak, by z większym spokojem obserwować dalsze poczynania przeciwnika. Po raz kolejny do siatki reprezentacji Indii udało się trafić w 34. minucie. Strzelcem drugiego gola był Krzysztof Pawlak, reprezentujący wówczas barwy poznańskiego Lecha. Kiedy wydawało się, że pierwsza część meczu zakończy się dwubramkowym prowadzeniem Polski, Biswajit Bhattaracharjee strzelił kontaktową bramkę i doprowadził do stanu 2:1, który utrzymał się do końca pierwszej część meczu. W drugiej połowie gospodarze ze wszystkich sił starali się wyrównać, jednak Polacy dobrze bronili dostępu do własnej bramki. Nasi reprezentanci także chcieli strzelić kolejną bramkę, by jednoznacznie przekreślić marzenia rywala o korzystnym rezultacie, jednak żadnej z drużyn nie udało się już znaleźć drogi do bramki rywala i mecz zakończył się wynikiem 2:1 dla Polski. W 80. minucie gry na boisku pojawił się Piotr Skrobowski, zmieniając Krzysztofa Pawlaka – ówczesnego piłkarza Lecha Poznań.

Piotr Skrobowski w kadrze

Spotkanie z Indiami było ostatnim meczem Piotra Skrobowskiego w narodowych barwach. Piłkarz urodzony w Krakowie swoją przygodę z seniorską kadrą rozpoczął 22 czerwca 1980 roku. Wówczas Polacy prowadzeni przez selekcjonera Ryszarda Kuleszę wygrali w towarzyskim spotkaniu z Irakiem. W tamtym starciu oprócz Skrobowskiego wystąpili także tacy Wiślacy, jak chociażby Kazimierz Kmiecik, Leszek Lipka czy Andrzej Iwan. Łącznie Piotr Skrobowski zagrał w 15 spotkaniach reprezentacji Polski i podczas każdego z nich był graczem Białej Gwiazdy. Obrońca brał udział m.in. w eliminacjach do Mistrzostw Świata z 1982 roku. W żadnym z piętnastu spotkań w kadrze nie udało mu się jednak trafić do siatki rywala.

Indie – Polska 1:2 (1:2)

0:1 Dariusz Dziekanowski 10'

0:2 Krzysztof Pawlak 34'

1:2 Biswajit Bhattaracharjee 42’

Polska: Józef Młynarczyk - Krzysztof Pawlak (80' Piotr Skrobowski), Roman Wójcicki, Józef Adamiec, Jan Jałocha, Andrzej Buncol (65’ Krzysztof Urbanowicz), Czesław Jakołcewicz, Włodzimierz Ciołek, Włodzimierz Smolarek, Dariusz Dziekanowski, Mirosław OkońskiŹródło: wisla.krakow.pl

nr 10 4