1985.09.04 Czechosłowacja - Polska 3:1

Z Historia Wisły

Z Wisły zagrał: Jan Jałocha.

Ostatni oficjalny mecz Jałochy w reprezentacji Polski.


Skład Reprezentacji Polski:

Eugeniusz Cebrat - Górnik Zabrze

Dariusz Kubicki - Legia Warszawa

Józef Dankowski - Górnik Zabrze

Tadeusz Dolny - Górnik Wałbrzych

Jan Jałocha - Wisła Kraków Grafika:Zmiana.PNG (66’ Dariusz Wdowczyk - Legia Warszawa)

Dariusz Dziekanowski - Legia Warszawa Grafika:Zmiana.PNG (45’ Jan Furtok - GKS Katowice)

Jan Karaś - Legia Warszawa Grafika:Zmiana.PNG (66’ Kazimierz Sokołowski - Pogoń Szczecin)

Włodzimierz Ciołek - Górnik Wałbrzych

Waldemar Prusik - Śląsk Wrocław

Andrzej Pałasz - Górnik Zabrze

Mirosław Okoński - Lech Poznań

Miejsce/Stadion: Brno.

Strzelcy bramek: Jan Berger 17’ (1:0), Waldemar Prusik 47’ (1:1), Waldemar Prusik 61’ (s) (2:1), Luboš Kubík 82’ (3:1).

Selekcjoner: Antoni Piechniczek


„Dziennik Polski” nr 207.

Ostatnie mecze w narodowej kadrze Adama Musiała i Jana Jałochy=

4 września to data, która jest wyjątkowa dla dwóch byłych piłkarzy krakowskiej Wisły - Adama Musiała i Jana Jałochy - którzy tego dnia kolejno w 1974 i 1985 roku po raz ostatni przywdziali koszulki z orłem na piersi.


04.09.2020r.

Arek Warchał

Ostatni mecz Adama Musiała

Reprezentacja Polski, która prowadzona była w tamtym czasie przez jednego z najwybitniejszych selekcjonerów naszej kadry w historii Kazimierza Górskiego zmierzyła się 4 września 1974 roku w towarzyskim meczu z kadrą NRD. W podstawowym składzie polskiej reprezentacji znalazło się miejsce dla dwóch zawodników, którzy wówczas reprezentowali barwy krakowskiej Wisły. Od pierwszej minuty zagrali Antoni Szymanowski oraz Adam Musiał, dla którego spotkanie to było ostatnim występem w narodowych barwach. Z kolei na swoją szansę na ławce rezerwowych musiał zaczekać inny z piłkarzy krakowskiego klubu - Zdzisław Kapka.

Spotkanie, które rozgrywane było w Warszawie, o wiele lepiej rozpoczęło się dla Biało-Czerwonych. Polacy już w 3. minucie spotkania wyszli na prowadzenie, czym wprawili w zachwyt kibiców zgromadzonych tego dnia na trybunach. Było to o tyle duże wydarzenie, gdyż reprezentacja NRD uważana była wówczas za kadrę, która w swoich szeregach ma piłkarzy o bardzo dużych umiejętnościach piłkarskich. Niestety, te umiejętności dały o sobie znać jeszcze podczas trwania pierwszej części meczu. Najpierw Lothar Kurbjuweit doprowadził do wyrównania, a kilka minut po pierwszym golu dla rywali padła kolejna bramka. Tym razem Jana Tomaszewskiego pokonał Eberhard Vogel i pierwsza część spotkania zakończyła się wynikiem 2:1 dla NRD.

W drugiej odsłonie meczu Biało-Czerwoni próbowali zrobić wszystko, by doprowadzić do wyrównania, jednak ostatnie słowo ponownie należało do przeciwników. Kadra NRD w 51. minucie meczu za sprawą gola Hansa Jürgena Dörnera wyszła na dwubramkowe prowadzenie, którego nie oddała już do końca spotkania. Trzeci z piłkarzy krakowskiej Wisły - Zdzisław Kapka - pojawił się na murawie w 73. minucie meczu, zmieniając Andrzeja Szarmacha. 4 minuty później swój występ zakończył natomiast Adam Musiał.

Polska - NRD 1:3 (1:2)

1:0 Lato 3'

1:1 Kurbjuweit 36'

1:2 Vogel 39’

1:3 Dörner 51'

Polska: Tomaszewski - Szymanowski, Gorgoń (66' Kopicera), Bulzacki, Musiał (77' Sobczyński), Maszczyk, Deyna, Ćmikiewicz, Lato, Szarmach (73' Kapka), Gadocha


Adam Musiał dla seniorskiej reprezentacji Polski rozegrał łącznie 34 spotkania. W kadrze zadebiutował 20 października 1968 roku w towarzyskim meczu z NRD. Jego największym reprezentacyjnym sukcesem jest bez wątpienia 3. miejsce wywalczone na Mistrzostwach Świata w 1974 roku. Uczestniczył takze w eliminacjach do Mistrzostw Europy, które odbyły się były w 1972 roku. W 34 spotkaniach aż 22 razy odnosił zwycięstwa.

Ostatni mecz Jana Jałochy

Dokładnie 35 lat temu reprezentacja Polski pod wodzą selekcjonera Antoniego Piechniczka zmierzyła się w wyjazdowym spotkaniu z kadrą Czechosłowacji. Na mecz rozgrywany w Brnie opiekun Biało-Czerwonych zdecydował się zabrać tylko jednego piłkarza, który w tamtym czasie występował w Wiśle Kraków. Tym zawodnikiem był Jan Jałocha, dla którego był to ostatni mecz w seniorskiej kadrze naszego kraju. Wiślak rozpoczął tamto spotkanie w wyjściowym składzie Polaków.

Mecz lepiej rozpoczął się dla Czechosłowacji, która już po niespełna 20 minutach meczu prowadziła 1:0. Pierwszego gola w tamtym meczu w 17. minucie strzelił Jan Berger. Polscy piłkarze dobrze zareagowali na stratę gola, co sprawiło, że w 47. minucie udało im się doprowadzić do wyrównania po golu Waldemara Prusika. Ten sam zawodnik zdobył w 61. minucie swoją drugą bramkę w tamtym meczu. Niestety, tym razem była to bramka samobójcza i tym samym reprezentacja Czechosłowacji wyszła na prowadzenie. W 66. minucie gry na zmianę zawodnika krakowskiej Wisły zdecydował się selekcjoner Antoni Piechniczek, który w jego miejscu posłał do boju Dariusza Wdowczyka. Mimo starań i chęci wyrównania, ostatnią bramkę w tamtym spotkaniu strzelili rywale. Tym razem Eugeniusza Cebrata pokonał Luboš Kubík.

Czechosłowacja - Polska 3:1 (1:0)

1:0 Jan Berger 17’

1:1 Waldemar Prusik 47'

2:1 Waldemar Prusik 61’ (s)

3:1 Luboš Kubík 82


Polska: Cebrat - Kubicki, Dankowski, Dolny, Jałocha (66’ Wdowczyk), Dziekanowski (45’ Furtok), Karaś (66’ Sokołowski), Ciołek, Prusik, Pałasz, Okoński

Jan Jałocha w seniorskiej reprezentacji Polski rozegrał 28 meczów. Miał okazję grać na Mistrzostwach Świata w 1982 roku, kiedy to Biało-Czerwoni zakończyli rozgrywki na trzecim miejscu. Jedyną bramkę dla Polski strzelił w towarzyskim meczu z Francją wygranym 4:0.Źródło: wisla.krakow.pl