2000.01.26 Hiszpania - Polska 3:0

Z Historia Wisły

Z Wisły zagrali: Ryszard Czerwiec, Marek Zając, Maciej Żurawski.

Ostatni oficjalny mecz Czerwca w reprezentacji Polski.

Debiut Zająca w oficjalnym meczu reprezentacji Polski.

Debiut Żurawskiego w oficjalnym meczu reprezentacji Polski jako Wiślaka.



Skład Reprezentacji Polski:

Radosław Majdan - Pogoń Szczecin

Marek Zając - Wisła Kraków Grafika:Zmiana.PNG (60’ Arkadiusz Kaliszan Grafika:Zk.jpg - Polonia Warszawa)

Jacek Zieliński - Legia Warszawa

Michał Żewłakow - Excelsior Mouscron

Sławomir Majak - Hansa Rostock

Tomasz Iwan - PSV Eindhoven

Radosław Michalski - Maccabi Hajfa

Ryszard Czerwiec - Wisła Kraków Grafika:Zmiana.PNG (84’ Marcin Baszczyński - Ruch Chorzów)

Jacek Krzynówek - 1. FC Nürnberg Grafika:Zmiana.PNG (66’ Paweł Kaczorowski - Lech Poznań)

Radosław Gilewicz - Tirol Innsbruck Grafika:Zmiana.PNG (75’ Krzysztof Bizacki - Ruch Chorzów)

Paweł Kryszałowicz - Amica Wronki Grafika:Zmiana.PNG (53’ Maciej Żurawski - Wisła Kraków)

Miejsce/Stadion: Kartagena.

Strzelcy bramek: Raúl González Blanco 15’ (1:0), Ismael Urzaiz 56’ (2:0), Ismael Urzaiz 58’ (3:0).

Selekcjoner: Jerzy Engel

Pierwszy mecz Macieja Żurawskiego w kadrze jako Wiślaka oraz debiut Marka Zająca w biało-czerwonych barwach

Równo 21 lat temu, czyli 26 stycznia 2000 roku, piłkarska reprezentacja Polski rozegrała towarzyskie spotkanie z jedną z najbardziej utytułowanych kadr na świecie – Hiszpanią. Ten mecz był wyjątkowy z kilku względów. Towarzyska gra z La Furia Roja była debiutem dla selekcjonera Jerzego Engela, a ponadto na boisku pojawiło się kilku Wiślaków. Dla Marka Zająca to spotkanie było pierwszym meczem w seniorskiej reprezentacji naszego kraju, a dla Macieja Żurawskiego pierwszą grą w narodowych barwach jako zawodnika Białej Gwiazdy. Ostatecznie górą byli nasi rywale, którzy zwyciężyli aż 3:0.


26.01.2021r.

Arek Warchał

Debiut Jerzego Engela

Na swój debiutancki mecz w roli selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski ówczesny opiekun naszej kadry zabrał wielu piłkarzy, którzy w tamtym czasie grali na polskich boiskach, jednak w szerokim składzie Biało-Czerwonych znalazło się miejsce także dla graczy występujących poza granicami kraju. I tak w pierwszej jedenastce można było zobaczyć chociażby Michała Żewłakowa, ówczesnego piłkarza belgijskiego Excelsior Mouscron, czy chociażby Tomasza Iwana – piłkarza reprezentującego barwy holenderskiego PSV Eindhoven. Łącznie w wyjściowym składzie pojawiło się pięciu zawodników występujących w tamtym czasie w polskiej lidze, a kilku innych czekało na swoją szansę na ławce rezerwowych. W pierwszym składzie Polski znalazło się także miejsce dla dwóch graczy Białej Gwiazdy – Ryszarda Czerwca oraz Marka Zająca. Maciej Żurawski rozpoczynał to spotkanie jako rezerwowy.

Do przerwy 0:1

Od początku trwania meczu widoczna była spora przewaga przeciwnika, który potrafił dłużej utrzymać się przy piłce i przede wszystkim umiał stworzyć sobie dobre okazje pod bramką strzeżoną przez Radosława Majdana. Już w pierwszych minutach meczu Raúl przeprowadził dobrą akcję prawą stroną boiska, a tam został nieprzepisowo zatrzymany przez Żewłakowa. Sędzia nie zastanawiając się zbyt długo wskazał na rzut wolny dla Hiszpanów. Po wykonaniu stałego fragmentu gry niepewnie interweniował Majdan, do piłki doszedł Luis Enrique, ale nieznacznie się pomylił. W 15. minucie Raúl otworzył wynik spotkania, wykorzystując fatalny błąd w obronie Krzynówka. Polak chciał dograć piłkę do jednego z kolegów, jednak zrobił to niecelnie, a gracz Realu Madryt nie mógł nie skorzystać z takiego prezentu. W kolejnych minutach pierwszej części meczu przewaga rywala była coraz bardziej widoczna, jednak nie udało mu się jej przełożyć na zdobycie kolejnej bramki i ostatecznie do przerwy na tablicy widniał wynik 1:0. Nie był to jednak koniec emocji.

Faworyci górą

Już chwilę po wznowieniu gry w idealnej sytuacji, by podwyższyć prowadzenie znalazł się Mendieta, który pojawił się na murawie w 46. minucie, jednak hiszpański gracz strzelił obok słupka. Siedem minut później selekcjoner reprezentacji Polski zdecydował się na zmianę – na boisku w miejsce Pawła Kryszałowicza pojawił się Maciej Żurawski. W 55. minucie Żewłakow dość niepewnie interweniował przed własnym polem karnym, co sprawiło, że jeden z Hiszpanów zdołał oddać strzał na bramkę. Bramkarz poradził sobie z tą próbą, jednak futbolówka wyszła na rzut rożny. Do stałego fragmentu gry podszedł Guardiola, który świetnym zagraniem obsłużył Urzaiza, a ten strzelił kolejną bramkę dla graczy z Półwyspu Iberyjskiego. Był to siódmy gol w narodowych barwach tego zawodnika. Na ósme trafienie napastnik czekał zaledwie dwie minuty – w 58. minucie z najbliższej odległości dobił strzał Raúla i doprowadził do stanu 3:0 dla swojej kadry. W kolejnych minutach obraz gry niewiele różnił się od tego, co można było zaobserwować w poprzednich kilkudziesięciu minutach. Hiszpanie nadal byli stroną dominującą, co potwierdzali dużą aktywnością przy konstruowaniu akcji podbramkowych, jednak do końca spotkania wynik już się nie zmienił. Piłkarze La Roja okazali się zdecydowanie lepsi i ostatecznie zwyciężyli 3:0.

Marek Zając oraz Maciej Żurawski w narodowych barwach

Marek Zając w seniorskiej reprezentacji Polski łącznie rozegrał dwa spotkania. Zarówno mecz z Hiszpanami jak i późniejsza gra ze Szwajcarią były spotkaniami towarzyskimi. Z kolei jeśli chodzi o Macieja Żurawskiego, to jego licznik występów w kadrze zatrzymał się na 72 meczach, w tym 38 w czasach występów w barwach krakowskiej Wisły. Zdobył w nich 17 bramek oraz dwukrotnie zostawał upominany żółtymi kartkami. Jest członkiem Klubu Wybitnego Reprezentanta i miał możliwość gry na takich imprezach jak Mistrzostwa Świata w 2002 oraz 2006 roku i Mistrzostwa Europy w 2008 roku.

Hiszpania – Polska 3:0 (1:0)

1:0 Raul 15'

2:0 Urzaiz 56'

3:0 Urzaiz 58'

Składy:

Hiszpania: Molina (84' Juanmi) – Aranzabal, Paco, Hierro, Velasco – Valeron (75' Cembranos), Guardiola (65' Engonga) – Luis Enrique, Etxeberria (46' Mendieta) – Raul, Urzaiz (69' Salva)

Polska: Majdan – Żewłakow, Zieliński, Zając (60' Kaliszan) – Michalski – Krzynówek (66' Kaczorowski), Czerwiec (84' Baszczyński), Majak – Gilewicz (75' Bizacki), Kryszałowicz (53' Żurawski)

Miejsce: Kartagena



Źródło: wisla.krakow.pl