2007 Kalendarium Budowy

Z Historia Wisły

Podział na lata
<< Powrót 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010


Czarty rok prac:

Spis treści

Styczeń

18 bm. W związku z zaplanowanym na marzec, meczem reprezentacji Polski na stadionie Wisły, prezydent Jacek Majchrowski obiecał rychłe rozpoczęcie prac nad drogami dojścia do trybun E i D. Aby mecz mógł się odbyć potrzeba jeszcze zainstalować profesjonalny monitoring. Blisko rok temu plany takiego monitoringu wykonała Wisła Kraków, jednak do tej pory nie udało się tych planów zrealizować.

26 bm. Policja wyraziła zgodę na wybudowanie tymczasowych dróg do trybun.

Galeria: Styczeń


06.01.2010
fot.: Łukasz Libuszewski

06.01.2007
fot.: Łukasz Libuszewski

06.01.2007
fot.: Łukasz Libuszewski

06.01.2007
fot.: Łukasz Libuszewski

06.01.2007
fot.: Łukasz Libuszewski

06.01.2007
fot.: Łukasz Libuszewski

Fotografie ze strony: http://www.stadionwisly.info

Luty

2 bm. Pojawiła się informacja, że w tegorocznym budżecie miasta Krakowa nie ma środków na budowę kolejnej trybuny stadionu Wisły, a także rozpoczęcie modernizacji stadionu Cracovii oraz kontynuację remontu lodowiska "Pasów". Uchwalone jest jedynie 11,7 mln zł, co wystarczy na dokończenie trybuny D. W ostateczności miasto nie zdążyło (sic!) zbudować drug dojścia i w efekcie mecz z Azerbejdżanem został przeniesiony do Warszawy.

20 bm. Na początku marca UEFA skontroluje stadion Wisły. Będzie to jeden z punktów jakie oceniać będą oficjele Europejskiej Unii Piłkarskiej, w związku z EURO 2012.

21 bm.' Odbyła się wielogodzinna debata Wisły oraz Policji. Jej głównym założeniem było ustalenie co należy zrobić, aby mogły odbywać się mecze przy Reymonta.

22 bm. Miasto zadeklarowało że dokończy budowę stadionu. "Nie ma żadnych zagrożeń dla prowadzonej przez Miasto przebudowy stadionu Wisły Kraków" - zapewnili przedstawiciele prezydenta Jacka Majchrowskiego.

27 bm. W końcu rozpoczęła się budowa dróg dojścia do nowych trybun. To jeden z wymogów stawianych przez Policję, aby mecze na Reymonta mogły odbywać się udziałem publiczności.

Marzec

12 bm. Inwestor budowy stadionu Wisły, czyli Urząd Miasta Krakowa poinformował, że odbiór trybuny zaplanowany został na czerwiec 2007 roku. Oznacza to, że do zakończenia sezonu, na nowej trybunie D nie zasiądą kibice. Nic więc nie wyszło z zaplanowanego wcześniej "oddania" trybuny w pierwszym planowanym terminie, czyli na derby, oraz w drugim - tuż przed meczem z FC Basel w pucharze UEFA.

Kwiecień

5 bm. Kibice mogą już korzystać z nowych sanitariów pod trybuną E. Zostało oddanych do użytku 100 nowych toalet. "Jesteśmy pewni, że kibice będą dbali o nowe toalety, a wszelkie próby ich niszczenia będą zgłaszali ochronie. To przede wszystkim kibicom powinno zależeć na utrzymaniu sanitariatów w jak najlepszym stanie" - mówił Adrian Ochalik.

24 bm. W "Gazecie Wyborczej" ukazała się nowa wizualizacja stadionu. Projekt zmienił się znacząco. Zrezygnowano w nim z piętrowej trybuny A i B, doszło zadaszenie nad narożnikami, a także zmodyfikowano odciągi, dzięki czemu już nie będą się kończyły w parku Jordana. Najbardziej szokującym, jednak był pomysł zadaszenia murawy.

25 bm. W miejskim magistracie rozważało się przekazanie pieniędzy z hali w Czyżynach na stadion Wisły. Taką informację podała "Gazeta Krakowska".

Maj

11 bm. W "Dzienniku Polskim" ukazał się wywiad z architektem stadionu, Wojciechem Obtułowiczem. Poniżej kilka cytatów z tego wywiadu:

- Do końca roku będą wykonane ostateczne projekty: trybuny wschodniej (od strony parku Jordana) i zachodniej. Jeżeli miasto będzie miało środki, to obydwie trybuny mogą być równocześnie budowane od przyszłego roku. W takim tempie inwestycja zakończyłaby się do 2010 r. W innym razie stadion może być gotowy, ale na następne mistrzostwa.

- Odeszliśmy jednak od tego pomysłu (przyp. red. - mowa o zadaszeniu murawy). W końcu piłka nożna została pomyślana jako dyscyplina na świeżym powietrzu. Byłem na krytym stadionie w Schalke. Na zewnątrz było już ciepło, a w środku trzeba było siedzieć w kurtkach.

- Biuro mamy blisko stadionu, zrobiliśmy analizę w terenie i stwierdziliśmy, że w przypadku tej trybuny odciągi mogą być bardziej pionowe.

16 bm. Pan Obtułowicz, od 10 lat projektuje dla miasta, tymczasem okazuje się, że nie ma nawet podpisanej umowy. rewelację tą potwierdził sam zainteresowany, na łamach "Gazety Wyborczej": "Przygotowuję projekt bez umowy."Poniżej wywiad dla tejże "Gazety Wyborczej":

Dawid Hajok: Wiadomo, że projekt stadionu jest stale aktualizowany. Na jakim etapie są prace, co się zmieni?

Wojciech Obtułowicz: - Pracujemy nad nim bez wytchnienia. W tej chwili zespół architektów, którzy nad nim pracują, liczy sześć osób, ale chcę go rozszerzyć do dziesięciu. Nie są to ludzie przypadkowi, wszyscy już wcześniej pracowali przy tym stadionie, są więc wytrenowani w temacie. Na papierze pojawi się wszystko to, co będziemy w stanie zrealizować, a wiadomo, że obiekt musi być gotowy jak najszybciej. Musimy spełnić szereg standardów. Chcemy jednak, żeby stadion został zauważony przez wizytatorów UEFA.

Czy pojemność obiektu przewidziana na 32 560 osób to nie za mało? Czy nie warto zwiększyć jej do 40 tys.?

- Można i jest to pomysł realistyczny. Wiem, że te pytania wynikają z troski o miasto, trzeba jednak liczyć się z tym, że po mistrzostwach będziemy w stanie zapełnić go tylko raz do roku. Działacze klubu obawiają się, że wtedy stadion będzie odstraszał pustkami. Dotychczasowe plany przewidywały ok. 30 tys. pojemności netto plus loża prasowa i sektor dla VIP-ów, co daje w sumie ponad 32 tys. pojemności całkowitej. Dociągniemy jednak do 34 tys. Koncepcję mniejszego stadionu pochwala też minister sportu Tomasz Lipiec. Jemu ten pomysł bardzo się spodobał.

A co z pawilonem medialnym? Czy nie warto byłoby wkomponować go w kształt narożnika?

- Pawilon jest przygotowany do realizacji i do końca tego roku powinien zostać skończony. Nie odważyłbym się go teraz przeprojektować. Tym bardziej że nie pochwalam stałego zmieniania koncepcji. Należy bowiem doskonalić, nie zmieniać. Wydaje mi się, że jego kompozycja jest zrozumiała i klarowna.

Myślał Pan zatem o udoskonaleniu zadaszenia? Czy obły, eliptyczny kształt nie sprawiłby, że obiekt wyglądałby bardziej nowocześnie?

- Popularna dziś "dętka" szybko się znudzi. Gdybyśmy ją zastosowali, kształt stadionu byłby nierozpoznawalny. Nasza koncepcja jest bardziej zachowawcza, ale charakterystyczna. Całość będzie sprawiała wrażenie lżejszej, ażurowej, napełnionej zielenią otaczającą stadion.

Co jeszcze poza pawilonem powinno zostać zrealizowane jeszcze w tym roku?

- Przynajmniej jedna ściana trybuny wschodniej, od strony parku Jordana, co zamknęłoby całość bryły stadionu. Czekamy również, kiedy pojawi się możliwość zdemontowania tego górniczego oświetlenia stadionu. Gdy to się stanie, widoczna będzie już cała sylweta stadionu.

Ile kosztować będzie realizacja projektu?

- Szacujemy, że około 160-170 mln zł.

Czy miasto podpisało w końcu z panem formalną umowę?

- Nie. Nadal przygotowuję projekt bez umowy.

I to nie przeszkadza?

- Przeszkadza. Przygotowujemy projekty podwykonawcze, więc chciałbym móc się określić, a sam nie wiem, na czym stoję. Stawiam tu na szali własną wiarygodność.

Źródło: Gazeta Wyborcza - Kraków

18 bm. Odbyło się spotkanie prezesa Wisły Kraków SSA Mariusza Helera z prezydentem Krakowa Jackiem Majchrowskim. Celem rozmów było ustalenie kwoty, jaką Wisła ma płacić za użytkowanie stadionu.

28 bm. Jacek Majchrowski przedstawił kolejne etapy budowy: "W tym roku będzie wybudowany pawilon medialny i rozstrzygnięty zostanie przetarg na budowę pozostałych trybun. Jeśli uda się go rozstrzygnąć, to chcielibyśmy by trybuna C została zlikwidowana już w tym roku".

Czerwiec

13 bm. Prezes Mariusz Heler wypowiedział się na temat trybuny D: "Dzisiaj odbieraliśmy kolejne informacje na temat trybuny D, przy okazji spotkania dotyczącego usuwania usterek na trybunie E. Do 22 czerwca trybuna miałaby być oddana, ale nie jest to oficjalne stanowisko, potwierdzone na piśmie. Jest to dla nas ważna kwestia w związku ze sprzedażą karnetów na przyszły sezon. Według mnie jest duża szansa, aby do 22 czerwca był monitoring, kołowrotki i oddana trybuna, tzn. jej część, na której siedzą kibice."

21 bm. Minister sportu, Tomasz Lipiec wizytował Stadion Wisły. Odbyło się to w związku z planowanym Euro 2012.

Odbył się odbiór techniczny trybuny D.

Lipiec

19 bm. Miasto odebrało trybuną od firmy Budimex-Dromex, jej wykonawcy.

28 bm. Mimo, że trybuna jest już gotowa, to jednak kibice zasiądą na niej najwcześniej w kolejnym sezonie. "Pod względem budowlanym trybuna jest gotowa. Nadzór budowlany odebrał obiekt w czerwcu" - zapewnia Andrzej Zaborski, zastępca dyrektora Krakowskiego Zarządu Dróg, który kieruje rozbudową stadionu Wisły. Powodem takiej decyzji jest brak dróg dojścia do trybuny.

Sierpień

1 bm. Prezes TS Wisła, Ludwik Miętta-Mikołajewicz wspólnie ze Stowarzyszeniem Kibiców Wisły Kraków rozpoczęła starania o nadanie stadionowi Wisły imienia Henryka Reymana. Pomysł poparła rodzina legendarnego piłkarza Wisły. Miętta-Mikołajewicz mówił przy tym: "To miejsce jest nierozerwalnie związane z Wisłą i jej tradycjami . Dlatego chcielibyśmy nadać stadionowi imię człowieka, który był symbolem naszego klubu."

O sylwetce legendarnego piłkarza, patrioty wyjątkowego człowieka - Henryka Reymana, można poczytać tutaj.

24 bm. Burza która przeszła nad Krakowem uszkodziła dach na trybunie D. Wichura zerwała 24 elementy pokrycia dachu.

28 bm. Nastąpiło oficjalne przekazanie trybuny D Wiśle Kraków. Odbiór techniczny już dwa miesiące temu doszedł do skutku, jednak dopiero teraz możliwe było przekazanie jej klubowi. "Teraz robimy wszystko, aby procedura odbioru trybuny przez policję i straż pożarną przebiegła sprawnie. Jeśli się uda, to już od środy będziemy sprzedawać bilety na tą część stadionu" - powiedział portalowi Interia.pl rzecznik Wisły Adrian Ochalik. "Mamy nadzieję, że już na sobotnim meczu z Lechem frekwencja na stadionie wyniesie 21 tysięcy ludzi, a to już przyzwoita liczba nie tylko jak na polską ligę". Zakończyło to pierwszą fazę przebudowy, która przeciągnęła się w ostateczności o 7-8 miesięcy.

Wrzesień

3 bm. Ruszyła budowa pawilonu medialnego. Według założeń "okrąglak" miał kosztować 12 mln zł, czyli o ponad 50% więcej niż zakładano początkowo. Prace miały potrwać trzy miesiące.

5, 7 bm. W związku z EURO 2012, naniesiono na projekt kolejne poprawki. Nowy projekt zakłada, że obie trybuny wzdłuż boiska będą piętrowe. Tzw. skyboksy, czyli zdecydowanie najdroższe loże, wreszcie ulokowano w takim miejscu, które zapewnia najlepszą widoczność boiska. Zgodnie z wcześniejszymi założeniami stadion oświetlony będzie z masztów umieszczonych na dachach wszystkich czterech trybun. Fasada ma nawiązywać do historycznej kolumnady. Pojawiło się nowe, monumentalne zadaszenie wejścia.

Listopad

30 bm. Została podpisana umowa,która określa jak wysoką cenę będzie Wisła płaciła za użytkowanie stadionu. Umowa opiewa na kwotę 1,09 mln zł (netto), a podpisali ją na czas nieokreślony prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, prezes Wisły Marek Wilczek oraz dyrektor Zarządu Dróg i Transportu Jan Tajster.

Miasto informuje: "Przedmiotem podpisanej dzisiaj, 30 listopada, umowy jest dzierżawa przez Wisła Kraków Spółka Akcyjna nieruchomości będącej własnością Miasta, na której położony jest m.in. budynek stadionowy, płyta boiska głównego, trybuny wokół boiska (oznaczone symbolami A, B, C, D, E, VIP, SUPERVIP), boisko treningowe mineralne, droga wokół stadionu, parking z kostki betonowej, oświetlenie boiska, place i drogi od Al. 3-go Maja, nawierzchnie i chodniki od ul. Reymonta, budynki kas biletowych, ogrodzenie zewnętrzne z siatki stalowej, ogrodzenie wewnętrzne typu Bekaert bramy i furtki, ogrodzenia zewnętrzne z prętów stalowych i bramy stalowe dwuskrzydłowe. Obecnie zarządcą nieruchomości na podstawie umowy użyczenia jest Zarząd Dróg i Transportu, który - w imieniu Miasta – jest inwestorem modernizacji stadionu piłkarskiego Wisły Kraków." Źródło: krakow.pl

Grudzień

12 bm. Jak poinformowała podsekretarz stanu w MSiT Grażyna Leja, Ministerstwo Turystyki i Sportu wystąpiło do rządu o dofinansowanie przebudowy stadionu Wisły w wysokości 20-30 procent całych kosztów. "Gra idzie o sumy rzędu od osiemdziesięciu do dziewięćdziesięciu milionów złotych. Sądzę, że rząd przychyli się do wspomnianej ministerialnej inicjatywy dofinansowania przebudowy stadionu przy ulicy Reymonta" - zapewniła pani minister.

22 bm. Tydzień po obietnicy dofinansowania budowy przez rząd, nowy minister sportu Mirosław Drzewiecki wszystkiemu zaprzeczył, twierdząc że to były obietnice PISu. W efekcie wydawało się że Wisła nie zobaczy ani złotówki z obiecanych wcześniej około 90 mln zł. tego samego dnia, wieczorem minister, na fali oburzenia samorządów, wycofał się z wcześniej powiedzianych słów.

30 bm. Prezydent Krakowa opracował projekt uchwały w sprawie nadania imienia Henryka Reymana stadionowi miejskiemu przy ul. Reymonta 22, gdzie swoje mecze rozgrywa Wisła Kraków.

W uzasadnieniu wyboru czytamy między innymi: "Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym oraz nawiązując do dobrej praktyki stosowanej na całym świecie polegającej na nadawaniu ważnym obiektom sportowym imienia wybitnych sportowców postanawia się uczcić pamięć zasłużonego krakowskiego piłkarza, wielkiego patrioty - Henryka Reymana".

W uzasadnieniu uchwały podkreślono również, że w kontekście Mistrzostw Europy 2012 nadanie imienia stadionowi stwarza miastu doskonałą okazję do promocji poprzez sport i nawiązanie poprzez postać Henryka Reymana do pięknej, liczącej ponad sto lat tradycji TS Wisła Kraków.

Projekt uchwały jest niejako odpowiedzią na zgodne przeświadczenie całej wiślackiej społeczności, ze to właśnie legendarny napastnik "Białej Giwazdy", nieskalany autorytet moralny, wielki patriota, powinien zostać patronem stadionu.

W poświęconej mu książce pt. "Z Białą Gwiazdą w sercu", autor - Paweł Pierzchała - pisze między innymi tak: "Na wiślackim niebie nie brakuje piłkarskich gwiazd. W przeszło stuletniej historii Wisły jedna świeci jaśniej od innych. To gwiazda Henryka Reymana. Do Wisły trafił w 1910 r. i pozostał jej wierny aż do śmierci. Współczesnych zadziwiał swym oddaniem i poświęceniem dla "Białej Gwiazdy". Wisła i Reyman to było jedno." Raduje więc fakt, że dzięki nadaniu jego imienia wiślackiemu stadionowi, ta jedność zostanie jeszcze bardziej umocniona.

Dziennik Polski / wislakrakow.com


Podział na lata
<< Powrót 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010