2008 Kalendarium Budowy

Z Historia Wisły

Wersja z dnia 02:14, 13 lis 2011; Zdzis (Dyskusja | wkład)
(różn) ← Poprzednia wersja | Aktualna wersja (różn) | Następna wersja → (różn)
Podział na lata
<< Powrót 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010


Piąty rok prac:

Spis treści

Styczeń

10 bm. Miasta organizatorzy EURO 2012 podpisały porozumienie, na mocy którego domagać się będą dofinansowania budowy stadionów od rządu w wysokości 50% wszystkich kosztów. W przypadku Wisły daje to kwotę nie bagatela 180 mln zł.

23 bm. Radni Krakowa podjęli uchwałę o nadanie patronatu stadionowi przy Reymonta. Obiekt będzie nosił imię Henryka Reymana. Podziękowania wyraził prezes Wisły, Ludwik Miętta-Mikołajewicz: "Bardzo dziękuję paniom i panom radnym za tę decyzję, ponieważ walczyłem o to od dłuższego czasu. Uważam, że stadion Wisły jest godny tego, aby nosić imię Henryka Reymana". Więcej o Reymanie można poczytać tutaj.

Luty

6 bm. W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się dziś konferencja prasowa, na której przekazano sposób dofinansowania stadionów na EURO. Uchwalono że stadiony w Poznaniu, Gdańsku i Wrocławiu zostaną dofinansowane w 1/3, natomiast stadion w Warszawie w całości sfinansowany będzie ze środków państwowych. O Krakowie nie wspomniano słowem...

Premier Donald Tusk, zapytany o Kraków, poinformował, że pieniądze będą jeśli UEFA, zakwalifikuje Kraków do Mistrzostw Europy.

26 bm.Pawilon Medialny został oficjalnie przekazany do użytku. Na ręce prezesa Wilczka, stosowne dokumenty złożył Jacek Majchrowski. Podczas konferencji w nowym pawilonie prezydent poruszył kwestie dalszego finansowania stadionu: "Mamy zapewnienia odnośnie dofinansowania stadionu od premiera Tuska w rozmowie telefonicznej. Może teraz nie wypada o tym mówić głośno, ale jeśli tego dofinansowania nie będzie to i tak wybudujemy stadion! Stadion musi być i to jest poza dyskusją. Mamy wyjście awaryjne. Sądzę, że termin oddania stadionu - 2011 rok - zakłada ewentualność poślizgu. Chcielibyśmy to zrobić wcześniej."

"Dziś w Krakowie jest premier Schetyna i też będę z nim rozmawiał o dofinansowaniu budowy stadionu. To prawda, że nie mamy gwarancji na piśmie, jednak właśnie dlatego od razu nagłośniłem sprawę obietnicy premiera, żeby była ona „na piśmie” chociażby w gazetach. Żeby nie było tak łatwo się z tych obietnic wycofać". Specyfikacja Pawilonu:

Pawilon Multimedialny:

 • rozpoczęcie robót: wrzesień 2007
 • przekazanie do użytkowania: 26 lutego 2008
 • koszt budowy: 11 963 000 PLN
 • wysokość 14 m
 • średnica 22 m
 • powierzchnia sali konferencyjnej 335m2
 • wielkość ekranu: 4 x 3 m

Marzec

12 bm. W projekcie pojawiła się kolejna zmiana. Murawa zostanie obniżona o 80 cm. Takie rozwiązanie poprawi widoczność na trybunach wzdłuż boiska, a także umożliwi dobudowania kilku rzędów do istniejących już trybun za bramkami, ostatecznie zrezygnowano z tunelu pod murawą.

Kwiecień

8 bm. Sejmowa Komisja Kultury Fizycznej i Sportu, podjęło kilka bardzo ważnych decyzji, które miały pomóc w dofinansowaniu stadionu Wisły. "Posłowie mocno zabiegają o dofinansowanie przez rząd rozbudowy stadionu Wisły w Krakowie pod kątem Euro 2012. Pozytywna decyzja premiera w tej sprawie powinna zapaść w czerwcu" - informuje małopolski poseł Ireneusz Raś. Kraków mógł się spodziewać dofinansowania w kwocie 1/3 kosztów całego stadionu, czyli ok. 110 mln zł.

17 bm. Na konferencji prasowej poświęconej przygotowaniom Krakowa do organizacji Mistrzostw Europy 2012, poinformowano iż 15 maja ruszy burzenie trybuny C i słynnego sektora X. Rozbiórkę zaplanowano na okres 1,5 miesiąca (ma zakończy się pod koniec lipca).

27 bm. Jacek Majchrowski powiedział w programie "Bez Krawata", nadawanym w TYP Kraków, że żadnego dofinansowania nie będzie ze strony rządu. Majchrowski powołał się na projekt rozporządzenia premiera RP o wprowadzeniu planu inwestycyjnego Euro 2012 z konkretnymi kwotami przewidzianymi dla poszczególnych miast, w którym Krakowa nie uwzględniono.

Maj

6 bm. Minister Drzewicki, znów zapewnił że dofinansowanie będzie. Minister poinformował, że państwo przekaże 110 mln zł w sumie na stadion, oraz że 21 mln z tej kwoty już zostało zainwestowane w stadion, w latach ubiegłych. Tłumaczenie to jest niezrozumiale, bowiem będąc konsekwentnym i dalej brnąć w ten tok myślenia, należałoby wręcz wyegzekwować od Chorzowa kilka mln. W stadion Śląski zostały już "wpompowane" grube mln, a w związku z EURO dla Chorzowa również przewidziane jest wsparcie.

14 bm. W zorganizowanej przez portal wislakrakow.com sondzie, kibice ocenili proces przebudowy na ocenę 4. Wyniki prezentowały się następująco:

Jak oceniasz proces przebudowy stadionu im. Henryka Reymana?

 1. Dobrze – należy jednak usunąć usterki ograniczające m.in. funkcjonalność stadionu - 38,82%
 2. Źle – projekt jest bardzo słaby, a koszty rozbudowy zbyt wysokie - 34,47%
 3. Nie oceniam – najważniejsze, że stadion w ogóle powstaje - 16,15%
 4. Bardzo dobrze - powstaje obiekt na miarę oczekiwań kibiców i potrzeb klubu - 9,32%
 5. Nie interesuje mnie to - 1,24%

15 b. Trwa wycinka drzew i drobne prace ziemne przy ulicy Reymana.

19 bm. Rozpoczął się demontaż krzesełek na trybunie C. Krzesełka zostaną zlicytowane na aukcji, a zysk przeznaczony m.in. na renowację pomnika Henryka Reymana. Reszta krzesełek zostanie odstąpiona małym, potrzebującym klubom.

29 bm.Pojawiła się informacja, że w 2009 roku, podczas przebudowy trybun wzdłuż boiska, swoje mecze Wisła może rozgrywać w Tarnowie na obiekcie Unii. prezydent Tarnowa, Ryszard Ścigała twierdził: "Mistrzowi Polski się nie odmawia. Czekamy na propozycję Wisły i jesteśmy gotowi zainwestować w stadion 2 mln zł. Później obiekt przyda się Unii, która ma szansę awansować do nowej II ligi." Na goszczenie Wiślaków gotów jest także stadion śląski oraz obiekt w Jaworznie. Na boisku Unii, Wisła w roli gospodarza rozgrywała już mecz (Puchar Intertoto).

Galeria: Maj


01.05.2008
fot.: Łukasz Libuszewski

16.05.2008
fot.: Łukasz Libuszewski

19.05.2008
fot.: Łukasz Libuszewski

19.05.2008
fot.: Łukasz Libuszewski

30.05.2008
fot.: Łukasz Libuszewski

30.05.2008
fot.: Łukasz Libuszewski

30.05.2008
fot.: Łukasz Libuszewski

30.05.2008
fot.: Łukasz Libuszewski

Fotografie ze strony: http://www.stadionwisly.info

Czerwiec

2 bm. Trwają prace nad rozbiórką starej trybuny C. 2 czerwca zniknęły stare krzesełka z trybuny. Siedziska trafią następnie do mniejszych małopolskich klubów, a także w ręce kibiców.

3 bm. Jak podała "Gazeta Wyborcza", europejskie puchary oraz ligę Wisła zagra na stadionie Śląskim, natomiast Puchar Ekstraklasy i Puchar Polski w Tarnowie na boisku Unii. Zarówno w Chorzowie jak i w Tarnowie zapowiedziano przyjęcie "Białej Gwiazdy" z otwartymi rękami. Tego samego dnia pojawiła się informacja o kolejnych opóźnieniach w budowie.

10 bm. Minister Sportu i Turystyki Mirosław Drzewiecki poinformował na konferencji prasowej, że w przyszłym tygodniu Rząd zatwierdzi dofinansowanie stadionu. Kwota dofinansowania ma oscylować w granicach 110 mln.zł. Konferencja odbyła się w Pawilonie Medialnym na Stadionie im. Henryka Reymana.

19 bm. Zarząd Dróg i Transportu rozpisał przetarg na "wykonanie ścianki szczelinowej przy trybunie wschodniej".

Galeria: Czerwiec


02.06.2008
fot.: Łukasz Libuszewski

03.06.2008
fot.: Łukasz Libuszewski

05.06.2008
fot.: Łukasz Libuszewski

05.06.2008
fot.: Łukasz Libuszewski

11.06.2008
fot.: Łukasz Libuszewski

18.06.2008
fot.: Łukasz Libuszewski

18.06.2008
fot.: Łukasz Libuszewski

Fotografie ze strony: http://www.stadionwisly.info

Lipiec

8 bm. Pojawiła się informacją o możliwym rozgrywaniu meczów na stadionie w Jaworznie. Obiekt Unii nie spełnia wymogów licencyjnych na rozgrywanie spotkań w najwyższej klasie rozgrywkowej.

17bm. "Jest więc szansa na organizację ligowych spotkań na naszym stadionie" - powiedział dziś prezes Wisły Marek Wilczek. Gdyby przebudowa trybuny znajdującej się od strony Parku Jordana, ruszyła planowo, wówczas przez pół roku otwarte były jedynie dwie trybuny za bramkami. Jak twierdzi prezes Wisły, dało by się urządzić pod nimi tymczasowe szatnie, a także miejsca dla VIP-ów i dziennikarzy.

25 bm. Zamiast 640 krzesełek z legendarnego sektora "X" stadionu Wisły Kraków, jedynie 95 prezydent Jacek Majchrowski przekazał Stowarzyszeniu Kibiców Wisły Kraków (SKWK) - pisze "Gazeta Krakowska". Pozostałe ponad pół tysiąca siedzisk zamontowane zostanie na stadionach innych klubów!

Krzesełka z "Dziesiątki", zdemontowane w kwietniu, miały zostać zlicytowane, a zebrane środki kibice chcieli przekazać na zakup sprzętu komputerowego dla Szkoły Podstawowej w Tyrawie Wołowskiej (Bieszczady). - To bardzo biedna szkoła, dla której liczy się każda pomoc - podkreśla Robert Szymański, szef SKWK. - Sprzęt do szkoły już zamówiliśmy, więc będziemy słowni w przeciwieństwie do urzędników - dodaje.

Co się stało z pozostałymi 545 krzesełkami, o które zabiegali kibice? Tajemnicę znikających krzesełek "GK" wyjaśniała w Zarządzie Dróg i Transportu. - Przyszło do nas tyle próśb o przekazanie krzesełek, że nie starczyło dla wszystkich - wyjaśnia Michał Pyclik ze ZDiT. - Poprosiliśmy, by Urząd Miasta zadecydował komu je przekazać. Dostosowaliśmy się do listy, którą dla nas sporządził - dodaje. Nie wiadomo, jakie były kryteria sporządzania "prezydenckiej listy" szczęśliwców. Tysiąc sztuk trafiło do klubu "Okocimski" w Brzesku, kolejny tysiąc otrzymała gmina Mszana Dolna, 200 gimnazjum w Proszowicach, a 250 dostał klub "Lotnik" z Kryspinowa.

- Będą zainstalowane na boiskach sportowych w miejscowościach, gdzie ich brakowało, ale przy rozbiórce kolejnej trybuny na pewno będziemy pamiętać o kibicach Białej Gwiazdy - zapewnia Michał Pyclik. Zapomniał jedynie, że krzesełka ze sektora "X" dla kibiców Wisły mają najwyższą wartość. Mając zapewnienie prezydenta Majchrowskiego na naszym forum rozdysponowano 400 krzesełek. Teraz, w związku z drastycznym zmniejszeniem ilości przekazanych siedzisk odbywa się ich licytacja (tutaj).

W Stowarzyszeniu nie kryją zdziwienia i rozczarowania. - Wiemy, że dla urzędników miejskich sektor "X" nic nie znaczył, ale to może mała chorągiewka, która sobie stoi na biurku prezydenta, w barwach klubu z drugiej strony Błoń, nie pozwoliła na załatwienie sprawy - mimo wcześniejszych obietnic - kwituje Robert Szymański.

Źródło: "Gazeta Krakowska" / wislakrakow.com

Galeria: Lipiec


16.07.2008
fot.: Łukasz Libuszewski

16.07.2008
fot.: Łukasz Libuszewski

16.07.2008
fot.: Łukasz Libuszewski

16.07.2008
fot.: Łukasz Libuszewski

Fotografie ze strony: http://www.stadionwisly.info

Sierpień

21 bm. Ogłoszono przetarg, jego przedmiotem jest: "Budowa stadionu piłkarskiego Wisła Kraków - trybuna wschodnia wraz z narożnikami". Oferty maja wpłynąć do 30 września, do godz. 11:00. Piętnaście minut później koperty zostaną otwarte. Głównym kryterium jest cena.

22 bm. Muzeum i sklep klubowy, miejsca dla VIP-ów i niepełnosprawnych, sektor gości w jednym z narożników - to wszystko znajdzie się w nowej trybunie wschodniej stadionu Wisły, na wykonanie którego rozpisano w piątek przetarg. Oddanie inwestycji do użytku przewidywane jest na 30 listopada 2009 roku.

Mierząca 193,1 m długości, 41,3 m szerokości i prawie 42 metry wysokości (wraz z wysięgnikami oświetleniowymi) trybuna wschodnia pomieści 12 831 widzów na dwóch piętrach. Niższe zawiera 18 rzędów krzeseł, wyższe - 24. W obu narożnikach znaleźć się ma po 1919 miejsc, na balkonie części głównej trybuny - 5086 miejsc, zaś na poziomie dolnym - 3907 miejsc, w tym 50 miejsc dla osób niepełnosprawnych na wózkach i 110 wyścielanych skórą lub wysokogatunkową wykładziną foteli VIP-owskich o szerokości 65 cm. Krzesełka na całej trybunie będą składane, przy czym na piętrze przed siedziskami znajdować się będzie dodatkowo poręcz - barierka zabezpieczająca. Poszczególne sektory podzielone zostaną 2-metrową szklaną barierą.

Trybuna wschodnia nie będzie połączona ze znajdującymi się za bramkami trybunami północną (D) i południową (E). Od murawy oddzielać ją będzie 70-centymetrowa barierka oraz szeroki na ponad 2 metry rów bezpieczeństwa a ponadto wolna przestrzeń i rząd reklam. Według naszych pobieżnych obliczeń odległość pierwszego rzędu krzeseł linii bocznej boiska wyniesie aż 17-18 metrów! Wejście na trybunę wschodnią możliwe będzie przez kołowroty ulokowane od strony ulicy Reymana. Dla niepełnosprawnych przewidziano dojazd własną windą i wejście z ul. Reymana od strony miejsc postojowych dostosowanych dla nich w projektowanych parkingach podziemnych. Narożnik południowo-wschodni trybuny (przy trybunie E) przeznaczony będzie dla kibiców drużyny przyjezdnej, którzy wejdą do budynku z wygrodzonego dla nich parkingu poprzez kołowroty zlokalizowane na zewnątrz obiektu.

Zaplecze zadaszonej konstrukcji podzielono na sześć kondygnacji. W podziemiach znajdą się pomieszczenia techniczne i gospodarcze. Na parterze i drugim piętrze przestrzeń dla kibiców z punktami gastronomicznymi i sanitariatami. Pierwsze piętro przewidziano na loże VIP, pomieszczenia biurowe, sale konferencyjne, a także (UWAGA): muzeum i sklep klubowy! Pomieszczenia biurowe i sale konferencyjne pojawią się też na piętrze trzecim. Poziom czwarty to taras i platformy telewizyjne.

Na konstrukcji dachu, który pokryje całą trybunę znajdzie się siedem stalowych wysięgników z zamontowanym oświetleniem zgodnym z wytycznymi FIFA i UEFA.

Źródło: wislakrakow.com

Wrzesień

Galeria: Wrzesień


18.09.2008
fot.: Artur Tomaszewski

18.09.2008
fot.: Artur Tomaszewski

18.09.2008
fot.: Artur Tomaszewski

18.09.2008
fot.: Artur Tomaszewski

Fotografie ze strony: http://www.stadionwisly.info

Październik

1 bm. Płot odgradzający plac budowy od murawy został pomalowany w barwy klubowe. Pojawił się również biały napis: "Jedyny taki klub Wisła - Kraków jedyne takie miasto".

17 bm. Przetarg na wykonanie trybuny Wschodniej został unieważniony. Żadna z firm, bowiem nie zaproponowała ceny, która mieściła by się w granicach zaproponowanych przez miasto (134 mln zł). Oficjalny komunikat brzmiał: "Cena najkorzystniejszej oferty przewyższa kwotę, którą zamawiający może przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia".

28 bm. Potwierdzono informację, że Wisła cały kolejny rok spędzi w Krakowie. Mianowicie na boisku Hutnika na Suchych Stawach. Miasto, a także Wisła, Cracovia oraz Hutnik Kraków szybko osiągnęły porozumienie. "Biała Gwiazda" i "Pasy" mają we własnym zakresie dostosować obiekt Hutników do wymogów licencyjnych.

Galeria: Październik


01.10.2008
fot.: Artur Tomaszewski

01.10.2008
fot.: Artur Tomaszewski

01.10.2008
fot.: Artur Tomaszewski

01.10.2008
fot.: jazz

30.10.2008
fot.: Łukasz Libuszewski

30.10.2008
fot.: Łukasz Libuszewski

30.10.2008
fot.: Łukasz Libuszewski

30.10.2008
fot.: Łukasz Libuszewski

Fotografie ze strony: http://www.stadionwisly.info

Listopad

30 bm. Mimo iż osiągnięto porozumienie w sprawie rozgrywania spotkań Wisły w Nowej Hucie to swój protest rozpoczęli kibice Hutnika. "Stanowczo sprzeciwiamy się pomysłowi udostępnienia stadionu Suche Stawy drużynom piłkarskim Wisły i Cracovii. Wydarzenia przed meczem III ligi Hutnik - Unia dowiodły, iż nie ma możliwości zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom Nowej Huty podczas meczów z udziałem kibiców zwaśnionych krakowskich drużyn" – piszą w swym oświadczeniu członkowie stowarzyszenia Wspierania Sportu w Nowej Hucie "Suche Stawy".

Grudzień

10 bm. Firma Budimex-Dromex, która wykonała już dwie trybuny oraz pawilon medialny, przegrała powtórzony przetarg na budowę trybuny wschodniej. Budową zajmie się firma Polimex - Mostostal SA, której oferta była najatrakcyjniejsza.Podział na lata
<< Powrót 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010