2009 Kalendarium Budowy

Z Historia Wisły

Wersja z dnia 21:43, 8 lip 2010; Marcin (Dyskusja | wkład)
(różn) ← Poprzednia wersja | Aktualna wersja (różn) | Następna wersja → (różn)
Podział na lata
<< Powrót 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010


Szósty rok prac:

Spis treści

Styczeń

3 bm. Miasto uznało za nieuzasadniony proces firmy Budimex-Dromex, dotyczący przetargu na budowę trybuny C. "Nawet jeżeli Budimex-Dromex się odwoła, to zwrócimy się do Krajowej Izby Odwoławczej przy Urzędzie Zamówień Publicznych o wyrażenie zgody na podpisanie umowy ze zwycięzcą przetargu. Naszym zdaniem nowe przepisy dają taką możliwość. W tak wyjątkowej sprawie, jaką jest budowa stadionu na Euro 2012, trzeba wykorzystać wszystkie możliwości" - mówi Michał Pyclik z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu,

14 bm. Otwarto koperty z ofertami na trybunę zachodnią. W przetargu udział wzięły cztery firmy. Ponownie najważniejszym kryterium była cena i ponownie najniższą zaproponował Polimex Mostostal SA. Trybuna zachodnia (A i B) powstanie za blisko 164 mln zł. Firmy biorące udział w przetargu:

Firmy, które złożyły swoje oferty:
L.p. Firma: Cena oferty:
1. Polimex Mostostal SA 164 mln
2. Budimexu Dromex 167 mln
3. Chemobudowa 179 mln
4. Pol-Aqua Piaseczno 193 mln

23 bm. Urząd Zamówień Publicznych oddalił odwołanie od odrzuconego protestu firmy Budimex-Dromex. W praktyce oznacza to, że zwycięzca przetargu może rozpocząć budowę.

29 bm. Została podpisana umowa z firmą Polimex Mostostal SA, na budowę trybuny wschodniej. ten etap realizacji miał ruszyć 5 lutego, i potrwać następne dziesięć miesięcy. Po podpisaniu umowy prezes wykonawczy Polimexu powiedział: "Czasu jest mało, ale zdążymy". Prezes zapewnił jednocześnie kibiców, że postarają się aby Wisła rozgrywała swe mecze przy Reymonta do końca sezonu.

Tego samego dnia wyłoniono wykonawcę trybuny zachodniej. Ponownie przetarg wygrała firma Polimex Mostostal SA. Budowa ma potrwać około piętnaście miesięcy od podpisania umowy i zakończyć się w połowie 2010 roku. Koszt budowy trybuny zachodniej wyniesie ponad 153 mln zł. 100% kryterium oceny ponownie stanowiła cena.

Firmy, które złożyły swoje oferty:
L.p. Firma: Cena oferty: Pkt.:
1. Polimex Mostostal SA 153 mln 100 pkt
2. Budimexu Dromex 91,31
3. Konsorcjum Lider: Chemobudowa-Kraków S.A. 85,66
4. POL-AQUA S.A. 79,24

Luty

3 bm. Pojawiła się informacja jakoby przedstawiciele Wisły rozmawiali z klubem Lechia Gdańsk, na temat ewentualnego rozgrywania meczów pucharowych na stadionie w Gdańsku. Prezes Lechii, Maciej Turnowiecki. powiedział: "Prezes Wisły pytał mnie o możliwość gry jego drużyny w europejskich pucharach w Gdańsku". sensacyjna wiadomość pojawiła się w "Fakcie", jak się później okazało były to brednie wyssane z palce. Pogłoski zdementował później zarząd Wisły.

5 bm. Ruszyły prace nad trybuną Wschodnią (C). Na początek prace przy wykopach i wywozie ziemi, które potrwają do końca lutego.

Koniec miesiąca "Fakt" podaje kolejną sensacyjną wiadomość. Wg gazety Wisła ma rozgrywać mecze pucharowe na Słowacji. "Fakt" przytacza również wypowiedź Jozefa Antosika, właściciela klubu MŠK Žilina: "Wisła zwróciła się do nas z zapytaniem w tej sprawie".

Galeria: Luty


05.02.2009
fot.: Łukasz Libuszewski

13.02.2009
fot.: Łukasz Libuszewski

21.02.2009
fot.: Łukasz Libuszewski

21.02.2009
fot.: Łukasz Libuszewski

21.02.2009
fot.: Łukasz Libuszewski

Fotografie ze strony: http://www.stadionwisly.info

Marzec

2 bm. Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu zamówił projekt przebudowy m.in. ulicy Reymonta. Już w roku 2008 wykonano analizę. Jeszcze w tym roku wykonany ma zostać projekt budowlany (szacowana cena takiego projektu to ok. 5 mln zł). Planowana przebudowa ma rozpocząć się w roku następnym. Docelowo ulica Reymonta ma mieć pięć pasów (trzy w jedną stronę i 2 w drugą). Ma to ułatwić dojazd do parkingów przy stadionie Wisły.

9 bm. Biuro do spraw EURO 2012, oraz Wisła Kraków zorganizowały konkurs na projekt ułożenia wzoru z krzesełek na nowo powstałej trybunie. Konkurs planowo miał potrwać do 6 kwietnia 2009. Zastrzeżono w nim, że zwycięska koncepcje nie musi, choć może pojawić się na stadionie.

11 bm. Trwają prace nad zbrojeniem fundamentów pod trybuną. Równocześnie podpisano umowę z firmą Polimex Mostostal S.A. - zwycięzcom przetargu - na budowę ostatniej części, czyli trybuny głównej (zachodniej). Koszt budowy wyniesie około 153 mln zł.

20 bm. Zapowiedziano, że po meczu derbowym, rozpocznie się burzenie trybuny AiB. Jak się później okaże z rozbiórką poczekać trzeba będzie aż do zakończenia sezonu. Na stadionie natomiast zdemontowano płot odgradzający sektory na trybunie E. Tym samym tymczasowy sektor gości przestał istnieć. Pod narożnikami wylano cienką warstwę betonu, natomiast na trybunie wschodniej nadal trwały zbrojenia.

24 bm. W sosnowcu wyrazili chęć goszczenia Wisły przez cały następny sezon. Władze Wisły wolałby raczej wynajmować stadion Zagłębia na poszczególne mecze.

Galeria: Marzec


04.03.2009
fot.: Łukasz Libuszewski

04.03.2009
fot.: Zayoos

04.03.2009
fot.: Zayoos

04.03.2009
fot.: Zayoos

Fotografie ze strony: http://www.stadionwisly.info

Kwiecień

20 bm. Końca dobiegł kolejny etap budowy trybuny. Ukończone w ubiegłym tygodniu zbrojenia, zostały zalane betonem. Robotnicy wrócą na budowę po kilkunastu dniach, kiedy beton stwardnieje.

Galeria: Kwiecień


01.04.2009
fot.: Łukasz Libuszewski

01.04.2009
fot.: Łukasz Libuszewski

22.04.2009
fot.: Łukasz Libuszewski

22.04.2009
fot.: Łukasz Libuszewski

Fotografie ze strony: http://www.stadionwisly.info

Maj

5 bm. Rozstrzygnięto konkurs na wzór z krzesełek na trybunie wschodniej. Wyniki prezentują się tak:

1. miejsce 2. miejsce 3. miejsce

6 bm. Ogłoszono przetarg na parkingi. Inną formułę będzie miało powstanie parkingów przy nowym stadionie Wisły Kraków. Miasto nie wyłoży na ten cel pieniędzy. Szuka natomiast inwestora, który sporządzi kompletny projekt wykonawczy (istnieje projekt budowlany) a następnie wybuduje dwupoziomowe parkingi i będzie na nich zarabiał przez kolejne 39 lat.

Parking od strony al. 3 Maja ma zapewnić 571 miejsc postojowych, zaś ten od strony ul. Reymonta - 495 miejsc. Koncesjonariusz na wybudowanie parkingów ma 14 miesięcy, licząc od daty podpisania umowy koncesji. Wartość netto inwestycji szacowana jest na 100-130,5 mln zł.

Niepostrzeżenie wartość całego kompleksu stadionowo-parkingowego zbliża się do kwoty 500 mln zł...

źródło: http://www.wislakrakow.com

21 bm. Na trybunie wschodniej (C) trwa montaż gotowych elementów (prefabrykatów) przyszłej trybuny. Czynność ta wykonywana jest przy udziale, sprowadzonego kilka dni wcześniej, największego samojezdnego dźwigu w Polsce (udźwig 750 ton), należącego do szczecińskiej firmy KRAN Waryło. Równocześnie robotnicy zakładają kolejne metry kwadratowe zbrojeń. Ciekawie zrobiło się po drugiej stronie stadionu. Trwające tam prace mają na celu przygotowanie terenu pod fundamenty trybuny zachodniej, przepięcia tymczasowego zasilania, a także do wyburzenia obecnej trybuny AiB, a także budynku klubowego. Rozbiórka trybuny oraz historycznej kolumnady ma nastąpić po ostatnim ligowym meczu (ze Śląskiem). Wtedy też zaplanowano wykopy pod pierwszy z trzech parkingów podziemnych. Mianowicie pod parking dla Autokarów klubowych, oraz samochodów sędziów.

Galeria: Maj


16.05.2009
fot.: Łukasz Libuszewski

16.05.2009
fot.: Łukasz Libuszewski

16.05.2009
fot.: Łukasz Libuszewski

16.05.2009
fot.: Łukasz Libuszewski

Fotografie ze strony: http://www.stadionwisly.info

Czerwiec

1 bm. Rozpoczęto demontaż słupów oświetleniowych. Na początek wymontowano setki metrów okablowania, oraz przeniesiono zasilanie, tak aby plac budowy wciąż mógł być oświetlany. 40 metrowe słupy pojawiły się na stadionie w 2002 roku, natomiast moc oświetlenia wynosiła 1400-1700 lx. Oświetlenie służyło Wiśle przez siedem lat.

5 bm. Budynek klubowy opustoszał. Wszystko zostało przeniesione do pawilonu multimedialnego oraz tymczasowych kontenerów, gdzie przez rok znajdować się będą wiślackie biura oraz szatnie. Pokaźna ilość trofeów po skatalogowaniu również została umieszczona w pawilonie. Część pamiątek natomiast przewieziono do siedziby tele-foniki, bo zwyczajnie nie mieściły się w okrąglaku. Na zewnątrz zdemontowano krzesełka z sektorów A i B oraz z loży VIP. Usunięto także ławki rezerwowych, po czym rozpoczęło się wyburzanie trybuny. wymontowano okna, drzwi i glazurę. Rozbiórkę rozpoczęto od sektora B.

Słupy oświetleniowe przeszły już do historii. Po zdemontowaniu zostały odwiezione na stadion Wandy, gdzie będą nadal eksploatowane. Po błyskawicznym wyburzeniu sektora B, jego los podzieliła słynna kolumnada oraz część budynku klubowego.

18 bm. Burzenie trybuny głównej dobiegło końca. Tempo prac w okolicach sektora A musiało zwolnić, aby przypadkiem nie uszkodzić, sąsiadującego z nim pawilonu multimedialnego. Stara gruzu została wywieziono, po czym zabrano się za przygotowanie terenu pod wykopy.

Po drugiej stronie boiska poszerzono wykopy pod fundamenty narożników, a także rozpoczęły się zbrojenia tychże fundamentów. Trybuna rośnie w oczach. trwają prace przy drugim piętrze.

30 bm. Trybuna nabiera kształtów. Rozpoczęto układanie stopnic, czyli betonowych schodów pod siedziska. Od kilku dni prowadzone są prace nad wykopami po przeciwnej stronie boiska. Wykop ten pod główną trybunę będzie miał aż 12 metrów! Znajdować się tam będą m.in. parkingi dla autokarów oraz dla VIP-ów.

Galeria: Czerwiec


11.06.2009
fot.: Łukasz Libuszewski

11.06.2009
fot.: Łukasz Libuszewski

11.06.2009
fot.: Łukasz Libuszewski

15.06.2009
fot.: Łukasz Libuszewski

15.06.2009
fot.: Łukasz Libuszewski

15.06.2009
fot.: Łukasz Libuszewski

15.06.2009
fot.: Łukasz Libuszewski

16.06.2009
fot.: Łukasz Libuszewski

Fotografie ze strony: http://www.stadionwisly.info

Lipiec

24 bm. Od początku miesiąca trwa budowa czwartej i piątej kondygnacji zaplecza oraz drugiego piętra trybuny wschodniej. Z każdym dniem przybywa coraz więcej zamontowanych elementów. Zaawansowane prace trwają także w narożnikach. W jednym z nich zamontowano już ukośne, betonowe prefabrykaty, na których zamontowane zostaną stopnice.

Jako że trwają prace przy narożnikach, kolejny raz rozgorzała dyskusja na temat odległości trybuny od boiska i połączenia narożników z istniejącymi już trybunami za bramkami. Odległość wynosić ma 17 m natomiast, szczeliny między narożnikiem a trybuną za bramką nie będzie.

Galeria: Lipiec


10.07.2009
fot.: Łukasz Libuszewski

10.07.2009
fot.: Łukasz Libuszewski

10.07.2009
fot.: Łukasz Libuszewski

10.07.2009
fot.: Łukasz Libuszewski

Fotografie ze strony: http://www.stadionwisly.info

Sierpień

27 bm. Wiceprezydent miasta Krakowa Tadeusz Trzmiel potwierdził, że prace na stadionie Wisły idą zgodnie z harmonogramem, a data zakończenia budowy nie jest zagrożona. "Byłem na radzie budowy stadionu Wisły i w dalszym ciągu wykonawca podtrzymuje termin oddania obiektu w dniu 10 czerwca 2010 r." - Tadeusz Trzmiel.

Galeria: Sierpień


28.08.2009
fot.: Łukasz Libuszewski

28.08.2009
fot.: Łukasz Libuszewski

28.08.2009
fot.: Łukasz Libuszewski

31.08.2009
fot.: Łukasz Libuszewski

31.08.2009
fot.: Łukasz Libuszewski

31.08.2009
fot.: Łukasz Libuszewski

31.08.2009
fot.: Łukasz Libuszewski

31.08.2009
fot.: Łukasz Libuszewski

Fotografie ze strony: http://www.stadionwisly.info

Wrzesień

9 bm. Na stadionie zakończono budowę betonowego daszku, trwają także prace przy wylewaniu ostatnich rzędów trybun w narożnikach. Po przeciwległej stronie boiska została wylana środkowa część fundamentów pod przyszłym parkingiem podziemnym.

16 bm. Nad Krakowem zima. Spadł pierwszy śnieg a temperatura zbliżyła się do 0 stopni celcjusza. Mimo niesprzyjającej aury budowa nie zwalnia. Zakończyły się prace nad stopnicami w narożnikach. Na trybunie zachodniej pojawiły się pierwsze elementy nośne przyszłej trybuny głównej.

Galeria: Wrzesień


09.09.2009
fot.: Łukasz Libuszewski

09.09.2009
fot.: Łukasz Libuszewski

16.09.2009
fot.: Łukasz Libuszewski

16.09.2009
fot.: Łukasz Libuszewski

21.09.2009
fot.: Łukasz Libuszewski

21.09.2009
fot.: Łukasz Libuszewski

30.09.2009
fot.: Łukasz Libuszewski

30.09.2009
fot.: Łukasz Libuszewski

Fotografie ze strony: http://www.stadionwisly.info

Październik

17 bm. Pojawiła się realna obawa o to, że stadionu nie uda się dokończyć w wyznaczonym terminie. Po kontroli UEFA, trzeba było wprowadzić zmiany w projekcie, nie uwzględniono też w przetargu kilku wymaganych modyfikacji, a także plany nieco pokrzyżował brak zgłoszeń w przetargu na parkingi podziemne przy stadionie. Oszacowano, że zabraknie około 30 mln. zł, aby dokończyć inwestycję. Miasto za wszelką cenę postanowiło dokończyć rozpoczętą przebudowę, więc zaczęto szukać oszczędności. Pieniądze miałby znaleźć się po wstrzymaniu decyzji nad budową ulic, które mają połączyć Kraków z drogą ekspresową S7, kładkę pieszo-rowerową przez Wisłę oraz pierwszego Zbiorczego Punktu Gromadzenia Odpadów.

21 bm. Komisja budżetowa miasta Krakowa nie zgodziła się na dofinansowanie budowy, bez wcześniejszego audytu. "Musimy się temu wszystkiemu przyjrzeć i zażyczyliśmy sobie zewnętrznego audytu. Pytamy jak przeprowadzane są przetargi w Krakowie, że nagle pojawia się potrzeba dorzucania milionów do inwestycji" - mówi przewodnicząca Komisji Budżetowej, Małgorzata Jantos. (Dziennik Polski)

23 bm. Poza budowlanych perypetii ciąg dalszy. Większość krakowskich gazet informuję, że stadion nie zostanie ukończony na czas. Na architekta Wojciecha Obtułowicza nałożona został kara finansowa za rażące niedociągnięcia w projekcie (w sumie około 1 mln. zł).

29 bm. Inwestor i realizator budowy zgodnie uspokajają:

  • "Stadion zostanie zrealizowany zgodnie z kontraktem w czerwcu 2010 roku" - Tadeusz Trzmiel (Wiceprezydent Krakowa)
  • "Budowa będzie trwała nieprzerwanie aż do skończenia wszystkich prac" - Konrad Jaskóła (prezes firmy Polimex Mostostal SA)

Galeria: Październik


05.10.2009
fot.: Łukasz Libuszewski

05.10.2009
fot.: Łukasz Libuszewski

08.10.2009
fot.: Łukasz Libuszewski

08.10.2009
fot.: Łukasz Libuszewski

08.10.2009
fot.: Łukasz Libuszewski

08.10.2009
fot.: Łukasz Libuszewski

16.10.2009
fot.: Łukasz Libuszewski

16.10.2009
fot.: Łukasz Libuszewski

Fotografie ze strony: http://www.stadionwisly.info

Listopad

1 bm. Pan Obtułowicz został przez miasto odsunięty od projektowania części stadionu. Został też obarczony winą za konieczność dołożenia 30 mln. zł. do zakończenia budowy.

3 bm. Pojawiła się kolejna szansa na grę Wisły, w rundzie rewanżowej, na stadionie Hutnika w Nowej Hucie. Przy Reymonta praca wre. Na trybunie głównej wylano ostatnią część płyty dennej podziemnego parkingu. Po stronie wschodniej ściągnięto szalunki z małego betonowego daszku nad ostatnimi rzędami trybuny.

4 bm. Rada Miasta Krakowa przyjęła poprawkę do budżetu na 2009 rok, zakładającą przekazanie dodatkowych 29,9 mln zł na budowę stadionu Wisły Kraków. Prezydent Krakowa podał też szacowaną wartość całego stadionu. Będzie to około 445 mln zł.

32 radnych głosowało za uchwałą, 2 osoby były przeciwne, 4 radnych wstrzymało się od głosu. Szczegółowe wyniki:

  • Za uchwałą:' Tomasz Bobrowski, Paweł Bystrowski, Janusz Chwajoł, Jerzy Fedorowicz, Grażyna Fijałkowska, Piotr Franaszek, Jan Franczyk, Bartłomiej Garda, Mirosław Gilarski, Władysław Harasimowicz, Małgorzata Jantos, Bartłomiej Kocurek, Bogusław Kośmider, Wojciech Kozdronkiewicz, Iga Lipiec, Dariusz Olszówka, Łukasz Osmenda, Marta Patena, Daniel Piechowicz, Józef Pilch, Jerzy Połomski, Stanisław Rachwał, Małgorzata Radwan-Ballada, Elżbieta Sieja, Grzegorz Stawowy, Paweł Sularz, Krzysztof Sułowski, Marta Suter, Zygmunt Włodarczyk, Jerzy Woźniakiewicz, Stanisław Zięba, Paweł Zorski
  • Przeciw: Jakub Bator, Barbara Mirek-Mikuła
  • Wstrzymali się: Wojciech Hausner, Bolesław Kosior, Włodzimierz Pietrus i Marek Stelmachowski
  • Nieobecni podczas głosowania: Stanisław Maranda, Katarzyna Migacz, Łukasz Słoniowski, Agata Tatara, Piotr Wiszniewski

6 bm. Na stadionie trwają prace m.in. przy zbrojeniu wyjazdu dla pojazdów z podziemnego parkingu przy trybunie głównej. Rozpoczęły się również przygotowania do zamknięcia bryły trybuny wschodniej elewacją. Ma to umożliwić prace wewnątrz trybuny podczas zimy.

11 bm. Architekt Obtułowicz do 6 listopada miał przekazać pełny projekt wykonawczy stadionu. Nie wywiązał się z tego, miasto kolejny raz przesunęło termin oddania pełnej dokumentacji. Warto dodać, że projekt ten miał zostać ukończony już w kwietniu. Na część prac inwestor szuka nowego studia architektonicznego.

17 bm. Trybuna wschodnia nabiera ostatecznego kształtu. W ażurowej konstrukcji, robotnicy zaczęli montować ramki w, których umieszczone zostaną szyby. Prace mają na celu "zamknięcie" trybuny aby możliwa była praca wykończeniowa wewnątrz trybuny. Rozpoczął się również demontaż dźwigów. W najbliższych dniach powinien rozpocząć się montaż zadaszenia.

25 bm. Trwa montaż okien na trybunie wschodniej stadionu. Wszystkie żurawie zostały już zdemontowane, a na placu budowy przywieziono pierwsze stalowe elementy konstrukcyjne zadaszenia. W miejscu kilku stojących żurawi zjawił się jeden samojezdny, który wykorzystany zostanie do montażu dachu. Po drugiej stronie boiska prace zwolniły. Trybuna nieznacznie zaczęła "wychodzić z ziemi". Robotnicy pracują przy zbrojeniu ostatniej części płyty dennej trybuny.

Galeria: Listopad


02.11.2009
fot.: Łukasz Libuszewski

02.11.2009
fot.: Łukasz Libuszewski

03.11.2009
fot.: Łukasz Libuszewski

02.11.2009
fot.: Łukasz Libuszewski

13.11.2009
fot.: Łukasz Libuszewski

13.11.2009
fot.: Łukasz Libuszewski

23.11.2009
fot.: Łukasz Libuszewski

23.11.2009
fot.: Łukasz Libuszewski

Fotografie ze strony: http://www.stadionwisly.info

Grudzień

5 bm. Trybuna wschodnia wzbogaca się o pierwsze szyby. We wcześniejsze metalowe profile robotnicy wprawiają tony szkła, dzięki czemu trybuna zaczyna nabierać wyrazu. Od początku miesiąca trwa także montaż pierwszych stalowych elementów które będą odpowiadały za podtrzymanie dachu. Początkowo zakładano, że założenie jednej części(docelowo ma ich być 31) potrwa 1 dzień. Dzięki sprawnej pracy monterów, około 3 elementów stalowych zostaje przytwierdzone na żelbetowej konstrukcji trybuny, co znacznie skraca czas do rozpoczęcia instalowania zadaszenia. Wewnątrz również praca wre. Na niedawno zakończonych wylewkach układana jest posadzka. W narożnikach murowane, a następnie tynkowane są ostatnie ściany. Budowa sukcesywnie posuwa się także po zachodniej stronie murawy. Wykańczane są ściany na poziomie -1. Rozpoczęto prace nad stropem.

22 bm. Szklenie okien na wschodniej trybunie trwa nadal. Wewnątrz natomiast wciąż układane są posadzki. Trybuna główna wzbogaca się o schody, którymi zawodnicy będą wychodzić na murawę. Z powodu mrozów na kilka dni wstrzymano budowę. Trwają prace przygotowawcze nad częścią stropu.

Galeria: Grudzień


09.12.2009
fot.: Łukasz Libuszewski

09.12.2009
fot.: Łukasz Libuszewski

21.12.2009
fot.: Łukasz Libuszewski

21.12.2009
fot.: Łukasz Libuszewski

21.12.2009
fot.: Łukasz Libuszewski

22.12.2009
fot.: Łukasz Libuszewski

22.12.2009
fot.: Łukasz Libuszewski

22.12.2009
fot.: Łukasz Libuszewski

Fotografie ze strony: http://www.stadionwisly.info


Podział na lata
<< Powrót 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010