2010.05.08-09, Puchar Polski Młodzieży, Stalowa Wola

Z Historia Wisły

Siostry Mirus, brązowe medalistki.
Siostry Mirus, brązowe medalistki.

Wyniki

Filek najlepszy w Pucharze Polski

10 maja 2010

Judoczki i judocy Wisły czterokrotnie stawali na podium podczas zawodów Pucharu Polski Młodzieży, które odbyły się w Stalowej Woli. Najlepiej spisał się Rafał Filek, który zwyciężył w kategorii do 100 kg.

W Stalowej Woli zawody judo odbyły się po raz pierwszy w historii, a ich pomysłodawcą był niegdysiejszy zawodnik Wisły, obecnie członek zarządu PZJudo, Piotr Tomczak.

Najlepszy z naszych zawodników, Rafał Filek, aby zwyciężyć, musiał się mocno napracować. W walce o finał wygrał przez wskazanie sędziów z odwiecznym rywalem Mateuszem Rudnickim z Gwardii Wrocław, zaś w finale, dopiero po 4 minutach ciężkiej walki z innym wrocławianinem Jakubem Wójcikiem, wykonał zwycięski rzut. W tej samej kategorii wagowej (100 kg) startował brązowy medalista mistrzostw Polski juniorów Kajetan Pintal, zajmując 5. pozycję. W kategorii 60 kg bardzo udanie zadebiutował Bartłomiej Garbacik. Zdobył trzecie miejsce po bardzo ładnej i mądrze rozegranej taktycznie walce z Dariuszem Chełminiakiem (Olimpijczyk Włocławek).

Bardzo dobry start odnotowały siostry Mirus, które ze względu na różnicę wieku, po raz pierwszy wystartowały w jednych zawodach. Młodsza z nich, Izabela, startująca w kategorii 57 kg, zajęła trzecie miejsce. Naszej zawodniczce po raz kolejny nie udało się pokonać Arlety Podolak z Padwy Zamość, choć tym razem częścią winy za to można obarczyć sędziów, którzy zbytnio szafowali upomnieniami dla obu zawodniczek (Iza zanotowała cztery ostrzeżenia, rywalka trzy). Ostatecznie młodsza Mirusówna zajęła 3. miejsce.

W kategorii 63 kg wystartowała siostra Izabeli, Barbara, i również zdobyła trzecią pozycję. Trzeba przyznać, że w pojedynku o finał, pod koniec dogrywki, dość pechowo dała się zaskoczyć Weronice Mielcarek z AZS Gdańsk. W walce o brąz już nie było przypadku. Od początku punktowała Katarzynę Kupiec z Tarnowa, a ta, nie radząc sobie z przewagą Barbary, pod koniec walki wykonała zabronioną technikę na nogi i została zdyskwalifikowana. W tej samej kategorii 7. miejsce zajęła Mercedes von Buccow, która po 6 latach powróciła do klubu. W wadze do 70 kg Małgorzata Tracz wygrała w pierwszej walce z faworytką Elżbietą Bensz z Gwardii Opole, lecz potem przegrała kolejno z Barbarą Białas i Agnieszką Krzisczyk (obydwie z Czarnych Bytom) i ostatecznie zajęła 5. miejsce.

W zawodach startowało ponad 200 zawodniczek i zawodników z 47 klubów.

Także na Śląsku, w Bytomiu, odbyły się Makroregionalne Mistrzostwa Młodzików. Zawodnik Wisły Mateusz Piekarczyk w wadze do 55 kg zdobył brązowy medal.

Źródło: tswisla.pl