2015.01.07 Konferencja prasowa z udziałem Roberta Gaszyńskiego i Zarządu Wisły Kraków SA

Z Historia Wisły

Spis treści

Prezes Gaszyński i zarząd zaprezentowani (video)

7. stycznia 2015, 15:14

W środowe południe odbyła się konferencja prasowa prezentująca nowy zarząd Wisły Kraków S.A. Z dziennikarzami spotkali się między innymi nowy prezes klubu Robert Gaszyński oraz wiceprezes Mirosław Jankowski.

Przedstawienia nowego składu zarządu dokonał Przewodniczący Rady Nadzorczej Mirosław Pawełczyk: - Jest mi niezmiernie miło poinformować, że z nowym rokiem nasz klub wkracza w nową erę, z nowymi, kompetentnymi ludźmi. Nowy zarząd Wisły Kraków od stycznia bieżącego roku przedstawiać się będzie następującą: pan Prezes Robert Gaszyński, pan prezes Mirosław Jankowski oraz pan prezes Maciej Krupa. W ocenie Radzy Nadzorczej, ten zarząd daje szansę i pewność rozwiązania wszystkich problemów przed którymi stoi klub. Decyzja Rady oparta jest na wszechstronnej analizie zadań i potrzeb klubu. Te potrzeby i cele, które postawiła sobie Rada Nadzorcza i klub, zdaniem Rady Nadzorczej będą realizowane i zostaną zrealizowane przez osoby, którym powierzamy nowe funkcje.

- Kompetencje nowych członków zarządu nie budzą żadnych wątpliwości. Są to osoby, których doświadczenie, kompetencje, a przede wszystkim zaangażowanie w problemy klubu i to, że są to osoby związane ze środowiskiem krakowskim, dają gwarancje zrealizowania tych celów. To osoby, które posiadają doświadczenie pracy w dużych korporacjach zarówno w kraju, jak i zagranicą. Posiadają świetne wykształcenie, wykształcenie Akademii Górniczo-Hutniczej Wydziału Organizacji i Zarządzania. To w jaki sposób dotychczas pracowali i jakie posiadają sukcesy, przyczynią się do tego jeszcze większych sukcesów naszego klubu - kontynuował Pawełczyk.

Następnie głos zabrał Robert Gaszyński, któremu powierzono funkcję prezesa Wisły Kraków SA. - 22 lata, to jest moja przerwa od Wisły. 22 lata przerwy w byciu na Reymonta 22. Wiele się zmieniło zarówno jeżeli chodzi o klub, wiele zmieniło się jeżeli chodzi o obiekt. Wiele wydarzyło się również, jeżeli chodzi o media. Dostęp do mediów, dostęp do informacji jest znacząco inny niż było to 22 lata temu. Przez ten czas znacznie zmieniła się także odpowiedzialność państwa i odpowiedzialność osób działających w sporcie.

- Jesteśmy świadomi sytuacji w jakiej jest klub. Jesteśmy świadomi sytuacji finansowej. Jednocześnie ta sytuacja określa wyzwania kierunku działań krótko i długoterminowych. Świadomość wyzwań spowodowała, że w ramach zarządu podzieliliśmy się następującymi obszarami. Ja jako prezes zarządu jestem oczywiście odpowiedzialny za całość prac zarządu. Dodatkowo będę odpowiedzialny za sprawy sportowe, za kontakty z Polskim Związkiem Piłki Nożnej, z Małopolskim Związkiem Piłki Nożnej, ze spółką organizującą rozgrywki Ekstraklasą SA oraz kontaktami z UEFA i FIFA. Dodatkowo w ramach zarządu będę odpowiedzialny za kontakty z mediami, za kontakty z kibicami oraz oczywiście za kontakt z Radą Nadzorcza i właścicielem - kontynuował prezes klubu.

- Prezes Jankowski jest odpowiedzialny za sprawy organizacyjne, w tym organizację pracy spółki. Dodatkowo za kontakty z organami administracji publicznej, takimi jak Urząd Marszałkowski i Policja. Są to także kontakty z podmiotami zewnętrznymi, dostawcami dóbr i usług, w tym usług prawniczych. W zakresie obowiązków Jankowskiego są również sprawy marketingu, w tym nadzór nad funkcjonowaniem i praca UFA Sports. Nieobecny dziś pan Maciej Krupa dalej odpowiada za sprawy spółki - mówił Robert Gaszyński.

W kolejnej części konferencji prasowej, prezes Robert Gaszyński przedstawił filary na których będzie budowane działanie zarządu, a także cele jakie zarząd przed sobą stawia. - Działanie zarządu będziemy budować na dwóch filarach. Filar pierwszy są to zobowiązania wobec historii, dnia dzisiejszego i przyszłości. Blisko 110 lat tradycji, blisko 110 lat historii, postaw, wielu generacji piłkarzy, trenerów, działaczy, kibiców, postaw patriotycznych, wybitnych sportowców. To zobowiązuje. 13 tytułów mistrza Polski, wielkich sukcesów. Ale to także dzień dzisiejszy, sytuacja i wyzwania, które nie są tajemnicą. Wszyscy orientujecie się w jakiej sytuacji jest klub. To zobowiązanie wobec teraźniejszości, wobec tysięcy sympatyków i kibiców Białej Gwiazdy nie tylko w Krakowie, ale także na całym świecie. Musimy patrzeć również do przodu, do przyszłości. Musimy zbudować solidny fundament do dalszego rozwoju klubu.

- Filar drugi to standardy. Wprowadzenie, jeżeli ich nie ma, a także kontynuowanie tych sprawdzonych metod pracy, kierowanie się powszechnie szanowanymi zasadami i wartościami. To dwa podstawowe filary.

- Jeżeli mówimy o celach. Celem nadrzędnym dla działań zarządu jest zrównoważony rozwój spółki. Cele szczegółowe na 2015 rok zawarte są w trzech obszarach. Obszar sportowy - celem szczegółowym jest awans do fazy grupowej europejskich pucharów, a także wypracowanie modelu sportowego funkcjonowania klubu, w tym miejsce i rola akademii piłkarskiej Wisły Kraków.

Drugim celem szczegółowym jest cel finansowy. Wynik finansowy w rachunku zysków i strat to zero plus. Pod cel to znaczące zmniejszenie wskaźnika zobowiązań.

Trzeci cel szczegółowy dotyczy celów organizacyjnych. Chcemy, żeby ta organizacja była organizacją efektywnie działającą, wspierającą rozwój spółki. To oznacza właściwą alokację zadań do właściwych osób i właściwa alokacja osób do zadań przed którymi stoi zarząd. To są nasze cele i filary na których będziemy bazować i budować filary zarządu.

O licencji na sezon 2015/16:

- Jeżeli chodzi o proces licencyjny jest to jeden z najważniejszych priorytetów na ten okres. Spółka jest ciągle spółką, w której aspekt sportowy jest aspektem nadrzędnym. Bez uzyskania licencji na sezon 2015/16 trudno mówić o innych działaniach. Podręcznik licencyjny nie został jeszcze opublikowany. Nie przypuszczam, aby znacząco różnił się od podręcznika, który obowiązywał na sezon 2014/15, ale może się różnić. Poczekajmy na opublikowanie na podręcznika licencyjnego. Plan jest prosty, Wisła ma dostać licencję na sezon 2015/16. Cel sportowy jest klarowny, Wisła musi wrócić do Europy. Jesteśmy bardzo blisko realizacji tego celu od strony sportowej. Licencja będzie obejmowała rozgrywki krajowe, jak i rozgrywki na szczeblu europejskim.

- Sprawdzany jest stan zaległości w stosunku do pracowników, piłkarzy, trenery na dzień 31 grudnia roku poprzedzającego kolejny sezon. Dotyczy to również stanów ewentualnych zaległości do Urzędów Skarbowych, również w stosunku do związków piłkarskich. Zgodnie z podręcznikiem te zobowiązania powinny być uregulowane do momentu składania wniosku licencyjnego lub przedstawione dokumenty tzw. ugody ze szczególnych harmonogramem realizacji takiej ugody. Dzisiaj nie odpowiem, która część z tych należności zostanie w 100% uregulowana, a co do której części będziemy przygotowywać ugody. To będzie rozwiązanie hybrydowe. Nie jesteśmy w stanie w dzisiejszej sytuacji spłacić wszystkich naszych zobowiązań. W związku z tym część zobowiązań uregulujemy, a w części będziemy rozmawiali o ugodach.

O sytuacji finansowej klubu:

- Sytuacja jest bardzo trudna. Sytuacja finansowa dotyczy dwóch aspektów. Jest dług właścicielski i dług do stron trzecich. Sytuacja jest bardzo trudna, ale to, że siedzimy w tym miejscu jest najlepszą odpowiedzią, że nie tylko wierzymy, ale mamy plan, mamy wizję, aby tę sytuację zmienić.

Wkrótce więcej informacji.

Źródło: wislakrakow.com

Nowy sponsor? "Rozmowy są prowadzone"

7. stycznia 2015

Podczas środowej konferencji prasowej, nowy prezes Wisły Robert Gaszyński potwierdził, że prowadzi rozmowy z potencjalnymi sponsorami. Nie chciał jednak składać deklaracji, kiedy na wiślackie koszulki trafi logo nowego sponsora.

- Byłoby dużym grzechem zaniechania, gdybym nie prowadził rozmów z różnymi firmami, wykorzystując moje ponad 20-letnie kontakty w pracy poza sportem. Pracowałem głównie w korporacjach, w związku z tym ten network menedżerski nie jest mały. Proszę jednak pamiętać o cyklu podejmowania decyzji w korporacjach. On jest znacznie inny niż w jednoosobowych mniejszych firmach. Jest dłuższy i znacznie bardziej skomplikowany. Wiele decyzji w korporacjach podejmowanych jest poza Polską. Rozmowy są prowadzone - powiedział nowy prezes klubu.

- Jeżeli mówimy o sponsorze na koszulkach to również UFA Sport jest zaangażowana w poszukiwanie sponsora. Jest to kilkutorowe działanie. Na pewno taki sponsor pojawi się w 2015 roku, ponieważ jest w tych celach o których mówiliśmy. Czy pojawi się przed pierwszym meczem w Gdańsku? Nie wiem. Nie chcę składać obietnic bez pokrycia - dodał.

Źródło: wislakrakow.com

Nasza drużyna ma potencjał na grę w europejskich pucharach

Środa, 07 stycznia 2015 r.

Po pierwszym spotkaniu z nowym prezesem Wisły Kraków, Robertem Gaszyńskim, wielu kibiców na pewno zaciekawiła zwłaszcza informacja o tym, że celem sportowym "Białej Gwiazdy" - już na bieżący rok - jest awans nie tyle do rozgrywek europejskich pucharów, ale do jej fazy grupowej!

- Do startu w europejskich pucharach musimy się oczywiście zakwalifikować, czyli mówimy o rundzie wiosennej i rundzie finałowej - mówił Gaszyński. - Ta już dzisiejsza drużyna ma potencjał, który pokazała w wielu spotkaniach w rundzie jesiennej. Bardzo dobry mecz w Szczecinie, bardzo dobra II połowa w Zabrzu, bardzo dobra I połowa w Poznaniu - podając jako przykłady. Trener Smuda ma mocniejszy zespół teraz w okresie przygotowawczym, niż miał w roku ubiegłym. I to jeśli chodzi o liczbę zawodników, jak i o ich jakość. Wzmocnienia przed rundą jesienną są znaczące. Czy drużyna będzie uzupełniona? Tak, mamy takie plany. Chcemy skład uzupełnić i celowo używam tego słowa - uzupełnić. Jest potem kolejne okno transferowe, po zakończeniu rozgrywek. Uważam, że obecna drużyna plus uzupełnienia nad którymi pracujemy - mają podnieść naszą jakość. Tak nad tym pracujemy. Proszę więc nie spodziewać się, że to będzie kilku czy kilkunastu zawodników - mówił obejmujący funkcję prezesa Gaszyński.

Jednocześnie prezes Wisły Kraków przyznał, że klub nie ma zamiaru zaciągać kolejnych "długów" i dokonywać znaczących transferów licząc na ewentualne sukcesy w przyszłości.

- Nie wydaje się więcej niż się ma. Zarząd klubu jest świadomy, więc nie podejmiemy takiego ryzyka, żeby grać, czy budować zespół "a conto" występów w fazie grupowej Ligi Mistrzów, choć do niej zabrakło nam kiedyś czterech minut. Czy zespół nie ma potencjału? Nie zgodziłbym się z tym. Zespół trenera Smudy to mieszanka zawodników doświadczonych o nieprzeciętnych umiejętnościach. To jest Arkadiusz Głowacki, to jest Paweł Brożek, to jest Semir Štilić, czy wielkie doświadczenie Dariusza Dudki. Z drugiej strony to młodzi Alan Uryga oraz Łukasz Burliga i Maciej Sadlok. Ta drużyna wymaga natomiast uzupełnień. Właściwie dobranych, bo ona ma potencjał - uważa prezes Wisły.

Źródło: wislaportal.pl

Galeria